Strona Główna Ogród Opryski czereśni. Kiedy pryskać czereśnie

Opryski czereśni. Kiedy pryskać czereśnie

autor Ogarnij Ogród

Czereśnie należą do popularnych drzew sadowniczych, a ich smaczne i lubiane przez większość z nas owoce są niezwykle cenione. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rośliny szczególnie wrażliwe na ataki chorób i szkodników. Aby zapobiec ich wyniszczeniu, dobrze jest wiedzieć kiedy pryskać czereśnie i wcześniej zaplanować opryski, które stosowane regularnie pozwolą zadbać o zdrowie drzew i obfite owocowanie. 

Opryski czereśni terminy w pigułce

  • Czereśnie są wrażliwe na ataki szkodników i chorób
  • Opryski po kwitnieniu pomagają zwalczyć nasionnicę trzęsniówkę
  • Opryski przed kwitnieniem skuteczne są przeciwko mszycom
  • Rak bakteryjny, brunatna zgnilizna, parch i drobna plamistość wymagają specjalnych środków grzybobójczych
  • Ekologiczne metody ochrony mogą być alternatywą dla chemicznych preparatów

Kiedy pryskać czereśnie przeciw robakom w owocach?

Głównym szkodnikiem owoców czereśni jest nasionnica trzęsniówka, która przyczynia się do ich robaczywienia. Te niewielkie ok. 4 mm muchówki składają w miąższu czereśni jaja – najczęściej w okresie zmiany wybarwienia zewnętrznej skórki pokrywającej owoc. Po wylęgnięciu się larw, żerują one tuż pod skórką czereśni, aby kolejno wgryzać się głębiej ku pestce. Profilaktyczne opryski, które pomogą zapobiec zasiedleniu się szkodników wykonać warto po kwitnieniu czereśni – najlepiej 2-3 razy co 14 dni z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów. Gdy na drzewkach przyuważymy pierwsze drobne muszki, warto wykonać opryski 7 dni po ich wykryciu.

Kiedy pryskać czereśnie

Kiedy pryskać czereśnie, źródło: depositphotos.com

Dla określenia dokładniejszego terminu wykonania oprysku czereśni możemy przeprowadzić zabieg z zakopaniem w ziemi doniczki z robaczywymi czereśniami. Po wypełnieniu ziemią i robaczywymi czereśniami i zakopaniu donicy na około 30 cm głębokości pozostawiamy ją na zimę. Kolejno w maju, miejsce z donicą pokrywamy białą agrowłókniną, aby wylęgające się z nich muchy nie zdołały uciec. Tym sposobem możemy każdego dnia kontrolować czy muszki próbują się wydostać – jeżeli się pojawią, możemy wykonać oprysk na robaki na czereśniach.   

Opryski czereśni na mszyce

Mszyce czereśniowe to szkodniki, które szczególnie upodobały sobie sady czereśniowe. Gatunek ten wysysa soki z pędów i liści drzewek, czego efektem jest zahamowanie ich wzrostu. W efekcie liście zaczynają się marszczyć, a szczytowe pędy, głównie u młodych okazów czereśni zasychają. Owady te wydzielają rosę miodową, która osadza się na drzewkach, co ułatwia grzybom – sadzakom, pokryć liście czarnym nalotem i zapoczątkować choroby grzybowe.

Kiedy pryskać czereśnie – mszyce

Kiedy pryskać czereśnie – mszyce, źródło: depositphotos.com

Jeżeli chcemy uchronić czereśnie przed mszycami warto przeprowadzić opryski przed kwitnieniem. Najlepiej sprawdzą się w tym celu preparaty owadobójcze. Opryski drzew owocowych, w tym wypadku czereśni, możemy wykonać także na młodych przyrostach. Aby zyskać lepsze efekty, drzewka powinny zostać dokładnie pokryte środkami ochrony.  A czym pryskać mszyce na czereśni, jeśli te już wystąpią? Możemy spróbować zabiegów ekologicznych – wyciągu ze skrzypu polnego lub pokrzywy, krwawnika pospolitego lub czosnku. W uprawach ekologicznych polecany jest także oprysk gnojówką z pokrzywy. Jeśli metody ekologiczne nie zdadzą egzaminu to z oprysków chemicznych na mszycę najskuteczniejszy będzie Karate Zeon oraz Mospilan.

Opryski czereśni na wypadek choroby

Poza szkodnikami, czereśnie narażone są na liczne ataki chorób, wśród których szczególnie niebezpieczną jest rak bakteryjny czereśni. Jego obecność objawia się brunatnieniem i zasychaniem kwiatów, a na gałęziach i korach pojawiają się wycieki galaretowatej substancji w kolorze pomarańczowym, zgrubienia i ubytki kory. Zainfekowane chorobą liście i owoce wykazują z kolei brunatne, gnilne plamy. Aby uniknąć przykrych konsekwencji choroby, warto czereśnie zabezpieczyć opryskami, które wykonujemy w okresie nabrzmiewania pąków, jak również po opadnięciu liści (wówczas wykonujemy zabieg dwukrotnie, na początku i pod koniec ich opadania). Opryski te należy wykonać z pomocą specjalistycznego środka grzybobójczego, najlepiej w bezwietrzną pogodę, wcześnie rano lub pod wieczór, unikając wykonywania zabiegu gdy świeci słońce. 

Kiedy pryskać czereśnie – rak bakteryjny czereśni

Kiedy pryskać czereśnie – rak bakteryjny czereśni, źródło: depositphotos.com

Inną chorobą dotykająca czereśnie jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, która charakteryzuje się występowaniem brunatnych, gnilnych plam na owocach czereśni. Owoce porażone chorobą deformują się i zasychają tworząc ciemnobrunatne mumie. Aby zwalczyć chorobę warto przeprowadzić opryski specjalistycznymi środkami przed kwitnieniem czereśni – na rynku dostępnych jest ich całkiem sporo. Przed wykonaniem zabiegów warto z wyprzedzeniem wyciąć porażone pędy czereśni. 

baner kalendarz oprysków

Kolejną chorobą czereśni jest parch czereśni, który objawia się na owocach, a czasami także na pędach i liściach w postaci małych plam. Plamy już dłużej utrzymujące się na owocach wyglądają tak, jakby roślina uszkodzona była gradem. Opryski czereśni w przypadku tej choroby należy wykonać w czasie nabrzmiewania pąków, przed kwitnieniem, ale i po zbiorze owoców i po opadnięciu liści wykorzystując środki grzybobójcze przeznaczone do czereśni. 

Kiedy pryskać czereśnie – mumie

Kiedy pryskać czereśnie – mumie, autor: Hajime NAKANO/flickr.com

Ostatnią ze szczególnie dotkliwych dla czereśni chorób jest drobna plamistość drzew pestkowych, która objawia się w postaci brązowych plam, często obejmujących sporą część liścia. Choroba ta rozwija się przy tym bardzo szybko, a porażone nią liście żółkną i opadają. Ponieważ jest to również choroba grzybowa, najlepiej wykonać na czereśniach oprysk specjalnym preparatem tuż po kwitnieniu i powtarzać zabieg co 7 dni. Nierzadko choroba ta mylona jest z dziurkowatością liści drzew pestkowych, która również objawia się ciemnymi, okrągłymi plamkami na liściach, przekształcającymi się z czasem w drobne dziurki. W przeciwdziałaniu jej warto zastosować oprysk podobnym preparatem ochrony roślin jeszcze przed kwitnieniem. 

Opryski czereśni poza wykorzystaniem preparatów chemicznych, można wykonywać również z pomocą ekologicznych środków, które bazują na dobroczynnych wyciągach z chwastów i ziół. Możemy wykonać je samodzielnie lub zakupić gotowe. 

Opryski czereśni terminy – Podsumowanie

Czereśnie są szczególnie narażone na różnorodne szkodniki i choroby, co wymaga regularnych oprysków ochronnych. Aby zapobiec atakom nasionnicy trzęsniówki, opryski powinno się wykonać po kwitnieniu drzew. Mszyce można zwalczać przez opryski przed kwitnieniem. Choroby takie jak rak bakteryjny, brunatna zgnilizna, parch oraz drobna plamistość drzew pestkowych wymagają użycia specjalistycznych środków grzybobójczych w odpowiednim czasie. Możliwe jest również stosowanie metod ekologicznych, które wykorzystują dobroczynne właściwości chwastów i ziół.

Kiedy należy wykonywać opryski czereśni w celu ochrony przed szkodnikami i chorobami?

Opryski przeciwko szkodnikom najlepiej wykonać po kwitnieniu, natomiast w celu ochrony przed chorobami, opryski należy aplikować w okresie nabrzmiewania pąków oraz przed i po kwitnieniu, zależnie od typu zagrożenia.

Bibliografia:

  1. E. Rozpara, Działkowiec, Recepta na czereśnie, 06/2006, s. 34-35
  2. A. Maciesiak, D. Gajek, Sad Nowoczesny, Jak chronić czereśnie przed nasionnica trześniówką, 05/27/1999, s. 4-5
  3. K. Koc-Karwowska, Wiadomości Rolnicze. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Czereśnie – pyszne i zdrowe, 06/2017, s. 47
  4. A. Łukawska, Hasło Ogrodnicze, Czereśnie: dylematy i problemy, 10/2015, s.46-48

Fot. Główna: MrGajowy3/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz