Strona Główna Ogród Kalendarz biodynamiczny dla rolników, ogrodników i pszczelarzy

Kalendarz biodynamiczny dla rolników, ogrodników i pszczelarzy

autor Ogarnij Ogród

Żyzność gleby jest głównym gwarantem produktywności. To na niej polegają wszyscy, którzy zajmują się zarówno rolnictwem organicznym, jak i jeszcze bardziej biodynamicznym.

Co to jest rolnictwo biodynamiczne?

W rolnictwie biodynamicznym minimalizuje się ingerencję człowieka – do ziemi stosuje się preparaty „aktywujące” produkowane w tym samym gospodarstwie z wykorzystaniem elementów pochodzenia mineralnego, roślinnego i zwierzęcego. Zwiększają witalność ziemi, pomagając roślinom przyswajać to, czego potrzebują do wzrostu i rozwoju. Wszystkie odpady organiczne są przetwarzane na kompost biodynamiczny nasycony użytecznymi substancjami. Aktywnie wykorzystywane są również znane rośliny lecznicze:

  • rumianek,
  • pokrzywa,
  • kora dębu,
  • waleriana,
  • mniszek lekarski,
  • skrzyp,

  • krwawnik pospolity.

Ze względu na swoje specjalne właściwości silnie i skutecznie oddziałują na materię organiczną podczas jej fermentacji. Kiedy taki kompost zostanie wprowadzony do gleby, składniki odżywcze, takie jak siarka, potas, azot, wapń, krzemionka i fosfor stają się dostępne dla roślin.

Rolnictwo biodynamiczne to dbałość o glebę

Stąd pojęcie „żywej ziemi”. Jeśli dostanie wszystko, czego potrzebuje, masz gwarancję plonów wysokiej jakości. A nawet jeśli występuje jakiś niedobór żywieniowy, ważne jest, aby był zrównoważony. Wtedy następuje naturalna regulacja. Zarówno rolnictwo czysto ekologiczne, jak i biodynamiczne uwzględnia rytmy naturalne, czyli cykle księżycowe, gwiezdne i planetarne, które przyczyniają się do naturalnego wzrostu roślin.

Według zwolenników biodynamiki, ze względu na nawozy mineralne i inną chemię rośliny i gleba tracą kontakt z przestrzenią, co wpływa na jakość plonów i zdrowie samego terenu. Aby szybko nawiązać to połączenie, wszystkie prace muszą być wykonywane ściśle według harmonogramu – zgodnie z kalendarzem biodynamicznym. Został opracowany przez francuską badaczkę Marię Thun w połowie ubiegłego wieku. A dzisiejsza biodynamika wykonuje wszystkie prace rolnicze dokładnie zgodnie z fazami księżyca i elementami, przez które przechodzi nocna gwiazda. Znaki Ziemi (Byk, Panna i Koziorożec) odpowiadają za korzeń, wodne (Rak, Skorpion i Ryby) za liść, znaki powietrzne (Bliźnięta, Waga, Wodnik) za kwiaty, a ogniste (Baran, Lew i Strzelec) są dla owoców. Te dni traktujemy jako podstawę, kiedy używamy motyki lub spulchniamy glebę, a także używamy produktów biologicznych. Wybór odpowiedniego czasu na uprawę jest tak samo ważny, jak przy sadzeniu nasion czy zbiorach.

Kalendarz biodynamiczny 2022

Kalendarz biodynamiczny to kalendarz rolniczy i ogrodniczy używany przez osoby zainteresowane stosowaniem metod biodynamicznych. W rolnictwie biodynamicznym rolnicy starają się pracować w harmonii z naturą, aby zmaksymalizować plony i zachować zrównoważone praktyki uprawy. To podejście jest często porównywane do ogrodnictwa ekologicznego, ponieważ obejmuje ogrodnictwo bez stosowania chemikaliów, ale jest bardziej złożone i obejmuje traktowanie natury jako całościowego systemu i pracę w tym systemie.

Kalendarz biodynamiczny podpowiada, kiedy należy uprawiać glebę, stosować preparaty w ogrodzie, sadzić nasiona, pracować w ogrodzie. Ogrodnicy biodynamiczni uważają, że na wydarzenia w ogrodzie mają wpływ czynniki astronomiczne, takie jak cykle księżyca, i że sadzenie, uprawa i zbiory powinny być starannie zaplanowane z uwzględnieniem tych czynników. To przekonanie jest w rzeczywistości wspólne dla wielu kultur i często można spotkać legendy wiążące na przykład określone fazy księżyca ze szczególnie produktywnymi nasadzeniami.

Kalendarz biodynamiczny wykorzystuje fazy księżyca i inne wydarzenia astronomiczne jako przewodnik dający wskazówki, kiedy wykonać określone zadania w ogrodzie. Kalendarz biodynamiczny podpowiada, kiedy uprawiać glebę, jakie preparaty stosować w ogrodzie, kiedy sadzić, a kiedy zbierać plony. Jest to forma kalendarza sadzenia, ale zwykle zawiera bardziej zaawansowane wskazówki dla ogrodników biodynamicznych, ponieważ ich praktyki obejmują stosowanie bardzo specyficznych preparatów, takich jak obornik. Ważny jest czas i miejsce tych przygotowań, a kalendarz biodynamiczny może pomóc wybrać optymalny okres dla różnych aktywności.

Takie kalendarze biodynamiczne można znaleźć w niektórych sklepach z artykułami ogrodniczymi i szkółkach, oprócz tego, że są zamawiane bezpośrednio przez firmy specjalizujące się w praktykach biodynamicznych. Kalendarze obejmują również lekcje przygotowania gleby, planowania ogrodów i innych tematów, które mogą potencjalnie zainteresować ogrodników biodynamicznych lub osoby, które chcą zintegrować aspekty biodynamiczne ze swoimi praktykami ogrodniczymi.

Fot. główna: materiał partnera

close

Cześć! 👋

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego i otrzymuj najważniejsze informacje ogrodnicze raz w tygodniu

Nie wysyłamy SPAMu!

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content