Cyprysik tępołuskowy – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Cyprysik tępołuskowy, autor: Crusier, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Cyprysik tępołuskowy (Chamaecyparis obtusa)

Wysokość 10-15 m
Kwitnienie
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność liście, cała roślina
Pokrój stożkowaty, wzniesiony, krzaczasty

Cyprysik tępołuskowy (Chamaecyparis obtusa) jest iglastym drzewem zimozielonym, które należy do rodziny cyprysowatych. W naturze występuje na terenach wilgotnych lasów Japonii, gdzie dorasta do nawet 40 m wysokości. Na całym świecie wiele odmian traktowanych jest jako roślina ozdobna i uprawianych. 

Cyprysik tępołuskowy jest popularnym drzewem iglastym, chętnie uprawianym w ogrodach, gdzie dorasta do maksymalnie 15 m wysokości. Początkowo jego pokrój jest krzaczkowaty by z czasem zmienić się w bardziej stożkowy. Pędy cyprysika rosną płasko układając się wachlarzowato na gałęziach. Igły są tępo zakończone, z wierzchu błyszczące i intensywnie zielone, na spodzie mają charakterystyczny wzór w kształcie litery Y. Owocami drzewa są szyszki niewielkich rozmiarów. Najpierw zielone z czasem zmieniają barwę na rdzawo-brązową, po wysianiu nasion, jesienią zaczynają opadać.  

Uprawa cyprysika tępołuskowego

Cyprysik tępołuskowy najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Ma spore wymagania glebowe. Podłoże musi być zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym do kwaśnego. Drzewko wymaga systematycznego podlewania, gdyż bardzo źle znosi przesuszenie. I to nie tylko latem, ale również zimą. By utrzymać odpowiednią zasobność podłoża należy go systematycznie zasilać nawozami dla iglaków. Przed zimą dobrze jest drzewko osłonić, zwłaszcza młode nasadzenia. Dobrze znosi przycinanie i formowanie, natomiast źle suche, zanieczyszczone powietrze i zasolone podłoże. Najlepiej rośnie posadzony w pobliżu zbiorników wodnych. Sprawdza się również w uprawie doniczkowej. Odmiany ozdobne rozmnaża się przez sadzonkowanie lub szczepienie.

Fot. główna: Crusier, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz