Strona Główna Dom i BalkonRośliny Doniczkowe Haworsja – Haworcja – uprawa i pielęgnacja

Haworsja – Haworcja – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Haworsja (Haworthia)

Wysokośćok. 20 cm
Kwitnienie
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie sucha
Ozdobnośćcała rośłina
Pokrójzwarty

Haworsja vel Haworcja (Haworthia) jest bylinowym sukulentem. Do tego rodzaju należy ich ok. 160 gatunków a wszystkie one zaliczają się do rodziny złotogłowowatych. Pochodzą z Afryki Południowej i tam można je spotkać rosnące w środowisku naturalnym. Jest to również bardzo popularna roślina doniczkowa

Haworsje tworzą z mięsistych, często acz nie zawsze, pięknie ozdobionych białymi brodawkami liści, gęste rozety. W zależności od gatunku różnią się nieco wielkością, pokrojem i zdobnością liści. Roślina często mylona z innymi sukulentami, np. z aloesem. 

Uprawa haworsji

Haworsja jak wiele innych sukulentów ma niewielkie wymagania glebowe. Dobrze jest roślinie zapewnić podłoże lekkie, dedykowane gatunkowi. Można ją od czasu do czasu zasilić nawozem dla kaktusów. Jak inne tego rodzaju rośliny nie potrzebuje dużo wody i bardzo źle znosi przelewanie. Haworsję podlewa się niewielką ilością wody wówczas, gdy podłoże w doniczce jest już przeschnięte. Lubi ciepło i światło, najlepiej wystawę południową, ale nie stanie bezpośrednio w słońcu. 

Zimą wymaga okresu spoczynku w jasnym i chłodnym pomieszczeniu (10-15°C), w tym czasie podlewa się ją rzadko niewielką ilością wody i nie nawozi. 

Rozmnożyć roślinę można wiosną, tworzy bowiem u podstawy nowe rozetki. Wystarczy je oddzielić i posadzić w nowej doniczce wypełnionej podłożem dla kaktusów.

Fot. główna: Abu Shawka, CC0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz