Strona Główna Dom i BalkonRośliny Doniczkowe Kamelia japońska – uprawa i pielęgnacja

Kamelia japońska – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Kamelia japońska (Camellia japonica)

Wysokość 0,5-2 m (w donicach), 15 m (w naturze)
Kwitnienie II, III, IV
Stanowisko lekki półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście, kwiaty
Pokrój krzaczasty, wzniesiony

Kamelia japońska (Camellia japonica) to pochodząca z Azji (szczególnie popularna w Chinach, Japonii oraz Korei) roślina z rodziny herbatowatych (Theaceae). Roślina ta w środowisku naturalnym rośnie w lasach i jest krzewem wiecznie zielonym. Niestety naszych mrozów nie wytrzymuje, uprawiana jest więc zatem tylko jako roślina doniczkowa. Sprzedawane są jednak nie stricte kamelie japońskie, a ich mieszańcowe odmiany. Zakwitają u nas w środku zimy i wtedy też są sprzedawane, rozjaśniając swym niezwykłym pięknem zimowe, ponure klimaty.

Kamelia japońska – uprawa w domu w pigułce

  • Kamelia japońska (Camellia japonica) to wiecznie zielony krzew pochodzący z Azji, uprawiany głównie jako roślina doniczkowa w klimatach, gdzie nie wytrzymuje mrozów
  • Preferuje stanowiska jasne, lekko osłonięte, z glebą lekko kwaśną i bogatą w materię organiczną
  • Wymaga umiarkowanego podlewania, z ograniczeniem w okresie kwitnienia, oraz ostrożnego nawożenia, najlepiej organicznego
  • Rozmnożenie kamelii japońskiej jest możliwe, ale nie proste, zalecane metodami odkładów lub przez pędy
  • Istnieje wiele odmian kamelii japońskiej, z różnorodnością kolorów i kształtów kwiatów
Kamelia japońska

Kamelia japońska, autor: Nuno Morão, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Jak wygląda kamelia japońska

Camellia japonica w środowisku naturalnym rośnie jako krzew lub drzewko sięgające nawet 15 metrów wysokości. Uprawiana natomiast w donicy ma formę małego drzewka lub krzewu, którego wysokość nie przekracza 2 metrów (rosną bardzo wolno), choć najczęściej jest to 0,5 m wysokości. Jej pokrój jest wzniesiony, rozgałęziony i mocno zagęszczony, a jej błyszczące i skórzaste liście w okresie jesienno-zimowym dopełniają duże (nawet 12 cm), 5-7 płatkowe kwiaty w kolorze białym, czerwonym, różowym lub dwubarwne. Uprawiana w warunkach domowych zaczyna kwitnąć już w styczniu ciesząc oczy na ogół bezzapachowymi pąkami do wiosny. Gdy kwiaty przekwitną, roślina sama w sobie jest atrakcyjna, dzięki skórzastym, ciemnozielonym liściom i gęstemu pokrojowi.

Kamelia japońska 'Monjusu'

Kamelia japońska 'Monjusu’, autor: Bill Golladay, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Uprawa kamelii japońskiej

Kamelia japońska preferuje jasne i lekko osłonięte przed słońcem stanowiska. Gdy postawimy ją w słońcu, słońce szybko spali zarówno kwiaty jak i liście. Jeśli jednak Kamelia będzie miała zbyt mało światła, to będzie słabo kwitnąc albo nie zakwitnie wcale.

Najlepiej rośnie na glebie o odczynie lekko kwaśnym, dlatego można wykorzystać w jej uprawie ziemię ogrodową z dodatkiem kwaśnego torfu i kompostu. To ważne, żeby podłoże było bogate w materię organiczną.

Z reguły wymaga przesadzenia co 3 lata do sporo większej donicy. Gdy jednak osiągnie już spore rozmiary i trudno jest ją przesadzić, można delikatnie wybrać z donicy jak najwięcej ziemi i uzupełnić ją mieszanką przesianego kompostu z torfem. Roślina ta nie przepada za nadmiarem wody, dlatego należy podlewać ją umiarkowanie, a w okresie kwitnienia nawet je lekko ograniczyć. Jeśli korzenie będą stały w wodzie, zaczną szybko gnić, a roślina zacznie zamierać.

Kamelia japońska

Kamelia japońska, autor: そらみみ, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

W okresie letnim można ją z powodzeniem wynieść na balkon lub taras, aby jesienią, przed spadkiem temperatur wnieść ją z powrotem do domu. Przed wystawieniem rośliny na taras dobrze jest kamelię zahartować. Ponieważ roślina ta ma trudności w aklimatyzacji, najlepiej nie przenosić jej zbyt często z miejsca na miejsce.

Kamelię japońską można rozmnożyć, choć nie jest to proste. Jeśli rośnie w dużej donicy, to można to zrobić poprzez odkłady (rysunek poniżej). Można również wyciąć kilka kilkunastrocentymetrowych pędów, zostawić tylko 4 listki od góry i zasadzić je po zanurzeniu w ukorzeniaczu w mieszance ziemi uniwersalnej, kwaśnego torfu i pisaku (1:1:1). Całość zraszamy okrywamy folią spożywczą, pilnując by ziemia była spale lekko wilgotna. Skrzyneczka powinna stanąć w jasnym i ciepłym miejscu. Pędy takie pobieramy późnym latem lub zimą, a jeśli zdołają się ukorzenić, to gotowe do zasadzenia w donicy będą w kolejnym sezonie wiosną. Podkreślamy jednak, że nie jest to proste.

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze – Ogarnij Ogród

Pielęgnacja kamelii japońskiej

Camellia japonica lubi wilgoć, ale nie przelanie. Dlatego podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Zwłaszcza, gdy kwitnie. Woda musi być miękka, więc odstana, destylowana lub deszczówka.

O tym jak magazynować wodę deszczową w ogrodzie przeczytacie tutaj:

Ponieważ kamelia lubi kwaśne podłoże, warto na wierzch położyć kilkucentymetrową warstwę kory sosnowej. Kora nie tylko zakwasi ziemię, ale ściółkowanie podłoża zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z donicy, a kora rozkładając się będzie dodatkowo dostarczała próchnicę. Mogą to być również sosnowe trociny, tyle, że nie wyglądają one zbyt atrakcyjnie w donicy.

Kamelia japońska – bonsai

Kamelia japońska – bonsai, autor: Sage Ross, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Jednak z nawożeniem kamelii trzeba bardzo ostrożnie, przenawożenie spowoduje zwijanie się liści a następnie ich zamieranie. Za liśćmi pójdą pędy. Zwłaszcza z nawozami azotowymi należy postępować ostrożnie. Dlatego lepiej jest zastąpić nawozy mineralne tymi organicznymi, jak choćby biohumus. Roślinę nawozi się zanim pąki kwiatowe zmienią się w kwiaty, a także podczas kwitnienia.

Camellia japonica roślinie bardzo powoli, więc rośliny się raczej nie przycina, choć cięcia znosi dobrze. Chyba, że marzy nam się pięknie kwitnące bonsai. Wówczas po kwitnieniu można nadać roślinie preferowany kształt. Poza tym wykonuje się cięcia sanitarne, usuwając pędy chore, rosnące w dół i te stare, które już nie kwitną.

Żeby pobudzić Kamelię japońską do bardziej obfitego i dłuższego kwitnienia usuwać należy przekwitłe kwiatostany!

Jak należy pielęgnować kamelię japońską?

Kamelię japońską należy uprawiać w jasnych, lekko osłoniętych miejscach, na lekko kwaśnej, bogatej w materię organiczną glebie. Podlewanie powinno być umiarkowane, z ograniczeniem w okresie kwitnienia, a nawożenie ostrożne, najlepiej organiczne. Roślina wymaga przesadzenia co 3 lata i jest wrażliwa na nadmiar wody.

Odmiany kamelii japońskiej

Wśród najczęściej uprawianych odmian kamelii japońskiej wymienić warto:

  • Kamelia japońska 'Dr King’– kamelia o dużych różowych kwiatach;
  • Kamelia japońska 'Brushfield Yellow’ – odmiana o pełnych, biało-żółtych pąkach kwiatowych;
  • Kamelia japońska 'Lady Campbell’ oraz ’Blood of China’ – odmiany oferujące pełne, intensywnie czerwone kwiaty;
  • Kamelia japońska 'Lavinia Maggi’ – kamelia o jasnoróżowych kwiatach z efektownymi ciemnymi paskami.

Kamelia japońska – uprawa w domu – Podsumowanie

Kamelia japońska jest ceniona za swoje piękne kwiaty i atrakcyjne liście. Aby cieszyć się jej urodą, należy zapewnić jej odpowiednie warunki: jasne miejsce, lekko kwaśną glebę, umiarkowane podlewanie i ostrożne nawożenie. Rozmnożenie wymaga cierpliwości, ale dostępność różnorodnych odmian pozwala na wybór rośliny idealnie pasującej do indywidualnych preferencji.

Bibliografia:

  1. R. Dębicz, Mój Piękny Ogród, Królewskie kamelie, 02/2010, s. 12-13

Fot. główna: Bybbisch94, Christian Gebhardt, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz