Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Styrak japoński – uprawa i pielęgnacja

Styrak japoński – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Styrak japoński (Styrax japonicus)

Wysokość 5-7 m
Kwitnienie VI, VII
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, owoce
Pokrój rozłożysty

Styrak japoński (Styrax japonicus) to drzewo liściaste, które przybiera również formę krzewu, należące do rodziny styrakowatych (Styracaceae). Pochodzi z Japonii, Półwyspu Koreańskiego oraz Chin. W Polsce spotykany jest niezwykle rzadko, można go znaleźć w zasadzie tylko w ogrodach botanicznych, ale jego sadzonki są coraz częściej dostępne.

Styrak japoński idealnie sprawdzi się w ogrodzie japońskim lub ogrodzie chińskim jako soliter rozjaśniający ciemnie tło. Można go uprawiać w osłoniętych od wiatru ogrodach.

Styrak japoński

Styrak japoński, autor: Dalgial, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Styrak japoński – jak wygląda

Styrak japoński jest drzewem lub krzewem o rozłożystym, nieregularnym pokroju, którego rozłożysta korona rozrasta się na krótkim pniu. Konary rozpościerają się szeroko tworząc niesamowite wrażenie. Dorasta do 5-7 metrów, ale w swoim naturalnym środowisku osiąga nawet 10 metrów wysokości. Jego pędy są brązowo-czerwone, a liście lancetowate, intensywnie zielone, jesienią pięknie żółkną. Białe kwiaty pojawiają się zebrane po kilka sztuk w groniastych szypułkach, posiadają po pięć płatków. Zwisają sobie takie dzwonki charakterystycznie w dół. Kwitnienie jest spektakularne, drzewo latem (czerwiec/lipiec) jest wręcz oblepione pięknie pachnącymi, białymi kwiatami. Po przekwitnięciu na drzewie pojawiają się seledynowe owoce, które początkowo są ozdobne, ale z czasem szarzeją. Są kuliste i dorastają do 1,5 cm długości.

Styrak japoński

Styrak japoński, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Styrak japoński – uprawa

Styrak japoński doskonale czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym, ale ciepłym. Drzewo jest wrażliwe na porywy wiatru, powinno więc rosnąć w miejscu od niego osłoniętym. Podłoże powinno być wilgotne i żyzne, przepuszczalne. Najlepsza jest gleba o odczynie kwaśnym do obojętnego, gliniasto-piaszczysta. Wegetacja rośliny, rozpoczyna się dopiero w maju, czyli bardzo późno jak na drzewo liściaste. Nie trzeba się więc za bardzo martwić, że wkoło piękna wiosna a drzewko wciąż jakby spało, pozbawione liści. Brak liści wiosną rekompensuje widok nieregularnych, fantazyjnych rozgałęzień. Styrak japoński to drzewo odporne na choroby oraz szkodniki.

Pielęgnacja Styraka japońskiego

Drzewko generalnie jest mało wymagające. Młode okazy należy okryć na zimę, ale roślina jest generalnie odporna na niskie temperatury (strefa mrozoodporności 6b), choć w bardzo mroźne zimy może przemarzać. W lecie powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu, roślina bowiem bardzo źle znosi przesuszenia podłoża. Przy sadzeniu warto pomyśleć o zastosowaniu hydrożelu, który przyda się młodym roślinom magazynując na dłużej wodę.

Styrak japoński

Styrak japoński, autor: Dalgial, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Zastosowanie Styraka japońskiego

Drzewo to sprawdza się przede wszystkim jako soliter. Może z powodzeniem spełniać rolę króla trawnika. Na tle zieleni będzie się prezentować zjawiskowo, zwłaszcza kwitnąc latem. A i po przekwitnięciu, gdy pojawią się w owoce, które zwisają niczym zielone wisienki, będzie wyglądać bardzo interesująco. W dużych ogrodach można styraka japońskiego sadzić w grupach. Idealnie nadaje się jako ozdoba parków, lub terenów zielonych w miastach.

Fot. główna: Dalgial, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content