Strona Główna Dom i BalkonUprawy balkonowe Pomidory koktajlowe na balkonie – uprawa i pielęgnacja

Pomidory koktajlowe na balkonie – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Pomidory koktajlowe na balkonie to doskonały sposób na rozpoczęcie samodzielnej uprawy. Warzywnik na balkonie to opcja, którą można z powiedzeniem zrealizować nawet na bardzo niewielkiej przestrzeni, zapewniając sobie namiastkę ogrodu i satysfakcjonujące zbiory. Do uprawy w warunkach balkonowych wystarczy wybrać odpowiednią odmianę pomidorków – najlepiej karłową, zaopatrzyć się w donice i zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację roślin. 

Pomidory koktajlowe na balkonie – uprawa

Uprawa pomidorów koktajlowych na balkonie wymaga wykorzystania stabilnych donic lub skrzynek. Zbyt lekkie i plastikowe doniczki mogą przewracać się pod wpływem ciężaru owoców i rozrastających się pędów. Pomidory wymagają przy tym słonecznego stanowiska, najlepiej osłoniętego od wiatru. Sadzenie pomidorów najlepiej przeprowadzić w drugiej połowie maja, kiedy to ryzyko przymrozków spada. Dobrze jest wówczas wyposażyć się w gotową rozsadę, jednak można również z wyprzedzeniem przygotować własne sadzonki wysiewając nasiona pomidorów do doniczek na okiennych parapetach (około 2 miesiące przed sadzeniem). 

pomidory koktajlowe na balkonie

pomidory koktajlowe na balkonie, źródło: depositphotos.com

Podłożem odpowiednim pod uprawę pomidorów koktajlowych powinna być żyzna gleba, aby zapewnić roślinkom optymalne warunki dla wzrostu. Podłoże można zakupić w sklepie ogrodniczym, jak i wykonać je samodzielnie łącząc kompost z ziemią ogrodową. Ważnym składnikiem jest również odpowiedni drenaż np. ze żwiru lub keramzytu. Podłoże do pomidorów nie może być zbyt ciężkie, gdyż utrudni to ich swobodny wzrost. Na dnie donicy, przed wysypaniem gleby należy wyłożyć drobne kamyki lub właśnie keramzyt. Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe jest zapewnienie właściwego odpływu wody z pojemników, co pozwoli zapobiec gniciu korzeni. Glebę pod pomidory warto również wzbogacić o stosowany nawóz, choćby biohumus

Sadzonki pomidorów koktajlowych należy sadzić pozostawiając nad glebą jedynie pierwsze listki. Tym sposobem roślina będzie mogła zbudować silny system korzeniowy. Dodatkowo, młode rośliny można wesprzeć palikami, które pomogą delikatnym pędom utrzymać wzrastające owoce, a przy tym zapewni im większy dostęp do światła podczas dojrzewania. 

Pomidory koktajlowe na balkonie

Pomidory koktajlowe na balkonie, autor: junksignal/flickr.com

Pielęgnacja pomidorów koktajlowych w uprawie balkonowej

Aby uzyskać urodzaj owoców, warto zadbać o odpowiednie nawożenie pomidorów. Jeżeli nie przeprowadziliśmy go przed sadzeniem, dobrze jest wykorzystać w tym celu nawozy w płynie. Najlepsze będą opcje z wysoką zawartością potasu i fosforu, szczególnie  warto wziąć tutaj pod uwagę jeden z licznych wariantów ekologicznych. 

Pomidory koktajlowe hodowane na balkonie wymagają dbałości o odpowiednią wilgotność gleby. W okresach upałów należy zadbać o regularne ich podlewanie, kierując strumień wody bezpośrednio do ziemi (należy unikać zalewania listków i owoców). Uprawę pomidorów dobrze jest również dopełnić obrywaniem liści i usuwaniem odrostów bocznych (tzw. wilków), które mogą osłabiać owocowanie i kwitnienie roślin. 

Pomidory koktajlowe na balkonie

Pomidory koktajlowe na balkonie, autor: Aine/flickr.com

Odmiany pomidorów koktajlowych idealne do uprawy balkonowej

W uprawie balkonowej dobrze jest postawić na odmiany pomidorów koktajlowych, które charakteryzują średnie lub małe owoce, wzrastające szybko i intensywnie. Najlepsze w tym wypadku będą odmiany karłowe, które doskonale aklimatyzują się w skrzynkach, pojemnikach i doniczkach. Wśród szczególnie wartych uwagi odmian wymienić można zatem:

  • ‘Awizo F2’ – wczesną odmianę oferującą podłużne czerwone owoce, która jest odporna na zmienne temperatury, przesuszenie oraz zarazę ziemniaczaną. 
  • ‘Balkoni Red’ – jest odmianą oferującą nieco większe, czerwone owoce rosnące w gronach. To doskonały wybór dla osób, które chcą wykorzystać swoje zbiory do przetworów i spożywania na surowo.
  • ‘Batory F1’ jako wczesna odmiana o czerwonych, lekko spłaszczonych owocach to świetna opcja dla miłośników przetworów pomidorowych.
  • ‘Etna F1’ należy do odmian oferujących bardzo obfite plony czerwonych owoców.
  • ‘Pinokio’ jako odmiana wczesna oferuje z kolei owoce o pomarańczowym odcieniu i cudownie słodkim smaku. Zebrana w podłużne grona zachwyca aromatem i ma wysokie walory dekoracyjne. 
  • ‘Piko F1’ to odmiana wczesna, która zapewnia długie i dojrzewające w gronach pomidorki. Jest bardzo smaczna. 
Pomidory koktajlowe na balkonie

Pomidory koktajlowe na balkonie, autor: Megan/flickr.com

Pomidory na balkonie to oczywiście nie tylko te koktajlowe, może uprawiać tam wszelkie odmiany, choćby pomidory włoskie. Warto mieć różne odmiany i różne kolory, gdyż każdy kolor to inne właściwości pomidorów. Co zrobić z ich nadmiarem? Otóż pomidory po przetworzeniu mają jeszcze bogatszy skład i są jeszcze zdrowsze, dlatego warto robić przetwory z pomidorów, choćby najprostsze przeciery pomidorowe.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz