Strona Główna Ogród 10 najpopularniejszych traw ozdobnych

10 najpopularniejszych traw ozdobnych

autor Ogarnij Ogród

Od niedawna trawy ozdobne stały się atrakcją polskich ogrodów. Mają swój czar i są niebanalną ozdobą. Mogą tworzyć tło dla innych roślin, ale równie dobrze prezentują się rosnąc samodzielnie. Są roślinami uniwersalnymi, nie mają specjalnych wymagań a do tego są długowieczne, rzadko chorują i w zasadzie nie są atakowane przez szkodniki. Pięknie prezentują się rosnąc wolno i poddając się wiatrom. Dają się fantazyjnie zaplatać. Możliwości aranżacyjne z ich udziałem ogranicza jedynie własna wyobraźnia. Są ulubienicami florystów, wykorzystywane do tworzenia najróżniejszych bukietów, w tym suchych. Gatunków traw, które można uprawiać w ogrodzie jest mnóstwo. Przedstawiamy 10 najpopularniejszych traw ozdobnych.

1.     Turzyca Buchanana (Carex buchananii)

Dorasta do wysokości 40-50 cm, jej liście są koloru słomkowo-brunatno-czerwonego i przewieszają się. Preferuje miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być przepuszczalne i dość żyzne ale nie musi być zasobne w wodę. Najlepszy moment do sadzenia to wiosna. Dobrze prezentują się posadzone nad brzegiem oczek wodnych lub na rabatach mieszanych. Zimą wymaga okrycia.Trawa ceniona przez florystów.

Turzyca Buchanana (Carex buchananii)fot. Forest and Kim Starr / CC-BY-3.0-US

2.    Tatarak trawiasty (Acorus gramineus)

Trawa niziutka, dorastająca do zaledwie 15-20 cm. Liście tataraku są jednolicie lub pasiasto zielone. Ma spore wymagania glebowe, bowiem lubi podłoże żyzne, próchnicze o odczynie lekko kwaśnym. Jeśli posadzisz ją na rabacie, musisz ją regularnie i obficie podlewać. Najlepsze miejsce dla tataraku trawiastego to brzegi zbiorników wodnych a nawet może rosnąć w płytkiej wodzie. Co kilka lat trzeba kępy trawy odmładzać, dzieląc je i przesadzając. Na zimę konieczne jest jej okrycie.

Tatarak trawiasty (Acorus gramineus)fot. F.D. Richards / flickr.com

3.    Miskant chiński (Miscanthus sinensis)

Trawa wysoka i rozłożysta, dorasta do nawet 2 m wysokości i 1 m szerokości. Barwa liści jest jasnozielona, często paskowana i wytwarza srebrnoszare kwiatostany. Idealne miejsce dla niej to stanowiska słoneczne o podłożu gliniastym i żyznym. Bardzo odporna na choroby i szkodniki oraz na mrozy. Zabezpieczać przed chłodem trzeba tylko młode okazy. Świetnie prezentuje się przy ogrodzeniach i murach. Może stanowić tło dla innych roślin. Dobrze wygląda również rosnąc przy oczku wodnym. Często wykorzystywana we florystyce do tworzenia suchych bukietów.

Przeczytaj również: Uprawa miskantów w ogrodzie

Miskant chiński (Miscanthus sinensis)fot. Manfred Werner / CC-BY-SA-3.0

4.    Proso rózgowate (Panicum virgatum)

Proso jest trawą średnich rozmiarów, dorasta do 80-120 centymetrów i tworzy zwarte kępy. Jego liście przebarwiają się latem i jesienią. Kwiatostany są koloru czerwonego i purpurowego. Dobrze rośne na glebach żyznych, lekko wilgotnych, żyznych i przepuszczanych. Jest odporna zarówno na suszę jak i na mróz. Uważać należy jednak na młode rośliny, te trzeba nawadniać i okrywać na zimę. Najlepiej czuje się rosnąc w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatrów. Świetnie sprawdza się na rabatach mieszanych i w pobliżu oczek wodnych.

Proso rózgowate (Panicum virgatum) 2

fot.Marr Lavin / flickr.com

5. Trawa pampasowa (Cortaderia selloana)

Trawa pampasowa to niezwykła trawa dorastająca do 2, a nawet 3 metrów. Są również odmiany niskie dorastające do 1 metra. Tworzy charakterystyczne rozłożyste kępy zakończone dużymi wiechami o barwie białej lub różowej. Trawa ta nie lubi przesadzania, więc od razu trzeba przygotować dla niej stanowisko słoneczne, z żyznym, wilgotnym i umiarkowanie przepuszczalnym podłożem. Dobrze jest ją nawozić nawozami potasowymi. Zdarza się, że w polskim klimacie nie zakwita. Na zimę konieczna jest dobra osłona przed mrozem.

Przeczytaj również: Nawożenie traw ozdobnych

Cortaderia selloana Trawa pampasowafot. Tanaka Juuyoh /pxhere.com

6.    Kostrzewa miotlasta, niedźwiedzie futro (Festuca scoparia)

Trawa ta tworzy piękne, charakterystyczne, zwarte kule. Dorasta zaledwie do 15-20 cm a kępy mają po 25-30 cm obwodu. Drobne, zielone i igłowate liście sprawiają wrażenie puszystości. Świetnie nadaje się do miejsc zacienionych, np. pod drzewa, gdzie większość roślin się nie sprawdza. Może rosnąć na glebach słabych i nie wymaga w zasadzie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do tego jest trawą długowieczną i odporną na mróz. Dobrze wygląda na skalniakach i wrzosowiskach. Świetnie sprawdza się w roli rośliny okrywowej. Najbardziej efektownie prezentuje się, gdy jest sadzona w grupach. Po pewnym czasie tak się rozrasta, że sprawia wrażenie puszystego dywanu.

Kostrzewa miotlasta, niedźwiedzie futro (Festuca scoparia)

fot. Rasbak / CC-BY-SA-3.0

7. Czerwona trawa 'Red Baron’ (Imperata cylindrica)

Trawa średniej wysokości, dorasta bowiem do 60 cm. Ale równie dobrze może nie przekroczyć 30 cm. Charakteryzuje się pięknie wybarwionymi na intensywnie czerwony kolor liśćmi. I kolor ten utrzymuje się aż do zimy. Liście są sztywne, prosto wzniesione. Im więcej słońca tym bardziej intensywna czerwień. Wymagań glebowym nie ma dużych, ale lubi wilgoć i podłoże powinno być przepuszczalne. Świetnie prezentuje się posadzona na trawniku czy przy oczku wodnym a także wśród innych traw. Niskie temperatury znosi dość dobrze, ale jeśli zapowiadane są siarczyste mrozy, lepiej ją dobrze okryć.

Czerwona trawa 'Red Baron' (Imperata cylindrica)

fot. Wouter Hagens / CC-BY-SA-4.0

8.    Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra)

Rośnie kaskadowo i bardzo rozłożyście. Osiąga wielkość od 30 do 70 cm. Ma pięknie wybarwiające się liście, w przeciwieństwie do kwiatostanów, które są nijakie. Lubi miejsca słoneczne i zaciszne z dobrą, żyzną, przepuszczalną i wilgotną glebą. Trzeba ją dobrze okrywać na zimę, gdyż jest wrażliwa na niskie temperatury a wiosną wszystkie zeszłoroczne liście należy ściąć. Fajnie się prezentuje jako ozdoba rosnąca wzdłuż ścieżek, świetnie nadaje się do sadzenia w donicach i skrzynkach by być ozdobą balkonów i tarasów.

Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra)

fot. Megan Hansen / flickr.com

9.    Kostrzewa sina, srebrna trawa (Festuca glauca)

Rośnie w małych kępach o liściach sinozielonych z kwiatostanem w postaci luźnego kłosa. Jest trawą niewielkich rozmiarów, dorasta bowiem do 25-30 cm wysokości i kępa ma około 20 cm średnicy. W zasadzie nie potrzebuje pielęgnacji i jest bardzo łatwa w uprawie. Lubi podłoże suche, piaszczysto-gliniaste i niewielkiej zasobności w składniki pokarmowe. Im bardziej żyzna gleba tym bardziej zielony kolor liści. Może rosnąć na skalniakach, na rabatach i w donicach. Dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa. Preferuje miejsca słoneczne, ale dobrze radzi sobie w cieniu. Byleby stanowisko było osłonięte od wiatru. Jest dość odporna na niskie temperatury.
Kostrzewa sina, srebrna trawa (Festuca glauca)fot. Peggy A. Lopipero-Langmo / flickr.com

10.  Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)

Trawa nieprzeciętnej urody, średniowysoka, dorasta do 80 cm. Jej liście są bardzo wąskie w kolorze szarozielonym a wśród nich wyrastają walcowate puszyste, wiechy. Ta trawa jest jednak rośliną wymagającą. Preferuje miejsca nasłonecznione, ciepłe i dobrze osłonięte od wiatru. Podłoże musi być bogate w składniki pokarmowe, gleba przepuszczalna, żyzna i wilgotna. Trzeba pamiętać o dość częstym zasilaniu podłoża w składniki odżywcze. Świetnie sprawdza się jako jeden z elementów kompozycji kwiatowych na rabacie. Będzie niebanalną ozdobą oczka wodnego czy wrzosowiska. Idealnie nadaje się do uprawy w pojemnikach by zdobić balkony i tarasy. Jest również często wykorzystywana przez florystów do tworzenia bukietów.

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)

fot. David J. Stang / CC-BY-SA-4.0

fot. główne gardener41 / flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz