Strona Główna Dom i Balkon Szkodniki roślin doniczkowych – jak pozbyć się tych intruzów?

Szkodniki roślin doniczkowych – jak pozbyć się tych intruzów?

autor Ogarnij Ogród

Uwielbiamy nasze rośliny doniczkowe. Dbamy o nie, podlewamy je i nawozimy. Jest jednak pewna rzecz, która może spędzać nam sen z powiek. Nasi zieloni przyjaciele są bowiem narażeni na ataki licznych szkodników. Jak rozpoznać który z tych nieproszonych gości postanowił wprowadzić się na teren zajmowany przez nasze rośliny doniczkowe lub wręcz na nie same? Jak chronić się przed tymi szkodnikami?

Wiele roślin doniczkowych jest narażonych na ataki szkodników. Czasem nawet najbardziej zadbane rośliny są nawiedzane przez szkodniki roślin doniczkowych. Warto dowiedzieć się, jak się nazywają, skąd się oni biorą i jak uchronić się od zniszczeń, na które narażają rośliny.

Szkodniki roślin doniczkowych:

Przędziorki

Przędziorki (Tetranychus urticae) to drobne roztacza, przypominające malutkie pajączki. Ich nazwa pochodzi od sieci, którą przędzą, co jeszcze bardziej upodabnia je do wspomnianych pajęczaków. Atakują one zarówno kwiaty w doniczkach, jak i rośliny ogrodowe. Ich pojawienie objawia się powstawaniem na liściach żółtawych plam. Roztocza te trudno dojrzeć gołym okiem. Pojawiają się najczęściej, kiedy powietrze jest suche, a temperatura wysoka.

Szkodniki roślin doniczkowych

Szkodniki roślin doniczkowych – przędziorki, autor: Gilles San Martin/flickr.com

Zwalczanie przędziorków można zacząć domowymi metodami. Potrzebne będzie szare mydło i denaturat. Użyjmy 10 ml denaturatu i 20 g mydła, rozpuszczając je w litrze wody. Mieszaninę wykorzystajmy jako oprysk. Jeśli atak przędziorków nie jest zbyt zaawansowany, to powinno wystarczyć. W przeciwnym razie zakupmy specjalistyczny preparat przędziorkobójczy. Zarówno domowy, jak i specjalistyczny oprysk wykonujemy dwa razy, drugi po tygodniu.

Mszyce

Mszyce (Aphidomorpha lub Aphidoidea) również należą do niewielkich żyjątek. To malutkie owady o owalnym ciele. Są jednak najczęściej widoczne gołym okiem na spodniej stronie liści, wydzielają też łatwo zauważalną i lepką substancję, na której często pojawiają się ciemne plamy grzybowe. Owady te pożywiają się sokiem z liści i pędów rośliny, co szybko może doprowadzić do jej uschnięcia.

Szkodniki roślin doniczkowych

Szkodniki roślin doniczkowych – mszyce, autor: g1a1b1i1/pixabay.com

Mszyce typowo zwalcza się specjalistycznymi chemicznymi preparatami przeciwko tym owadom. Można też spróbować domowych sposobów. Skuteczny jest tu roztwór z octu w proporcjach 1:10 (na przykład 100ml octu na litr wody). Ale jest też wiele innych domowych sposobów walki z mszycami. Jeśli mszyc nie jest jeszcze dużo, można też spróbować usuwać je mechanicznie, po prostu zbierając je rękami. Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że urocze biedronki są naturalnymi wrogami mszyc. Jeśli więc posiadamy ich dużą liczbę w naszym ogrodzie, nie powinny nam być one straszne. Jeśli nie jesteśmy takimi szczęśliwcami, możemy zakupić nawet ich larwy. 

Czerwce

Czerwce (Coccoidea) to grupa owadów, do których zaliczamy tarczniki (Diaspididae), miseczniki (Parthenolecanium) i wełnowce (Pseudococcidae). Każdy z tych gatunków wygląda nieco inaczej. Tarczniki i miseczniki trudno od siebie odróżnić, ponieważ oba posiadają chitynowe tarczki na grzbiecie. Miseczniki, jak sama nazwa wskazuje, mają je wypukłe w kształcie miski, a tarczniki płaskie. Nazwa wełnowców również pochodzi od ich wyglądu. Są one bowiem pokryte jasną, skłębioną wydzieliną, przypominającą wełnę. Pojawiają się w mieszkaniach suchych, na przykład tych dogrzewanych zimą.

Szkodniki roślin doniczkowych

Szkodniki roślin doniczkowych – tarczniki, autor: Ferran Turmo Gort/flickr.com

Szkodniki roślin doniczkowych

Szkodniki roślin doniczkowych – miseczniki, autor: Patrick Coin/flickr.com

Szkodniki roślin doniczkowych

Szkodniki roślin doniczkowych – wełnowce, autor: budak/flickr.com

 

Zwalczanie tych szkodników zaczynamy od mechanicznego ich usunięcia. Możemy to zrobić delikatną szczoteczką bądź patyczkiem. Następnie ślady po żerowaniu na roślinie smarujemy rozpuszczonym w wodzie szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń, także z dodatkiem wody. Sprawdzi się tu też denaturat. Istnieją także specjalistyczne preparaty na tarczniki, na przykład w formie umieszczanych w glebach tabletek. Zawarte w nich substancje są przyjmowane przez korzenie rośliny, a następnie konsumowane przez te owady wraz z sokami roślin. W ten sposób tarczniki zatruwają się i giną. Nie są aż tak inteligentne jak szczury, żeby ostrzec innych członków stada o zagrożeniu. 

Mączliki

Mączlik (Aleyrodidae) to niewielki, uskrzydlony i biały jak mąka owad, przypominający nieco muszkę owocówkę. Dlatego czasami jest nazywany właśnie białą muszką. Lubi wysoką temperaturę, więc jego przedstawiciele są częstą plagą w szklarniach, ale pojawia się też w doniczkach, zwłaszcza w ciepłych mieszkaniach. 

Szkodniki roślin doniczkowych

Szkodniki roślin doniczkowych – mączliki, autor: Mark Yokoyama/flickr.com

Kiedy poruszy się doniczką, wzlatują one chmarami, łatwo więc je zauważyć. Zwalczamy je specjalistycznymi preparatami na mączniki. Prewencyjnie, można spróbować obniżyć temperaturę w mieszkaniu, jeśli mamy taką możliwość.

Nicienie

Nicienie (Nematoda) są mikroskopijnymi robaczkami, które żerują w tkankach roślin. Objawem ich występowanie jest powstawanie na liściach niewielkich plam o chropowatej powierzchni. Lubią dużą wilgotność, dlatego pojawiają się na zbyt często zraszanych roślinach. Kiedy nawiedzą naszą roślinę, należy więc zaprzestać tej czynności.

Szkodniki roślin doniczkowych

Szkodniki roślin doniczkowych – nicienie, autor: Gee/flickr.com

Tych szkodników nie zwalcza się chemicznie, natomiast warto usunąć porażone liści, co zazwyczaj wystarczy, by odratować roślinę.

Wciornastki

Wciornastki inaczej przylżeńce (Thysanoptera)  są widoczne gołym okiem, bo przypominają niewielkie kreseczki. Mają brązowawo-pomarańczową barwę. Można je zauważyć na spodniej stronie liści. Ponadto za ich sprawą powstają białe, srebrzyste bądź żółte plamy na roślinie. Łatwo więc poznać, kiedy ją zaatakowały. Pojawiają się często na krotonie.

Szkodniki roślin doniczkowych

Szkodniki roślin doniczkowych – wciornastki, autor: Mick Talbot/flickr.com

Zwalcza się je chemicznie. Przed użyciem preparatu można spróbować usunąć je mechanicznie, ustawiając pod rośliną kartkę papieru i lekko nią potrząsając.

Pędraki

Pędraki to tłuste, białe larwy owadów bytujące często w ziemi ogrodowej. Są one smakowite dla ptaków, ale co ciekawe nie tylko dla nich. Podobne larwy są bowiem spożywane na przykład przez amazońskich Indian! Z pewnością natknęliśmy się na nie nieraz, przekopując ogród. Oprócz wspomnianego białego, miękkiego ciała, wyróżnia je też czarna, twarda głowa. Szkodniki te zjadają korzenie roślin doniczkowych i ogrodowych, a po jakimś czasie przekształcają się w dorosłe chrząszcze, na przykład w znanego wszystkim chrabąszcza majowego.

Szkodniki roślin doniczkowych

Szkodniki roślin doniczkowych – pędraki, autor: benmenting/pixabay.com

Zwalczamy je, zbierając larwy ręcznie. Są dobrze widoczne, wyraźnie wyróżniające się na tle ciemnej gleby. Można wyrzucić je następnie w widoczne miejsce, na przykład na zewnętrznym parapecie, w ten sposób dokarmiając ptaki.

 

Ziemiórki

Ziemiórka pleniówka (Sciara militaris) jest muchówką z rodziny ziemiórkowatych. Ich larwy, jak sama nazwa wskazuje, także mieszkają w ziemi. Tak jak pędraki, one również podgryzają korzenie. Są one od nich jednak znacznie mniejsze, więc trudno je usunąć ręcznie. Dorosłe osobniki przypominają muszki owocówki i nie niszczą roślin. Larwy najczęściej wykluwają się z przyniesionych wraz z glebą jaj.

Szkodniki roślin doniczkowych

Szkodniki roślin doniczkowych – ziemiórki, źródło: depositphotos.com

Na larwy ziemiórek stosuje się specjalistyczne preparaty, na przykład w postaci pałeczek owadobójczych umieszczonych w ziemi. Dorosłe osobniki z kolei złapią się na lep. Można tu użyć na przykład żółtych tablic lepowych lub stworzyć roztwór z octu i kurkumy. Zapach i kolor przyciągną muszki, które następnie utoną w nim. Może to być proces nieco czasochłonny, gdyż nawet zabijając dorosłe osobniki, ich jaja nadal będą pod ziemią. Cierpliwość wymagana.

Skoczogonki

Skoczogonki (Collembola) to jak sama nazwa wskazuje skoczne, niewielkie owady. Są małe, podłużne o szarej lub białej barwie. Czasami pojawiają się, jeśli podlejemy roślinę zbyt obficie. 

Szkodniki roślin doniczkowych

Szkodniki roślin doniczkowych – skoczogonki, autor: Mick Talbot/flickr.com

Ciekawostką jest to, że wcale nie są to szkodniki, choć na takie mogą wyglądać. Odżywiają się one bowiem wyłącznie martwymi tkankami roślin, przyspieszając ich rozkład. W efekcie użyźniają glebę. Są więc w naszym artykule tylko jako ciekawostka i uspokojenie dla tych z nas, którzy przestraszyli się tych małych insektów. Jeśli mimo wszystko chcemy się pozbyć tych nieszkodliwych mieszkańców ziemi, możemy je z niej wywabić, wstawiając doniczki do miski z wodą. Skoczogonki wyskoczą z nich do cieczy i zaczną w niej pływać. Możemy ich się wtedy łatwo pozbyć, choć nie rekomendujemy wyganiania tych pożytecznych owadów z doniczek.

Teraz kiedy znamy już najczęściej pojawiające się szkodniki, możemy spać spokojnie i mieć pewność, że z łatwością je rozpoznamy i zwalczymy. Trzeba jednak zawsze trzymać rękę na pulsie i reagować na niepokojące sygnały od naszych roślin.

Fot. główna autor: Jon Sullivan/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz