Wraz z nadejściem jesieni, każdy dumny posiadacz pięknego trawnika powinien pomyśleć o przygotowaniu go do trudów zimy, aby też mógł zachwycać w kolejnym sezonie. Jeżeli zależy nam na tym, by wszystko poszło zgodnie z planem, warto zaplanować prace jesienne, z którymi trawnik przed zimą zyska wsparcie w chłodniejsze dni i zachowa świetną formę. Kiedy powinno mieć miejsce ostatnie koszenie trawy przed zimą? Jak w ogóle przygotować trawnik do zimy? O czym pamiętać podczas jesiennych prac w ogrodzie? Bo koszenie trawnika przed zimą powinno być już ostatnią czynnością, którą należy wykonać przed nadejściem mrozów, wcześniej trzeba jeszcze wykonać inne zabiegi pielęgnacyjne.
Jesienne nawożenie trawnika
Trawnik przed zimą potrzebuje przede wszystkim zasilenia solidną dawką składników odżywczych. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne jesienne mieszanki nawozowe, które wzmocnią murawę zapewniając jej odporność przed niskimi temperaturami i pomoże przetrwać trudne warunki atmosferyczne zimową porą. Najlepsze będą kompozycje bogate w potas i fosfor, ale z minimalną zawartością azotu, który nie jest potrzebny trawom o tej porze roku. Specjalne nawozy można bez trudu nabyć w każdym sklepie ogrodniczym. Ważnym zabiegiem, który warto wykonać przed jesiennym zasileniem trawnika jest koszenie, a po zabiegu nawożenia – obfite nawodnienie.
Przeczytaj również: Do kiedy można siać trawę jesienią?
Aeracja trawnika przed zimą
Pod koniec września można pomyśleć o kolejnym zabiegu, czyli aeracji, która pomoże napowietrzyć podłoże, dzięki czemu system korzeniowy trawnika zyskać może więcej tlenu. Nakłuwanie wykonać możemy z pomocą specjalistycznego sprzętu (aeratora), wideł lub specjalnych nakładek z kolcami na obuwie – do przeprowadzenia zabiegu można wówczas zaprosić całą rodzinę. Najlepiej czynność tę wykonywać metodą krzyżową prowadząc nakłucia najpierw tworząc pionowe, a później poziome pasy. Dobrze podczas aeracji wykonać ok. 150 otworów na każdy m2 trawnika.
Trawnik przed zimą, czyli jesienne porządki
Jeżeli zależy nam na idealnej kondycji trawnika, warto zadbać o solidne jesienne porządki. Wrzesień i październik to czas, kiedy powinniśmy pomyśleć o usunięciu nagromadzających się liści, spadających gałązek czy roślin, które zalegając na murawie mogą wyrządzić jej wiele szkód. Jest to zajęcie mozolne i czasochłonne, jednak przykładając się do pielęgnacji, zyskamy wraz z nim piękny trawnik w kolejnym sezonie.
Krety, czyli pozbywamy się intruzów przed nadejściem zimy
Nie da się ukryć, że krety to spory kłopot, skutecznie utrudniający utrzymanie pięknego, zielonego i nieskazitelnego trawnika. Jesienią ich aktywność się nasila, dlatego warto pomyśleć zawczasu o pozbyciu się niechcianych gości z ogródka. O ile krety mają swoje zalety – żywią się licznymi szkodnikami zieleni, ich kopce pojawiające się na trawniku mogąc niszczyć pokryte świeżo wydobytą glebą podłoże.
Aby się ich pozbyć, możemy zastosować specjalne odstraszacze zapachowe, które skutecznie zniechęcają je do odwiedzin w ogrodzie. Inną metodą jest zastosowanie octu, który podobnie jak środki ze sklepu ogrodniczego nie jest ulubionym aromatem dla kreta. Ciekawym sposobem jest również wykorzystanie specjalnych urządzeń emitujących niskie dźwięki do podłoża lub zastosowanie pustych szklanych butelek lub puszek nałożonych na metalowe pręty i umieszczonych w ziemi.
Koszenie trawy przed zimą
I już na koniec, jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu, warto pomyśleć o finalnym, przedzimowym koszeniu trawnika. Najlepiej wykonać je w listopadzie na wysokość ok. 4-5 cm. Ale do terminu w żadnym razie nie można się przywiązywać. Ostatnie zimy bowiem pokazały, że trawa potrafi pięknie rosnąć nawet w grudniu. Dlatego zasada jest taka: przed nastaniem mrozów i śniegów ma być wysoka na 5-6 cm. Jeśli zatem nie ma zimy do stycznia, ostatnie koszenie może odbyć się i w styczniu.
Wysokość jest o tyle istotna, że przycięcie murawy zbyt krótko, odbierze jej siły na przetrwanie mrozów. Jeśli zostanie zbyt wysoka, śnieg ją połamie, zacznie pod nim gnić i zaraz pojawi się pleśń śniegowa, która może pozbawić nas trawnika. Dobrze skoszona i posprzątana z pozostałości trawy powierzchnia uniknie więc chorób grzybowych i gnicia. W tym czasie dobrze jest również oczyścić i zabezpieczyć sprzęt przed zimowym przechowywaniem.
Przygotowanie ogrodu do zimy wymaga staranności i systematycznego działania, jednak dzięki niemu, możemy mieć pewność, że trawnik będzie nas cieszył pięknym wyglądem w kolejnym sezonie. Stosując się do powyższych porad, Twój trawnik przed zimą z pewnością zyska wszystko to, co jest mu niezbędne.
Fot. główna: Skitterphoto/pixabay.com