Strona Główna Dom i BalkonRośliny Doniczkowe Zaślaz mieszańcowy – Klonik – uprawa i pielęgnacja

Zaślaz mieszańcowy – Klonik – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Zaślaz mieszańcowy (Abutilon × hybridum)

Wysokość do 200 cm
Kwitnienie VI, VII
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście, kwiaty
Pokrój krzaczasty, wzniesiony

Zaślaz mieszańcowy (Abutilon × hybridum) jest mieszańcem różnych gatunków zaślazów z rodziny ślazowatych, który został wyhodowany przez ogrodników. W naturze rośnie w Ameryce Południowej. W Polsce natomiast uprawiany jest w doniczkach jako roślina ozdobna, popularnie zwana klonikiem. Jest niedużym drzewem lub krzewem, dorastającym góra do 3 m, jednak uprawiany w doniczce takiej wysokości nie osiąga. Liście są ozdobą drzewka dzięki fantazyjnym plamom na powierzchni blaszki. Kształtem przypominają liście klonu, stąd potoczną nazwa klonik. Roślina pięknie kwitnąca, kwiaty są duże, intensywnie wybarwione, w kolorach: żółtym, różowym, pomarańczowym lub czerwonym. 

Zaślaz mieszańcowy bardzo szybko rośnie osiągając roczne przyrosty na poziomie 20-30 cm. Kwitnie cały rok, niezwykle bujnie latem i mniej intensywnie zimą. Swoje charakterystyczne plamy na liściach roślina zawdzięcza wirusom, które zagnieżdżają się w komórkach. Nie ma znaczenia czy roślina jest zainfekowana czy nie, na jej rozwój nie ma to wpływu, jedynie na wygląd liści. 

Uprawa zaślazu mieszańcowego

Klonik kocha wilgoć, dlatego podłoże powinno być próchnicze, by jak najdłużej tę wilgotność utrzymywało. W doniczce trzeba również zadbać o grubą warstwę drenażową, gdyż korzenie nie mogą stać w wodzie. Od wiosny do jesieni najlepsza jest temperatura pokojowa, natomiast zimą należy zapewnić zaślazowi jasne pomieszczenie z temperaturą około 15°C, inaczej straci liście. Wymaga stania przy oknie, tylko pełne oświetlenie sprawia, że pięknie kwitnie a kwiaty i liście są intensywnie wybarwione. Koniecznym jest systematyczne podlewania rośliny. Najmniejszy niedobór wody objawia się od razu więdnięciem liści. Zimą dodatkowo należy zraszać liście wodną mgiełką. 

W drugiej połowie maja można roślinę wynieść na balkon lub taras. Nie można go jednak stawiać w pełnym słońcu. Kocha światło intensywne, ale rozproszone.

Przez cały sezon wegetacyjny roślina wymaga zasilania. Najlepiej by były to nawozy organiczne. Ze względu na szybki wzrost, klonik wymaga corocznego przesadzania do sporo większej doniczki. Dobrze znosi przycinanie, można z niego zrobić roślinę pienną (nagi pień i kopuła liści na szczycie) a może być prowadzony w formie krzewu. Często i silnie przycinany ładnie się rozkrzewia. 

Zaślaz mieszańcowy można rozmnażać poprzez sadzonki pędowe, które pobiera się wiosną i latem. Szybko i łatwo się ukorzeniają, ale należy trzymać je pod szklaną lub foliową kopułą by sadzonki wciąż otoczone były wilgocią. Konieczne jest utrzymywanie stałej wilgotności podłoża, inaczej sadzonka szybko utraci listki. Gotowe, ukorzenione już egzemplarze można przesadzać do doniczek po jakichś 2-3 tygodniach. Można również wysiać nasiona.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content