Strona Główna OgródPnącza Glicynia chińska vel Wisteria – uprawa i pielęgnacja

Glicynia chińska vel Wisteria – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Glicynia chińska vel Wisteria chińska vel Słodlin chiński (Wisteria sinensis)

Wysokośćdo 15 m
KwitnienieV, VI
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty, owoce
Pokrójpnący

Glicynia chińska vel Wisteria chińska vel Słodlin chiński (Wisteria sinensis). Jest to pięknie, kwitnące pnącze należące do rodziny bobowatych. Pochodzi z Chin i tam właśnie rośnie w naturze, jednak ze względu na swoją niebanalną, zachwycającą urodę wisteria uprawiana jest w bardzo wielu krajach. Pnącze to jest długowieczne, może przetrwać i 100 lat.

Wisteria chińska jest rośliną trującą, a toksyczne właściwości wykazuje każda część rośliny. Zawiera wisterin, glikozyd oraz toksyczną żywicę. Objawy zatrucia to ból brzuch, nudności i wymioty oraz biegunka.

Wisteria chińska vel Glicynia chińska

Wisteria chińska vel Glicynia chińska, źródło: CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Glicynia chińska – jak wygląda

Wisteria słynie ze swoich przepięknych, najczęściej fioletowych kwiatostanów, które w formie gron długości 15-30 cm zwisają z pędów. Składają się ode z drobniutkich, ściśle ułożonych, motylkowych kwiatków, które kwitną w maju a na początku czerwca zaczynają opadać. Wyglądem przypominają one kwiaty naszej akacji. Gdy kwiaty już przekwitną, pojawiają się owoce, w formie spłaszczonych strąków. Osiągają długość 10–15 cm, są owłosione, a w środku mieszczą najczęściej kilka nasion. Strąki te wiszą zamknięte na gałęziach aż do wiosny.

Wisteria chińska vel Glicynia chińska

Wisteria chińska vel Glicynia chińska, autor: 乌拉跨氪, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Gdy kwiaty opadną, dopiero wówczas zaczynają rosnąć liście. Skrętolegle układają się na pędzie i są koloru jasnozielonego. W tych rejonach świata, gdzie nie ma zimy wisteria możne zakwitnąć po raz drugi, jest to jednak już dużo słabsze kwitnienie. By cieszyć się widokiem jej pięknych kwiatów trzeba zaczekać około 4-5 lat od momentu zasadzenia wisterii.

Glicynia chińska – uprawa

Wisteria z roku na rok zyskuje u nas na popularności. Jednak ze względu na to, że nie jest w pełni mrozoodporna, trzeba dla niej wybierać miejsca ciepłe i dobrze nasłonecznione. Słońce musi operować w miejscu jej rośnięcia co najmniej 6 godzin latem, by bujnie kwitła. Jeśli posadzimy ją w cieniu, po prostu nie zakwitnie. Do tego powinny być dobrze osłonięte od wiatru, inaczej mroźne, zimowe porywy mogą przemrozić pędy. Zwłaszcza młode egzemplarze powinno się okrywać na zimę, gdyż roślina jest wrażliwa na zbyt niskie temperatury. Za to dobrze znosi nawet duże zanieczyszczenie powietrza.

Wisteria chińska vel Glicynia chińska

Wisteria chińska vel Glicynia chińska, autor: Dr. avishai teicher Pikiwiki Israel, CC BY 2.5, commons.wikimedia.org

Roślinę najlepiej jest sadzić wiosną. Podłoże powinno być odkwaszone (można to osiągnąć wapnując), dobrze nawiezione obornikiem lub kompostem wymieszanym z piaskiem. Roślina ta lubi podłoże wilgotne, więc w okresach bezdeszczowych młode pnącza muszą być systematycznie nawadniane.

Najlepiej jest kupować gotowe sadzonki, które i tak zaczną kwitnąć najwcześniej po kilku latach. Można również wyhodować sobie rośliny z nasion, jednak na gotową sadzonkę możemy czekać nawet kilka lat, a na jej zakwitniecie kilka kolejnych.

Glicynia chińska szybko i bujnie rośnie, a jej przyrosty osiągają od 1 do 3 metrów w ciągu roku. Do tego silnie się rozkrzewia. Może osiągnąć 10 do nawet 18 m wysokości. Jej pędy stają się z latami bardzo ciężkie, dlatego wymaga naprawdę mocnych podpór. Nieprzycinana przez lata może stać się rośliną trudną do ujarzmienia, tak silnie się rozrasta.

Pielęgnacja Glicynii chińskiej

W kwestii pielęgnacji wisterii trzeba dbać o to, by ziemia w której rośnie nie była zbita i miała dużo próchnicy. Dlatego warto systematycznie ściółkować roślinę zrębkami lub korą drzew liściastych (iglaste zakwaszają podłoże). Drewno będzie się rozkładać, dzięki czemu stanie się dostarczycielem próchnicy. Doskonale w tej roli spełni się również przesiany kompost, który można wymieszać z piaskiem. Nawożenie naturalnym obornikiem to jest to, co wisterie lubią najbardziej. Jeśli nie mamy dostępu do świeżego, można stosować obornik granulowany. Glicynia bardzo obficie kwitnie, potrzebuje więc naprawdę sporej dawki nawozów by kwiatów było mnóstwo o by były pięknie wybarwione. Można się w nawożeniu posiłkować nawozami bogatymi w fosfor, ale nie w azot.

Wisteria chińska vel Glicynia chińska

Wisteria chińska vel Glicynia chińska, autor: Michal Klajban, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Glicynia wymaga dwukrotnego przycinania w trakcie sezonu wegetacyjnego. Latem przycina się tegoroczne, zbyt wybujałe przyrosty, a wczesną wiosną konieczne są cięcia sanitarne. Regularne przycinanie sprawy, że mocniej się zagęści i będzie bujniej kwitnąć.

Glicynię rosnącą w naszym ogrodzie możemy rozmnażać. Najskuteczniej robi się to poprzez odkłady. Można również ukorzeniać jednoroczne pędy, tnąc je na kilkunastrocentymetrowe odcinki i umieszczając w pojemniku z wilgotną, lekką ziemią z piaskiem, po uprzednim zanurzeniu w ukorzeniaczu.

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze – Ogarnij Ogród

Odmiany Glicynii chińskiej

  • ’Prolific’ – dorasta do 8 m wysokości, kwitnie na przełomie maja i czerwca, a kwiaty tworzą długie grona (do 35 cm) barwy jasnofioletowoniebieskiej
  • ’Alba’ – dorasta do 3 m wysokości, kwitnie w maju a kwiaty są barwy białej, polecana do mniejszych ogrodów, a także na tarasy i balkony, ze względu na niewielkie rozmiary
  • ’Texas White’ – również ta odmiana o białych kwiatach może być sadzona w małych ogrodach i tarasach, dorasta bowiem do 2,5 m wysokości
  • ’Amethyst’ – odmiana o najsilniej, pięknie pachnących ciemnofioletowych kwiatach
  • ’Southern Belle’ – odmiana należy do najbardziej mrozoodpornych, jej kwiaty są jasnofioletowe

Fot. główna: Desiderius Severus, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz