Dlaczego anturium nie kwitnie

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
7 minut czytania
Dlaczego anturium nie kwitnie, autor: Hans/pixabay.com

Anturium (Anthurium) to roślina, która potrafi zachwycać pięknymi kwiatami niemal przez cały rok – szczególnie obficie kwitnie od wiosny do jesieni. Jej kwiaty charakteryzują się pojedynczymi kwiatostanami, które potrafią utrzymać się nawet do dwóch miesięcy. Niestety zdarzają się sytuacje, w których roślina ta przestaje kwitnąć, wówczas warto dowiedzieć się dlaczego anturium nie kwitnie i znaleźć przyczyny, aby móc w pełni cieszyć się jej urodą. Jakie mogą być powody problemów z kwitnieniem u anturium? Poniżej najczęstszych sześć powodów, dla których anturium nie kwitnie!

Anturium nie kwitnie w pigułce

 • Anturium wymaga regularnych przesadzeń co 2-3 lata do większych doniczek z kwaśnym i dobrze przepuszczalnym podłożem
 • Odpowiedni okres spoczynku zimowego w chłodniejszym pomieszczeniu jest kluczowy dla kwitnienia
 • Nawadnianie anturium odstaną wodą w temperaturze pokojowej i unikanie zarówno nadmiaru, jak i niedoboru wody jest istotne
 • Roślina potrzebuje nawożenia z umiarkowaną ilością azotu i dodatkowym potasem, unikając zarówno przenawożenia, jak i niedoborów
 • Wymaga rozproszonego światła i unikania bezpośredniego nasłonecznienia
 • Wysoka wilgotność powietrza jest ważna, a regularne zraszanie liści lub stosowanie nawilżaczy powietrza może być pomocne

Dlaczego anturium nie kwitnie

 • Anturium wymaga przesadzenia

Anturium to roślina, która od czasu do czasu wymaga odświeżenia. Uprawiane w doniczkach rośliny mogą potrzebować nowej przestrzeni aby rosnąć, gdyż w razie braku składników odżywczych nasz piękny dotąd okaz zaczyna słabnąć i przestaje kwitnąć. Aby wspomóc roślinę, warto na wiosnę co dwa trzy/lata przesadzić ją do większej doniczki. Najlepiej gdy będzie ona szersza z otworami na dnie. Najlepszą glebą dla anturium jest podłoże kwaśne i dobrze przepuszczalne. 

Dlaczego anturium nie kwitnie
Dlaczego anturium nie kwitnie, autor: Clivid/flickr.com
 • Roślina nie przeszła okresu spoczynku

W naszych domach gości przeważnie anturium Andreego, które kwitnie zazwyczaj na wiosnę po przejściu zimowego okresu spoczynku. Temperatura uprawy anturium zimą powinna być zatem niższa, jej podlewanie należy ograniczyć i zaprzestać nawożenia. Przechłodzona roślina chętniej kwitnie na wiosnę, dlatego w okresie zimy, można ją przenieść na kilka tygodni do pomieszczenia o temperaturze 10-15 °C. Jeżeli pomimo odpowiedniego zimowania roślina nadal nie kwitnie, przyczyną może być fakt, że jest na to jeszcze za młoda. Na pierwsze kwitnienie roślina potrzebuje 4 lat od zasiania, dlatego jeżeli zakupiliśmy jeszcze młode anturium, warto być cierpliwym. 

 • Anturium jest źle podlewane

Każda roślina wymaga odpowiedniej ilości wody, aby pięknie kwitnąć. Anturium jest w tej kwestii wyjątkowo kapryśne, bowiem nie znosi zbyt dobrze zimnej, chlorowanej i twardej wody, reagując „wysypką” w postaci ciemnym plam na liściach. Nieodpowiednia woda przyczynia się do osłabienia rośliny i wstrzymania jej kwitnienia. Najlepsza woda dla anturium to woda odstała, idealnie jeżeli będzie w temperaturze pokojowej – to samo dotyczy zraszania liści. Można wykorzystać do jej nawadniania np. deszczówkę. Poza rodzajem wody, roślina ta źle reaguje również na jej niedobór i nadmiar. 

Dlaczego anturium nie kwitnie
Dlaczego anturium nie kwitnie, autor: Maja Dumat/flickr.com1

Zbyt małe ilości wody powodują, że u rośliny pojawiają się suche końcówki liści, jej kwiaty opadają, a przy tym cały kwiat ma kiepski wygląd. Jeżeli podlewamy ją w zbyt dużych ilościach, anturium reaguje żółknięciem i opadaniem liści, a korzenie zaczynają gnić i pojawić się mogą również choroby anturium, choćby grzybowe. Aby uniknąć tak poważnych konsekwencji, warto zadbać o regularne podlewanie, ale zwracając tym samym uwagę na wilgotność gleby – pomocne w tym będzie wykonanie dobrego drenażu w podłożu. 

 • Roślina jest źle nawożona

Nawożenie to ważny aspekt pielęgnacji anturium, jednak nadmiar azotu może zwiększyć wzrost liści, niemniej kosztem kwitnienia. Przenawożenie rośliny objawia się również poprzez brązowienie i usychanie brzegów liści – oznacza to zbyt dużo azotu w glebie, ale jednocześnie niedobory potasu. Aby zadbać o kwitnienie, należy w tym wypadku dostarczyć roślinie nawóz a niską zawartością azotu, a z dodatkową dawką potasu. 

Anturium może przestać kwitnąć również wówczas, gdy ma poważne braki w nawożeniu. Liście rośliny są wówczas słabo wybarwione. Zwiększenie dawki nawozu pomoże jej jednak szybko nabrać kolorów i pięknego wyglądu, a z czasem pojawią się i upragnione kwiaty. Gleba do anturium powinna być kwaśna o pH 4,5 -5,5 – ziemia obojętna lub lekko zasadowa sprawia, że anturium słabo rośnie i przestaje kwitnąć całkowicie, dlatego warto wspomóc ją wówczas nawozem do kwiatów kwasolubnych. 

 • Anturium brakuje światła

Pełne słońce nie służy anturium, bowiem może ono łatwo ulegać poparzeniom, jednak brak światła przyczynia się do zaniku kwitnienia i słabszej kondycji ogólnej rośliny. Rozproszone i jasne światło np. przefiltrowane przez firankę to najlepsze warunki dla anturium. Warto zatem przestawić roślinę z ciemnego kąta bliżej okna, a kwiaty z czasem z pewnością się pojawią.  

Dlaczego anturium nie kwitnie
Dlaczego anturium nie kwitnie, autor: Maja Dumat/flickr.com
 • Roślina potrzebuje większej wilgotności powietrza

Anturium jako roślina egzotyczna wymaga sporej wilgotności. Szczególnie wówczas, gdy w pomieszczeniach powietrze jest przesuszone warto stworzyć jej optymalne warunki stosując nawilżacze powietrza. Regularne zraszanie liści lub postawienie kwiatu na większej podstawce z kamieniami i odpowiednią ilością wody to świetny sposób, który pozwoli jej uzyskać lepsze środowisko dla wzrostu pięknych kwiatów. 

Anturium nie kwitnie – Podsumowanie

Anturium może przestać kwitnąć z kilku powodów, w tym z powodu braku odpowiedniego przesadzania, niewłaściwego okresu spoczynku, złego nawadniania, nieodpowiedniego nawożenia, braku odpowiedniej ilości światła lub niewystarczającej wilgotności powietrza.

W skrócie, anturium wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w tym regularnych przesadzeń, właściwego nawadniania i nawożenia, umiarkowanego nasłonecznienia oraz utrzymania wysokiej wilgotności powietrza, aby cieszyć się jego obfitym kwitnieniem. Zapewnienie roślinie odpowiednich warunków jest kluczem do cieszenia się jej pięknymi kwiatami przez cały rok.

Bibliografia:

 1. J. van Holstein, Rośliny Ozdobne, Innowacje w uprawie anturium 07-08/2015, s.10-13
 2. W. Treder, Hasło Ogrodnicze, Nawadnianie anturium, 03/1999, s. 94-95
 3. T. Kleiber, Owoce, Warzywa, Kwiaty, Co wpływa na plonowanie anturium, 09/2007, s. 58

Fot. główna: autor: Hans/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz