Strona Główna OgródRośliny ozdobne Rudbekia błyskotliwa – uprawa i pielęgnacja

Rudbekia błyskotliwa – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Rudbekia błyskotliwa (łac. Rudbeckia fulgida), nierzadko nazywana rudbekią lśniącą (co niestety mija się z prawdą, gdyż są to dwie różne odmiany), jest byliną z rodziny astrowatych, która swoje korzenie ma w Meksyku i Ameryce Północnej. Należy do odmian niezwykle popularnych w rodzimych ogródkach, gdzie wspaniale komponuje się w aranżacjach rabat i nie tylko. Ta wysoce odporna, wieloletnia bylina rośnie niezwykle obficie, jest mało wymagająca, a przy okazji kusi dobroczynne owady dzięki swoim walorom miododajnym. Co warto wiedzieć o jej uprawie i pielęgnacji?

Rudbekia błyskotliwa – charakterystyka

Roślina ta rośnie do wysokości 60-70 cm tworząc gęste kępy i rozłogi, a jej sztywne, proste i wzniesione pędy zakończone są kwiatostanami w formie koszyczka. Rudbekia błyskotliwa kwitnie wydając duże, żółte (często nawet pomarańczowe) kwiaty języczkowe o wysłużonych płatkach, które wewnątrz skrywają małe kwiaty rurkowe o wybarwieniu ciemnobrązowym – także prawie czarnym, a dno koszyczka kwiatów silnie wystaje. Roślina kwitnie od lata (lipca), aż do późnej jesieni – października. Liście rudbekii błyskotliwej są szerokie, jajowate i mają charakterystyczne ząbkowane brzegi. Te znajdujące się na łodygach są podłużne, lancetowate, a przy tym mają całe brzegi. U niektórych odmian są one przy tym owłosione. Jej korzenie mają mocne rozłogi, dlatego roślina ta z powodzeniem może przetrwać zimę. 

Rudbekia błyskotliwa – uprawa i pielęgnacja

Rudbekia błyskotliwa – uprawa i pielęgnacja, autor: André Karwath aka Aka, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia.org

Wymagania i uprawa rudbekii błyskotliwej

Wymagania uprawowe rudbekii błyskotliwej nie należą do wygórowanych. Jest to roślina, która z powodzeniem można posadzić na stanowiskach słonecznych (gdzie będzie dorodniej kwitła) lub półcienistych. Nieźle rośnie praktycznie na każdej glebie. Ważne w jej uprawie jest zachowanie dobrego nawodnienia podłoża, a przed kwitnieniem warto zastosować nawożenie. 

Sadzenie i rozmnażanie rudbekii błyskotliwej

Rudbekia błyskotliwa rozmnażana jest przez wysiew nasion lub podział kęp – co najlepiej wykonać wiosną. Sadzenie młodych roślin dobrze jest przeprowadzić w ilości 9 sztuk na 1 m2, co pozwoli uzyskać odpowiednią przestrzeń do ich rozwoju. 

Pielęgnacja rudbekii błyskotliwej

W pielęgnacji rudbekii ważne jest jej nawadnianie – szczególnie w okresach długotrwałych suszy i upałów, w przeciwnym wypadku mogą łatwo wysychać. Przed samym kwitnieniem – na wiosnę – zaleca się także 2-3 krotne nawożenie nawozem wieloskładnikowym. Nie małe znaczenie będzie miało również przycinanie roślin. Aby było skuteczne, najlepiej po przekwitnięciu usuwać przekwitłe kwiatostany. Pozwala to roślinie wzmocnić się, a przy tym pomaga zadbać o piękne kwitnienie. Wczesną wiosną lub jesienią warto przyciąć roślinę przy samej ziemi, co pomoże wzmocnić ponowne kwitnienie. 

Rudbekia błyskotliwa – uprawa i pielęgnacja

Rudbekia błyskotliwa – uprawa i pielęgnacja, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Choroby i szkodniki rudbekii

Rudbekia błyskotliwa nie jest zbyt podatne na choroby i ataki szkodników. Zdarzają się jednak sytuacje, szczególnie w upalne suche dni, gdy pojawiają się na niej mszyce i przędziorki. Nadmiar wilgotności lub zbyt gęsto posadzone rośliny mogą ulegać atakom chorób grzybowych – mączniaka prawdziwego lub rzekomego. 

Odmiany rudbekii błyskotliwej

Wśród najpiękniejszych odmian rudbekii błyskotliwej znaleźć możemy piękny wachlarz różnorodnych opcji do wyboru:

  • ‘Goldstrum’ to odmiana o wysokich, ok. 60 cm pędach i pięknych żółtych kwiatach z brązowym wnętrzem. Jest ona jedyną z odmian rudbekii, która dla pięknego wzrostu wymaga wilgotnego podłoża;
  • ‘Golden Glow’ jest odmianą o pełnych, koszyczkowatych kwiatostanach, które odznacza jaskrawożółty odcień;
  • ‘Herbstonne’ to odmiana o żółtych i pojedynczych koszyczkach kwiatostanów oraz gładkich listkach. 
  • ’Goldquelle’ – odmiana o pięknych żółtych, pełnych kwiatach. 

Zastosowanie rudbekii w ogrodzie

Zastosowanie rudbekii błyskotliwych w ogrodzie jest bardzo wszechstronne. Można je z powodzeniem wykorzystać przy płotach lub parkanach, które posłużą jako podpory dla wyższych odmian rośliny. Doskonale dopełniają one ogrody w stylu wiejskim i naturalistycznym. Z powodzeniem służą jako element łąk kwietnych, tworząc gęste, zwarte i szybko rozrastające się kępy – mogą dzięki temu umaić każdą rabatę i niezagospodarowane części ogrodu. Jako byliny o długich pędach i pięknych kwiatostanach mogą być wykorzystane jako kwiaty cięte w dekoracji wnętrz, jak i do naturalnych bukietów. Są one roślinami miododajnymi, dlatego można wykorzystać je do zaproszenia dobroczynnych owadów do naszego ogrodu. 

Fot. główna: Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz