Co zrobić żeby róże dłużej stały w wazonie

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Róże, autor: anastation999/pixbay.com

Róże (Rosa) to najpiękniejsze kwiaty na świecie. I nie ma pewnie nikogo, kto nie otrzymałby bukietu tych szlachetnych roślin choć raz w życiu. Szczęściarze mający ogrody mogą je podziwiać z okna, choć uprawa róż jest dość wymagającym zajęciem.  Szkoda tylko, że w wazonie tak szybko więdną. Są jednak sposoby, by żywot róż nieco przedłużyć. Poznaj skuteczne sposoby na zwiększenie trwałości tych kwiatów i dowiedz się co zrobić żeby róże dłużej stały w wazonie.  

Przycinanie końcówek pędów róż

O trwałość róż można zadbać już przed umieszczeniem ich w wazonie. Wystarczy przyciąć dolne końcówki pędów pod dużym skosem. Dzięki tej metodzie zwiększymy powierzchnię pobierania wody. Czynność tę trzeba powtarzać codziennie i wykonywać ją przy użyciu ostrego noża. Ważne jest, aby przycinając końcówki, wykonywać pewny, szybki ruch, co pozwoli uniknąć zmiażdżenia pędów i uszkodzenia tkanek przewodzących. 

Co zrobić żeby róże dłużej stały w wazonie
Co zrobić żeby róże dłużej stały w wazonie, autor: brynczak/pixbay.com

Unikanie gwałtownych zmian temperatury

Róże nie lubią nagłych zmian temperatury otoczenia. Dlatego jeśli na przykład są kupowane zimą, należy je szczelnie owinąć przed wyjściem z kwiaciarni a po wniesieniu do pomieszczenia dobrze jest jeszcze przez jakiś czas pozostawić je w opakowaniu. Najlepiej przez około 2 godziny

Wstawianie róż do zimnej wody

Woda w wazonie, do której będziemy wstawiać róże, powinna być zimna. Dodatkowo wazon musi być idealnie czysty, pozbawiony kamiennego osadu. W tak zanieczyszczonych wazonach lubią rozwijać się bakterie przyczyniające się do gnicia kwiatów. Warto też zastosować zabieg polegający na regularnym zanurzaniu róż w zimnej wodzie i pozostawianiu ich tak na całą noc

Odpowiednia lokalizacja wazonu z różami

Wazon z różami powinien znajdować się w pomieszczeniu, w którym jest chłodno i miejscu, w którym nie ma słońca. Równie ważne jest, aby w pobliżu nie było dojrzałych owoców, a także nieświeżych kwiatów. W takich warunkach róże starzeją się dużo szybciej. 

Co zrobić żeby róże dłużej stały w wazonie
Co zrobić żeby róże dłużej stały w wazonie, autor: Victoria Vasilieva/pixbay.com

Codzienna wymiana wody w wazonie

Żywotność róż może przedłużyć codzienna wymiana wody. Czynność tę należy poprzedzić dokładnym umyciem wazonu. Ma to na celu usunięcie bakterii, które powodują przedwczesne gnicie roślin. Jeśli nie mamy możliwości wymiany wody, możemy posłużyć się kwaskiem cytrynowym, dodając szczyptę do wody. Kwaśne środowisko nie sprzyja rozwojowi bakterii. 

Co zrobić żeby róże dłużej stały w wazonie – dodać cukier do wody

Jeśli do wody dodamy cukier, także skutecznie przedłużymy trwałość ściętych róż. Wystarczy 1 łyżeczka cukru na 1 litr wody. Dzięki temu zabiegowi kwiaty, liście i pędy zachowają swój naturalny kolor. Wówczas nie dojdzie do tak zwanego niebieszczenia płatków. Dodatkowo roślina będzie lepiej absorbowała wodę. Musimy tylko pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Otóż wodę z cukrem też trzeba wymieniać codziennie, gdyż cukier jest świetnym pokarmem dla bakterii. 

Zastosowanie specjalnej odżywki do kwiatów

Jeśli nie mamy czasu czy chęci na codzienną pielęgnację róż, możemy wybrać drogę na skróty, sięgając po specjalną odżywkę do kwiatów. Teraz bez problemu można ją nabyć w sklepach ogrodniczych. Najważniejsze jest tylko aby była to odżywka przeznaczona konkretnie do róż. Uniwersalne odżywki do kwiatów mogą w tym przypadku zaszkodzić. 

Co zrobić żeby róże dłużej stały w wazonie
Co zrobić żeby róże dłużej stały w wazonie, autor: Constanza/flickr.com

A jeśli zapomnimy o codziennej pielęgnacji swoich róż lub wykonamy którąś z tych czynności niepoprawnie, będziemy mieli jeszcze jedną szansę na uratowanie kwiatów. Istnieje też sposób na ich odżywienie. 

Sposób na ożywienie więdnących róż

Końcówki pędów więdnących już róż przycinamy ostrym nożem pod skosem. Następnie łodygi zanurzamy we wrzątku na około 10 sekund. To spowoduje odblokowanie kanalików i umożliwi ponowne swobodne pobieranie wody. Róże po takim zabiegu trzeba wstawić do ciepłej wody. Jeśli nie ta metoda, to kąpiel w zimnej wodzie. Powinna trwać kilka godzin i odbywać się w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu. 

Trwałość róż zależy nie tylko od zabiegów, jakie wykonamy w celu jej przedłużenia, ale również od tego, gdzie te kwiaty zostały kupione. Nabyte bezpośrednio u producenta są świeże, więc pięknie prezentują się w wazonie i to przez długi czas. Wiadomo jednak, że nie zawsze mamy wpływ na miejsce zakupu kwiatów, choćby dlatego, że po prostu je dostajemy. Wówczas choć wiemy, co zrobić żeby róże dłużej stały w wazonie, nie zawsze się te sposoby pomogą. Ale próbować trzeba i tylko powyższe metody mogą przedłużyć ich żywot. 

Fot. główna: Co zrobić żeby róże dłużej stały w wazonie – anastation999/pixbay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz