Strona Główna Dom i Balkon Rośliny owocujące do uprawy w pojemnikach

Rośliny owocujące do uprawy w pojemnikach

autor Ogarnij Ogród

Nie każdy dysponuje dużym ogrodem, w którym może wydzielić sobie miejsce na krzewy i drzewka owocowe, a marzy się by wyciągnąć rękę i zerwać taki dojrzały, pyszny owoc. A jednak jest taka możliwość, często wystarczy tylko balkon a w wypadku truskawek nawet parapet. W sklepach ogrodniczych albo u producentów można już bez problemu kupić miniaturowe odmiany drzewek i krzewów owocowych, które z powodzeniem uprawia się w pojemnikach. 

Poniżej kilka przykładów wraz z garścią przydatnych informacji i przykładowymi odmianami, które można z sukcesem uprawiać w donicach. 

Agrest 

Doskonały do ciast, deserów i dżemów, ale również do podjadania prosto z krzaczka, a najsmaczniejsze są odmiany deserowe, są bowiem najsłodsze. Można go uprawiać w donicy w postaci piennej lub półpiennej na jednym pędzie, usuwając pokładające się pędy. Roślina ta ma niewielkie wymagania uprawowe i pielęgnacyjne. Dobrze jest posadzić agrest w podłożu żyznym, próchniczym i przepuszczalnym. I koniecznie pilnować podlewania, gdyż latem wilgoć z donic szybko odparowuje. 

Odmiany deserowe: ‘Pax’, ‘Hinnonmaki Red’ oraz jedna z najsmaczniejszych odmian uniwersalnych ‘Whinham`s Industry’.

Agrest

Agrest, autor: Tiia Monto, commons.wikimedia.org

Borówka amerykańska 

By uprawiać w donicach borówkę amerykańską, trzeba mieć nieco więcej miejsca. Jeśli zasadzimy jeden krzaczek, nic z tego nie będzie. Musi tych odmian być kilka, aby następowało skuteczne zapylanie. 

Borówkom trzeba zapewnić duże donice wypełnione kwaśnym podłożem, do tego często zasilać choćby biohumusem lub innymi nawozami przeznaczonymi dla borówek. Wiosną konieczny jest nawóz z wysoką dawką azotu. 

Kluczowe w uprawie borówki jest również podlewanie. Podłoże nigdy nie może być suche. Woda powinna być zawsze odstana a najlepsza jest oczywiście deszczówka. 

Borówka kocha słońce i też w słońcu rośnie i owocuje najlepiej, ale poradzi sobie również w lekkim półcieniu. Jednak im więcej słońca, tym słodsze będą jej owoce. 

Proponowane odmiany: ‘Top Hat’, ‘Bluecrop’, ‘Sunshine Blue’.

Figi

Wyobraźcie sobie taką figę, jeszcze ciepłą, nagrzaną południowym słońcem. I wcale nie musi to być słońce śródziemnomorskie, może być to świecące wprost na ogród czy balkon. Bo i figę można uprawiać w donicach i cieszyć się smakiem jej owoców. 

Trzeba wiedzieć, że figa preferuje ciasnotę, więc donica czy skrzynka nie mogą być zbyt obszerne, wówczas będzie dużo obficiej owocowała. Dlatego właśnie idealnie nadają się do uprawy w pojemnikach, które koniecznie muszą zostać postawione w pełnym słońcu

Owoce wielkości ziaren grochu, które na zimę nie opadną zmienią się w kolejnym sezonie w smaczne i dorodne figi. Oczywiście krzaczki nie mogą zimować na zewnątrz, nie są bowiem mrozoodporne, donice należy przenosić do jasnego i ogrzewanego pomieszczenia. 

Polecane odmiany: ‘White Marseilles’, ‘Brown Turkey’, ‘Brunswick’

Figowiec 'Brown Turkey'

Figowiec 'Brown Turkey’, autor: David J. Stang, commons.wikimedia.org

Jabłka

Wystarczy duża donica lub skrzynia i można mieć na wyciągnięcie ręki przepyszne jabłka. Są one dostępne w donicach, najczęściej szczepione na karłowatych podkładach. Jeśli będą systematycznie zasilane i podlewane, będą pięknie owocować

Można wybrać np. odmianę samopylną na podkładce ‘M9’, która dorasta do 2,4 m wysokości lub na podkładce karłowatej ‘M26’, która to odmiana może dorosnąć do 3 m. Pamiętać jednak należy, że drzewka uprawiane w skrzyniach czy donicach nie są długowieczne. Jeśli nie będą systematycznie przesadzane do większych donic z nową, żyzną ziemią, to będą miały dość krótki żywot. 

Odmiany deserowe: ‘Discovery’, ‘Braeburn’, ‘James Grieve’

Odmiany nadające się do przetwarzania: ‘Lane`s Prince Albert’, ‘Golden Noble’

Truskawki

Jest kilka możliwości uprawy truskawek w pojemnikach. Ale warto wiedzieć, że te, które uprawiane są w gruncie nigdy nie będą tak bujnie owocowały w pojemnikach. Dlatego do uprawy doniczkowej dobrze jest wybrać odmiany dedykowane takiej właśnie uprawie. 

Najbardziej plennymi i dającymi najwięcej owoców są truskawki pnące – które najczęściej uprawiane są w formie truskawek zwisających z doniczek. Jest dostępnych kilka odmian powtarzających kwitnienie, dzięki czemu można cieszyć się owocami na okrągło od lata do jesieni. Można również posadzić kilka rodzajów kwitnących w różnych okresach. Uprawa truskawek jest bardzo prosta. Trzeba im dostarczać tylko dużo wilgoci i systematycznie nawozić, choćby biohumusem. 

Powtarzające kwitnienie: 'Elan’, 'Camara’, 'Selva’, 'Cupido’, 'Albion’, 'Verity’

Fot. główna: Nidia Dias, Unsplash

Przeczytaj także

Dodaj komentarz