Strona Główna Ogród Maczek kalifornijski – uprawa i pielęgnacja

Maczek kalifornijski – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Maczek kalifornijski (łac. Eschscholtzia californica) należy do bardzo ciekawych roślin uprawnych. Występuje również pod nazwą eszolcja, hiacynt kalifornijski lub pozłotka i jest jednoroczną rośliną osiągającą do 60 cm wysokości. Maczek kalifornijski wywodzi się z ciepłych rejonów Kalifornie w Ameryce Północnej oraz z Meksyku i oferuje wiele pięknych odmian. Kwitnąc od czerwca do września może stać się piękną ozdobą. Co warto wiedzieć o uprawie eszolcji?

Maczek kalifornijski – jak wygląda? 

Eszolcja to przede wszystkim piękna roślina ozdobna o niezwykłych kwiatach. Najczęściej przybierają one kolor żółtozłoty. Łodyżki maczka kalifornijskiego są mocno rozgałęzione, a u ich szczytu znajdują się kwiatostany. W zimną i wietrzną pogodę, jak również na noc płatki łączą się ze sobą i zamykają kwiat. W pięknym słońcu z kolei otwierają się tworząc wyjątkową dekorację. Szypułki kwiatów znaleźć można w wybarwieniu białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym lub purpurowym. Owocem maczka kalifornijskiego jest wydłużona torebka. 

Maczek kalifornijski – uprawa i pielęgnacja

Maczek kalifornijski – uprawa i pielęgnacja, autor: MrGajowy3/pixabay.com

Uprawa i wymagania maczka kalifornijskiego

Pozłotka uprawiana jest z nasion, a jej wymagania nie są zbyt duże. Dobrze rośnie na żyznej i przewiewnej glebie zasobnej w próchnicę. Radzi sobie także na podłożach piaszczystych. Przygotowując stanowisko pod uprawę dobrze jest zasilić je kompostem, obornikiem lub środkiem mineralnym. Najlepszym miejscem pod maczka kalifornijskiego będzie lokalizacja słoneczna i ciepła – wówczas odkryjemy jego wszystkie walory. 

Maczek kalifornijski – jak i kiedy siać?

Wysiew do gruntu można wykonać na wiosnę – w kwietniu lub maju, bądź jesienią. Pozłotka wysiana na wiosnę zakwitnie w lipcu, z kolei ta z siewu jesiennego obrodzi kwiatami nawet już końcem maja. Warto mieć na uwadze to, że przy zbyt niskich temperaturach zimą, wysiane na jesień siewki mogą nie wykiełkować. Po wschodach wiosennych przeprowadza się przerywkę, pozostawiając wyłącznie najsilniejsze okazy. Ponieważ maczek kalifornijski nie lubi przesadzania, najlepiej sadzić go w rozstawie minimum 25 cm we wcześniej przygotowanym miejscu. Niezwykle ważne jest przygotowanie podłoża przed wysiewem – gleba powinna być oczyszczana i odchwaszczona, dobrze spulchniona i zasilona nawozem. 

Do gruntu można przenieść również rośliny zakupione w doniczkach, później roślina rozsiewa się już sama, dlatego może zachwaszczać ogród. Jeżeli chcemy zapobiec samosiewowi warto usuwać rośliny z niedojrzałymi nasionami – do kompostowania można przeznaczyć wyłącznie korzenie, gdyż niedojrzałe nasiona mogą tym sposobem zostać rozniesione po całym ogrodzie w kompoście. 

Jak wysiewać maczek kalifornijski w ogrodzie?

Maczek kalifornijski można wysiewać na rabatach, obwódkach chodników czy na ogródkach skalnych i żwirowych. Doskonale sprawdza się również w uprawie w pojemnikach, bądź tworząc łąki kwietne. 

Pielęgnacja maczka kalifornijskiego

Pielęgnacja eszolcji nie jest skomplikowana. Długi, palowy korzeń pozwala roślinie pobierać wodę z głębszych warstw gleby, dlatego nie wymaga nadmiernej troski w kwestii podlewania. Ważne jest jednak zasilenie jej wodą w okresach suszy. Maczek kalifornijski lubi solidne nawożenie, dlatego dla uzyskania pięknych, mocno wybarwionych kwiatów warto regularnie nawozić roślinę. 

Choroby i szkodniki maczka kalifornijskiego

Maczek kalifornijski rzadko ulega atakom szkodników i chorób. Problematyczne mogą być jednak okresy o dużej wilgotności i opadach deszczu – wówczas rośliny padają ofiarą patogenów grzybowych jak mączniak prawdziwy czy mączniak rzekomy. 

Właściwości maczku kalifornijskiego

Maczek kalifornijski jest rośliną, której przypisuje się działanie halucynogenne lub narkotyczne, jednak nie jest to potwierdzone naukowo – jego uprawa nie jest też zakazana. Można wykonywać z niego napary i nalewki. Podobno oferuje on działanie rozluźniające i relaksujące, w tym także dla mięśni gładkich. Najczęściej stosowany jest on jednak jako roślina ozdobna, do ogródków skalnych, na rabaty, ale i w charakterze kwiatu ciętego

Odmiany maczka kalifornijskiego

Eszolcja to roślina o wielu wyjątkowych odmianach, które doskonale sprawdzają się w naszym klimacie. Do najciekawszych zaliczyć możemy takie jak:

 • ‘Wisienka’ – oferuje intensywnie purpurowe kwiaty;
 • ‘Perła’ o pięknym, żółtym wybarwieniu i pełnych pąkach kwiatów;
 • ‘Kord’ o intensywnie czerwonym odcieniu kwiatów i średnim wzroście;
 • ‘Alba’ odmiana o kwiatach śnieżnobiałych;
 • ‘Red Chief’ – odmiana o ciemnoczerwonych kwiatach;
 • ‘White Linen’ – odmiana o kremowo-białym wybarwieniu kwiatów;
 • ‘Ballerina’ – odmiana o pełnych, wielobarwnych kwiatach;
 • ‘Mandarin’ – oferuje pomarańczowe kwiatostany;
 • ‘Bush Apricot’ – morelowe wybarwienie kwiatów;
 • ‘Scarlet Glow’ – o pełnych kwiatach w odcieniu czerwieni;
 • ‘Bush Orange’ – kwiaty o odcieniu pomarańczowym;
 • ‘Bush Pink’ – kwiatostany różowe;
 • ‘Bush Rose’ – kwiaty o fryzowanym kształcie w karminowo różowym wybarwieniu;
 • ‘Cherry Ripe’ – pełne, wiśniowe kwiaty;
 • ‘Sunbeam’ – odmiana o kwiatach żółtych;
 • ‘Sundew’ – kwiaty o odcieniu kremowym. 

Fot. główna: MrGajowy3/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz