Strona Główna Dom i Balkon Anturium Andreego – choroby i szkodniki

Anturium Andreego – choroby i szkodniki

autor Ogarnij Ogród

Anturium Andreego to roślina, której pielęgnacja może być wyjątkowym wyzwaniem, zwłaszcza ze względu na jej niezwykłą podatność na choroby. Zeschnięte i opadające liście, żółknienie czy pojawiające się na nich plamy to najczęstsze objawy, które mogą sugerować problem. Choroby anturium lub atak szkodników powodują, że osłabiona roślina słabo rośnie albo piękne kiedyś anturium nie kwitnie. Przyczyną chorób może być zła pielęgnacja, ale i porażenie chorobą o podłożu bakteryjnym lub grzybowym, bądź ataki szkodników. 

Choroby anturium – nieinfekcyjne

Wśród chorób anturium wymienić możemy nieinfekcyjne i infekcyjne ich warianty. Do tych pierwszych zaliczamy problemy związane z niewłaściwą pielęgnacją rośliny. Aby przywrócić jej zdrowie i piękny wygląd należy w tym wypadku zadbać o poprawę warunków uprawy. 

Liście anturium są niezwykle wrażliwe na promienie słoneczne, przez co łatwo ulegają poparzeniom i więdną. Warto zatem zadbać o jej stanowisko, które nie będzie zbyt mocno nasłonecznione, najlepsze będzie miejsce jasne, ale z rozproszonym światłem. Nie małe znaczenie w utrzymaniu piękna anturium jest odpowiednie podlewanie. Najkorzystniej jest podlewać je odstałą wodą o temperaturze pokojowej. Po zastosowaniu chlorowanej, wapiennej wody o niskiej temperaturze anturium może odreagować brunatnymi plamami na liściach. 

Choroby anturium Andreego – brązowienie brzegów liści

Choroby anturium Andreego – brązowienie brzegów liści, autor: Maja Dumat/flickr.com

Anturium Andreego nie przepada za przeciągami i wahaniami temperatury, dlatego należy uważać na nie szczególnie zimą. Przy zmiennych warunkach, niedoborze światła i nadmiernym podlewaniu na liściach anturium mogą pojawiać się ciemne, nieregularne plamy. Warto zatem w okresie zimowym unikać otwierania okna w pobliżu rośliny i ograniczyć podlewanie, przestawiając ją w jasne miejsce. 

Inną nieinfekcyjną chorobą anturium jest brązowienie brzegów liści (zaczynają również przysychać i żółknąć), które pojawia się na skutek przenawożenia azotem i przy jednoczesnych niedoborach potasu. Najlepszym wsparciem rośliny w tym okresie jest zastosowanie nawozu z mikroelementami ubogiego w azot, a bogatego w potas i ograniczenie pozostałego nawożenia. Żółte liście anturium Andreego mogą być również oznaką zbyt niskiej temperatury lub niewłaściwej wilgotności otoczenia. 

Infekcyjne choroby anturium Andreeego

Infekcyjne choroby anturium mogą wynikać z porażenia patogenem np. szkodliwym grzybem. Najczęściej rośliny te dotyka szara pleśń, która objawia się pleśnieniem ogonków liściowych, które brązowieją u nasady, a z czasem problem ten przenosi się na całe liście. Mogą pojawiać się również małe ciemne plamy na kwiatach anturium, które następnie powiększają się i czernieją. Zdarza się również, że szara pleśń przybiera formę szarego, pylącego nalotu grzybni. Leczenie rośliny wymaga zastosowania oprysków środkami grzybobójczymi (2-3 razy co 7-10 dni). 

Porażenie antraknozą z kolei objawia się szarawymi lub brunatnymi i okrągłymi plamami. Najczęściej można zaobserwować również widoczne ciemne skupiska zarodników grzybowych. Podobnie jak w przypadku szarej pleśni, uleczyć anturium może spryskiwanie rośliny środkami grzybobójczymi. Nie należy w tym czasie zraszać rośliny wodą. 

Choroby anturium Andreego – zaraza anturium

Choroby anturium Andreego – zaraza anturium, autor: Scot Nelson/flickr.com1

W sytuacji, gdy liście anturium zaczynają żółknąć, brązowieć, a nawet całkowicie zamierać, a podstawy jej pędów brązowieją i zamierają korzenie rośliny, mamy do czynienia z fytoftorozą anturium. Chore rośliny muszą zostać usunięte, a znajdujące się w ich pobliżu okazy należy spryskać i podlać środkami grzybobójczymi. 

Poza powyższymi chorobami grzybowymi, anturium Andreego może cierpieć z powodu chorób o podłożu bakteryjnym jak np. zaraza anturium. Objawia się ona brązowiejącymi i skropionymi rozmazanymi plamami na brzegach liśćmi, które z czasem brunatnieją. Chore liście należy w tym wypadku usunąć, a przy poważnym porażeniu chorobą konieczne jest wyrzucenie rośliny. Pomocne w leczeniu mogą być opryski środkami bakteriobójczymi – powtarzane co 7-10 dni. 

Szkodniki anturium Andreego

Anturium poza chorobami może być narażone na ataki szkodników. Wśród nich wymienić można wełnowce – małe białe kłaczki przypominające wełnę gromadzące się na liściach, jak i mieczniki – małe, twarde, brązowe lub czerwone tarczki. Co więcej, anturium atakowane jest również przez wciornastki (drobne, srebrzystobiałe plamki na liściach), mszyce – drobne owady wydzielające lepką maź oraz mączliki szklarniowe (białe, maleńkie muszki, które wzbijają się w powietrze przy potrąceniu rośliny). Pojawienie się powyższych szkodników wymaga zastosowania oprysków owadobójczych. 

Szkodniki anturium Andreego – mączlik szklarniowy

Szkodniki anturium Andreego – mączlik szklarniowy, autor: Scot Nelson/flickr.com

Fot. główna: autor: Scot Nelson/flickr.com (choroby anturium – liście poparzone promieniami słonecznymi)

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content