Jak zabezpieczyć ogród przed sarnami?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Jak odstraszyć sarny, autor: JerzyGorecki/pixabay.com

Sarny to z pewnością urocze stworzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że w naszym ogrodzie są nieproszonymi gośćmi i mogą wyrządzić w nim spore szkody. Problem z nimi  mogą mieć zwłaszcza Ci z nas, którzy posiadają działkę lub ogród w pobliżu lasu. Jak odstraszyć sarny? Jak zabezpieczyć ogród przed tymi zwierzętami?

Istnieje na szczęście wiele sposobów, by radzić sobie z tymi, choć pięknymi, to jednak szkodnikami. Niektóre z nich wymagają wydania sporych środków i są czasochłonne, inne są łatwiejsze i mniej zaszkodzą naszemu portfelowi. Wybraliśmy najlepsze z nich.

Jak odstraszyć sarny
Jak odstraszyć sarny, autor: valentinhintikka/pixabay.com

Ogrodzenie

Niewątpliwie najlepszym i trwałym zabezpieczeniem przed nieproszonymi gośćmi jest odpowiednio wysokie stałe ogrodzenie w formie płotu, parkanu czy nawet żywopłotu. Jest nie tylko skuteczne, ale odpowiednio zaprojektowane i zadbane może być ozdobą posesji. Niestety jest to rozwiązanie zwykle dość kosztowne, szczególnie jeśli działka jest bardzo duża. W takich przypadkach warto zastosować ogrodzenia prowizoryczne.

Pastuch elektryczny

To bardziej konwencjonalny i prawdopodobnie najskuteczniejszy sposób jak odstraszyć sarny. Należy zakupić specjalne ogrodzenie, składające się z rozpostartych na słupkach taśm pod napięciem. Sarna, która dotknie drutu, zostanie delikatnie porażona prądem, co sprawi, że w przyszłości będzie unikała tego miejsca. Jest to więc bardzo skuteczny sposób na zabezpieczenie działek bardzo różnej wielkości. Niestety niektóre osobniki dość szybko uczą się przeskakiwać nad zbyt niskim pastuchem, dlatego pastucha warto uzupełnić pojedynczym wyżej umieszczonym (na wysokości około 2 metrów) drutem lub sznurem z zawieszonymi fladrami, czyli długimi pasami kolorowej tkaniny lub taśmami foliowymi. Fladry mają za zadanie odstraszyć sarny i najczęściej dobrze spełniają swoją funkcję.

Jak odstraszyć sarny
Jak odstraszyć sarny, autor: Shari/flickr.com

Ogrodzenie z tzw. siatki leśnej

Leśnicy do ogrodzeń młodych sadzonek przed jeleniami i sarnami używają ogrodzeń z aluminiowej siatki o mniejszych oczkach na dole i większych na górze. Sama siatka nie jest bardzo droga i sprzedawana jest w rolach 50-metrowej długości. Dość pracochłonne jest jednak przygotowanie odpowiednich słupków podtrzymujących konstrukcję. Należy pamiętać, że potrzebne będzie ogrodzenie o wysokości co najmniej dwóch metrów. Niższe sarna z łatwością przeskoczy.

Nie polecamy stosowania ogrodzeń z drutu kolczastego, bo ten może być przyczyna groźnych poranień u zwierząt i ludzi!

Pies najlepszym przyjacielem człowieka

Jeśli mamy rozległy ogród często nawiedzany przez sarny, a nie chcemy go przysłaniać wysokim ogrodzeniem, warto pomyśleć o przygarnięciu psa niekoniecznie myśliwskiego, ale też nie kanapowca. Takie zwierzę, może swoją obecnością, zapachem i szczekaniem odstraszać sarny. Pies to w końcu zwierzę tego samego gatunku, co wilk, który jest postrachem leśnych zwierząt. Nie polecamy ras lubiących kopać nory, bo wtedy jest to tak jakbyśmy ogrodową dżumę zgryzania, leczyli cholerą kopania. 

Mydełka zapachowe

Jednym z aromatycznych odstraszaczy są zwyczajne mydełka zapachowe. Wywieszając  je wokół posesji, można stworzyć barierę, która może odstraszyć sarny. Należy je rozwiesić co około 3 metrów, aby była ona skuteczna.

Zapach człowieka

Kontynuując sposoby zapachowe, dobrym rozwiązaniem będzie też nasycenie działki naszym własnym zapachem. Można do tego celu użyć niewypranych skarpetek czy innych części garderoby nasiąkniętych ludzką wonią. Podobnie jak mydełka, można je rozwiesić wokół działki. Wykorzystajmy do tego na przykład foliowe worki.

Czosnek i cebula

Jak już pewnie zauważyliśmy, sarny nie lubią mocnych zapachów. Dlatego czosnek i cebula są roślinami, które również będą naszymi sprzymierzeńcami. Można je posadzić lub sporządzić z nich roztwór zapachowy do opryskiwania zagonów warzywnych. Aby był on mocno, warto użyć małej ilości wody, na przykład jeden litr na 2 lub trzy przeciśnięte przez praskę główki czosnku.

Jak odstraszyć sarny
Jak odstraszyć sarny, autor: Renee/flickr.com

Szałwia, lawenda i inne rośliny

Szałwia i lawenda to kolejne rośliny, których zapach jest sarnom nieprzyjemny. Posadźmy więc je wokół posesji i w ten sposób zabezpieczmy teren. Sarny nie przepadają także za zapachami żonkili, irysów, nagietków, begonii, peonii kosmosy pierzastej, a także za krzewami takimi jak bukszpan, ostrokrzew czy jałowiec. Jeśli jednak ograniczymy się tylko do tego sposobu, może okazać się on nieskuteczny. Sarny mogą bowiem po prostu przeskoczyć nad nielubianymi roślinami i zająć się kolejnymi.

Chemiczne odstraszacze zapachowe

Istnieją specjalistyczne środki, których zapach powinien odstraszyć sarny. Można nimi posmarować drzewa lub ogrodzenie. Dostępne są też takie w formie granulatu, które po prostu rozsypujemy po posesji.

Jak odstraszyć sarny – odstraszanie dźwiękowe

Sarnom można nie tylko uniemożliwiać przejście ogrodzeniem lub odstraszyć sarny zapachami, ale także robić to za pomocą dźwięków. Boją się one bowiem głośnych, brzęczących i szeleszczących odgłosów. Można więc zamontować na ogrodzenie puste puszki czy szeleszczące reklamówki. Droższą, ale być może skuteczniejszą alternatywą będzie zakup specjalnego, ultradźwiękowego odstraszacza. Emituje on dla ludzi niesłyszalne, a dla saren nieprzyjemne dźwięki.

Surowe jaja

Wiele poradników sugeruje, że roztwór wody i surowych jaj również może pomóc w walce z sarnami. Mówi się, żeby na litr wody użyć 3 jaja. To prawda, sarny nie lubię ich zapachu, ale większość ludzi też. Zwłaszcza jeśli jajka zaczną gnić. Ten sposób jest więc raczej kontrowersyjny i warto najpierw przyjrzeć się pozostałym z nich. Ale raczej pewnym jest, że może odstraszyć sarny.

Niezależnie od wybranego środka odstraszającego, nasz ogród w końcu będzie bezpieczny. Nie złośćmy się na sarny. To piękne zwierzęta, które zostały wyparte ze swojego terytorium przez człowieka. Pamiętajmy, że nasza planeta to również ich dom.

Fot. główna autor: valentinhintikka/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz