Strona Główna Ogród Filirea szerokolistna – uprawa i pielęgnacja

Filirea szerokolistna – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Filirea szerokolistna (Phillyrea latifolia)

Wysokość7-10  m
KwitnienieIV
Stanowiskosłoneczne, półcień
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna, umiarkowanie sucha, sucha
Ozdobnośćkwiaty, liście, owoce
Pokrójkulisty, rozgałęziony, wzniesiony

Filirea szerokolistna (Phillyrea latifolia) jest niewielkim drzewem lub krzewem należącym do rodziny oliwkowatych. Przeciętnie osiąga 7-10 m wysokości. Silnie się rozgałęzia i ma kulisty kształt. Pędy wyższe kierują się prosto ku górze a te dolne nieco ku dołowi. Pień rośliny jest krótki, ma gładką strukturę, jest barwy brunatnej lub szarej. Liście mają owalny kształt, ułożone są naprzeciwlegle. Bardzo często brzegi liści są piłkowane. Górna strona blaszki liściowej jest intensywnie zielona, natomiast spód matowy i dużo jaśniejszy. Ubarwienie to sprawia, że liście są dominującą ozdobą rośliny. 

W pachwinach liści pojawiają się w kwietniu kwiatuszki. Są małe, białe lub zielonkawe, zebrane w pęczki. Gdy przekwitną, w ich miejscu pojawiają się późnym latem owalne, granatowe owoce (pestkowce). 

Uprawa filirei szerokolistnej

Filirea szerokolistna lubi słońce, ewentualnie miejsce lekko zacienione, osłonięte od wiatru. Preferuje podłoże wapienne i dość żyzne. Roślina nie toleruje przelewania, ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna do nawet suchej. Jest rośliną mrozoodporną, ale młode drzewka/krzewy potrzebują zabezpieczenia przed mrozami. Dobrze jest roślinę kopczykować i dobrze okryć. W wypadku roślin starszych nie ma już tej konieczności. 

Filirea szerokolistna jest rośliną mało wymagającą. Dobrze jest ją raz na jakiś czas zasilić, choćby nawozem długodziałającym dla roślin zielonych. Roślina sama z siebie tworzy piękną koronę, ale cięcia i formowanie znosi bardzo dobrze. I dobrze jest raz w roku krzew przyciąć i prześwietlić. Roślinę rozmnaża się wysiewając nasiona.

Fot główne: Filirea szerokolistna, autor: K.vliet, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz