Strona Główna PielęgnacjaOchrona Roślin Wycofanie Topsinu – środek grzybobójczy – co zamiast?

Wycofanie Topsinu – środek grzybobójczy – co zamiast?

autor Ogarnij Ogród

Topsin M 500 to środek w formie koncentratu do rozcieńczania z wodą, który jeszcze do niedawna był chętnie stosowany przeciwko chorobom grzybowym roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych i ozdobnych. Wykorzystywano go do opryskiwania roślin, zaprawiania nasion i cebul, a także do odkażania podłoża. Choć dział silnie leczniczo i zapobiegawczo przez długi czas, został Topsin wycofany został ze sprzedaży. Można go kupić tylko do 31 sierpnia 2021 r. To za sprawą silnie działającego, toksycznego składnika – tiofanat metylu. Co można stosować w zamian? 

Topsin wycofany – co zamiast

Okazuje się, że wybór preparatów na choroby grzybowe roślin jest całkiem duży. Można więc bez problemu niejednym produktem zastąpić wspomniany środek. Wyboru należy dokonać na podstawie indywidualnych oczekiwań oraz potrzeb konkretnej rośliny. Poniżej kilka propozycji.  

Topsin wycofany – co zamiast Topsinu

Topsin wycofany – co zamiast Topsinu, autor: Bart Everson/flickr.com

Preparat grzybobójczy Zato 50 WG 

Zato 50 WG to środek grzybobójczy w granulkach, który jest przeznaczony do sporządzania zawiesiny wodnej. Wykazuje się działaniem mezostemicznym. Produkt ten wykorzystuje się do ochrony gruszy, jabłoni, porzeczki białej, wiśni, czereśni, truskawek, śliwy, agrestu, porzeczki czarnej, borówki, porzeczki czerwonej, maliny i marchwi. Działanie środka polega na rozprzestrzenianiu się substancji aktywnej. Odbywa się to na zasadzie dyfuzji w fazie gazowej na powierzchni liści. Składnik ten wiąże się z powierzchniową warstwą wosków, a także wykazuje się częściowym działaniem wgłębnym, które łączy się z przemieszczaniem się w przestworzach międzykomórkowych. 

kalendarz oprysków

Zato 50 WG to produkt, który charakteryzuje się szerokim spektrum działania. Chroni roślinę na trzech płaszczyznach. Przede wszystkim pozostaje na powierzchni rośliny, dzięki temu skutecznie chroni ją przed kolejnymi atakami chorób. Ponadto bardzo dobrze radzi sobie z ochroną roślin od wewnątrz, gdyż przemieszcza się wewnątrz liścia. Ponieważ sprytnie przemieszcza się z jednej strony liścia na drugą, chroni również części rośliny, które nawet nie były nim spryskane. 

Topsin wycofany – co zamiast Topsinu

Topsin wycofany – co zamiast Topsinu, depositphotos.com

Scorpion 325 SC na choroby grzybowe 

Scorpion 325 SC to koncentrat w postaci zawiesiny przeznaczony do rozcieńczania wodą. Produkt wykazuje się działaniem wgłębnym i układowym. Jest stosowany zapobiegawczo oraz interwencyjnie. Skutecznie zwalcza choroby powodowane przez grzyby. Substancjami czynnymi są tu difenokonazol oraz azoksystrobina. Środek jest przeznaczony do stosowania przez ogrodników amatorów za pomocą opryskiwaczy ręcznych. 

Natural Agricolle Spray na choroby grzybowe 750 ml

Agricolle Spray to produkt, który skutecznie zwalcza wczesne choroby grzybowe na roślinach ozdobnych, warzywach i owocach. Ogromną zaletą tego preparatu jest jego naturalny skład. Środek mechanicznie oblepia strzępki grzybni. Systematyczne stosowanie go prowadzi do ograniczenia występowania chorób, a także uniemożliwia rozsiewanie się zarodków grzybów. To dzięki temu nie dochodzi do zakażeń, a także dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Składnikiem aktywnym preparatu jest wodny roztwór polisacharydów

Topsin wycofany – co zamiast Topsinu

Topsin wycofany – co zamiast Topsinu, źródło: pikist.com

Proplant 722 SL 20 ml

Proplant 722 SL to środek grzybobójczy. Występuje w formie koncentratu do rozrabiania w wodzie. Jest przeznaczony do stosowania zapobiegawczego, a także interwencyjnego w ochronie warzyw i roślin ozdobnych przed chorobami grzybowymi. Preparat można stosować na dwa sposoby – podlewać nim rośliny lub rozpylać przy użyciu opryskiwacza ręcznego. Substancją aktywną jest tu propamokarb w postaci kompleksu z HCL

Choroby grzybowe atakują zarówno warzywa, owoce, jak i rośliny ozdobne. Jedynym sposobem ich zapobiegania, jest zapobiegawcze, regularne i poprawne stosowanie różnych preparatów, zarówno naturalnych, które można wykonać samodzielnie z rosnących wkoło roślin (np. wrotycz czy pokrzywa), jak i tych naturalnych zakupionych w sklepie oraz specjalistycznych środków ochrony roślin. Topsin wycofany ze sprzedaży nie pozbawia ogrodników i sadowników możliwości tworzenia skutecznej ochrony roślin przed grzybami. Istnieją także inne, bardziej bezpieczne, również w stu procentach naturalne środki, które wykazują się równie skutecznym działaniem. Nie pozostaje nic innego, jak wybrać jeden z nich, aby móc wypróbować go w swoim ogrodzie czy sadzie. 

Fot. główna: Andrew Neild/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content