Jak zadbać o stymulacje słuchu w ogrodzie wzorem ogrodów sensorycznych?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
3 minut czytania
Oczko wodne – materiał Partnera

Ogród przed domem można nie tylko oglądać, ale także dotykać, smakować, a nawet go posłuchać. Ogrody sensoryczne pozwalają doświadczać natury wszystkimi zmysłami. Rozwiązania te stają się coraz popularniejsze także w przydomowych ogródkach, gdzie w sezonie spędza się w końcu tak dużo czasu. Pośród roślin ozdobnych możesz posadzić krzaczki poziomek czy truskawek, aby posmakować swój ogród, kwiaty roztoczą nad nim cudowny zapach. Ale jak posłuchać swojego ogrodu? Sprawdź, w co wyposażyć swój ogród, abyś mógł go odbierać wszystkimi zmysłami.

Zaproś najlepszych śpiewaków do ogrodu

Wiosną możesz usłyszeć popisowe numery największych śpiewaków. Wystarczy, że otworzysz okno. O tej porze roku nie ma nic piękniejszego od ptasich trelów tak różnorodnych i zachwycających. Największą różnorodność możesz usłyszeć na terenach zalesionych, gdzie ptaki zakładają swoje gniazda i śpiewem wabią partnerki. Prawdziwą orkiestrę możesz zaprosić także do swojego grodu. Jak to zrobić?

Wystarczy, że zadbasz o odpowiednie warunki dla ptaków w swoim ogrodzie. Gęste listowie drzew czy krzewów są idealnymi miejscami do zakładania gniazd. Możesz pomóc ptakom, wieszając na drzewach budki lęgowe, w których zniosą gniazda. Ponadto zadbaj o odpowiednią ilość pożywienia wokół, aby teren Twojego ogrody był atrakcyjny dla paków. Gdzieniegdzie możesz powiesić karmniki i wysypać w nich ziarno lub zawiesić na gałązkach specjale mieszanki w zielonych woreczkach.

Wprowadź do ogrodu relaksujący szum z oczka wodnego

Kiedy ptasie trele nieco przycichną, możesz uzupełnić je relaksującym szumem wody. Oczka wodne są doskonałym siedliskiem dla wielu ciekawych roślin. Wabią także owady, które z kolei są pożywieniem dla ptaków.

Zakładanie oczka w ogrodzie wcale nie jest trudne. Wystarczy wykopać ziemię i zabezpieczyć jego dno folią raz wykończyć kamieniami brzeg. Możesz skorzystać także z gotowych form z PCV, które wkopuje się w ziemię.

Kiedy oczko wodne masz już gotowe, zaplanuj posadzenie odpowiednich roślin. Sprawdzą się gatunki typowo wodne, ale także trawy ozdobne, które rosną niemal wszędzie. Aby zapewnić sobie relaksujący szum wody, do oczka wodnego włóż niewielką pompę, która utworzy małą fontannę na samym środku. Możesz pokusić się także o budowę większej kaskady, po której puścisz wodę, tworząc miniaturowy wodospad. Dzięki temu na terenie Twojego ogrodu będzie roznosić się uspokajający szum wody. Być może usłyszysz także kumkanie żab.

Ogrody sensoryczne oddziałujące na wszystkie zmysły człowieka są coraz popularniejsze wśród właścicieli prywatnych domów. Możesz do jego założenia zatrudnić profesjonalną firmę lub samodzielnie uzupełnić swoją posesję o kolejne elementy, które pozwolą Ci w pełni doświadczać natury przed swoim domem. Aby usłyszeć swój ogród, zaproś do niego ptaki, wieszając na drzewach budki lęgowe i karmniki. Swoją posesję możesz uzupełnić także o relaksujący szum wody dobiegający z oczka wodnego i niewielkiego wodospadu. Usłysz, dotknij, zasmakuj, poczuj i podziwiaj swój ogród!

Fot. główna: materiał Partnera

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz