Strona Główna PielęgnacjaSadzenie i Siew Roślin Sadzenie winogron – jak i kiedy sadzić winogrona

Sadzenie winogron – jak i kiedy sadzić winogrona

autor Ogarnij Ogród

Winogrona to rośliny, których pnącza rozrastają się szybko i osiągają nawet do 30 m długości. W zależności od ich odmiany, kwitną od kwietnia do maja, aby z czasem zaoferować wspaniałe owoce. Chcąc móc cieszyć się ich smakiem, warto zadbać o posadzenie ich w odpowiednim terminie, a do tego wybrać idealne stanowisko oraz przygotować podłoże. Na czym polega sadzenie winogron? 

Kiedy sadzić winogrona?

Sadzenie winogron najlepiej zaplanować na wiosnę lub jesień, jednak w warunkach naszego klimatu, najlepiej przeprowadzić je wiosną, co pozwoli uniknąć ich przemarznięcia zimą. Ostateczny termin ustalamy na podstawie preferencji odmiany winogron, które planujemy sadzić. Na przełomie kwietnia i maja dobrze sadzić odmiany z odkrytym korzeniem, a sadzonki w doniczkach, można wysadzać do podłoża od wiosny po jesień. W przypadku podłoży lekkich, można wysadzać sadzonki na jesień, z kolei przy podłożu ciężkim – termin wiosenny będzie najkorzystniejszy. 

Wymagania winogron w kwestii stanowiska i gleby

Jeżeli chcemy uzyskać piękne rośliny, które obficie owocują, musimy zadbać o odpowiednie stanowisko i podłoże. Winogrona cenią szczególnie ziemie próchnicze o pH od 5,0 do 7,5. W sytuacji, gdy posiadamy kwaśny odczyn gleby, konieczne jest przeprowadzenie wapnowania, przynajmniej na pół roku przed sadzeniem. Winorośle nie są szczególnie wymagające, dlatego przyjmują się na większości podłoży. Dla zapewnienia im idealnych warunków, dobrze jest wykonać nawożenie jesienne, przed sadzeniem na wiosnę, wykorzystując obornik. 

Sadzenie winogron – jak i kiedy sadzić winogrona

Sadzenie winogron – jak i kiedy sadzić winogrona, autor: blickpixel/pixabay.com

Najlepszym stanowiskiem dla winogron będzie to słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Świetnie przyjmują się sadzone przy murach, bądź przy solidnych i stabilnych podporach. Bardzo dobrze rosną umieszczone na wystawach południowych lub południowo-zachodnich. 

Jak sadzić winogrona

Przed sadzeniem winogron, należy przygotować podłoże. W pierwszej kolejności warto je odchwaścić i starannie spulchnić z pomocą szpadla i wideł. Dołki pod sadzonki winorośli mogą mieć od 25-40 cm głębokości w zależności od sadzonej odmiany. Te wykopane wcześniej ze szkółki należy z wyprzedzeniem wymoczyć w letniej wodzie przez kilka godzin, a następnie przyciąć na długość od 5-12 cm. W przygotowanym dołku należy je rozłożyć równomiernie, tak aby się nie podwijały. 

Szczepione sadzonki należy starannie sadzić, pozostawiając miejsce szczepienia kilka centymetrów nad ziemią. Jeżeli sadzimy kilka okazów obok siebie, warto pozostawić między nimi co najmniej 70 cm odstępu. Przed włożeniem sadzonek do dołka, dobrze jest również zasypać jego dno ziemią połączoną z kompostem lub obornikiem, a kolejno umieścić w nim sadzonkę,  zasypać żyzną ziemią, a po wszystkim solidnie podlać. 

Rozstaw sadzenia

Jak wspomniano, sadzonki winogron należy sadzić w odległości minimalnej 70 cm, najlepiej w rozstawie 1-1,5 m x 2-3 m. Kilka krzewów sadzonych obok siebie najlepiej rozmieścić w kierunku północ-południe, dzięki czemu rośliny zyskają równomierne doświetlenie. Głębokość dołków pod sadzonki uzależniona jest od odmiany winogron, jednak znaczenie ma tutaj również ziemia – im głębiej posadzone, tym ich ochrona przed suszą i przemarzaniem większa. 

Pielęgnacja winogron

W pielęgnacji posadzonych winogron warto przede wszystkim pamiętać o nawadnianiu. Jest to szczególnie ważne w okresach suszy i zaraz po posadzeniu. Rośliny posadzone w pobliżu budynków, dobrze jest podlewać częściej, gdyż ziemia na takich stanowiskach szybciej ulega przesuszeniu. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także przycinanie słabych, uszkodzonych i dotkniętych chorobą pędów. Z biegiem lat, krzewy wymagać będą regularnego letniego i zimowego cięcia, jak i podwiązywania pędów. Na jesień dobrze jest przy tym rośliny zasilać kompostem, a w sezonie wegetacyjnym warto zapewnić im 2-3 dawki nawozów mineralnych wieloskładnikowych.  

Sadzenie winogron – jak i kiedy sadzić winogrona

Sadzenie winogron – jak i kiedy sadzić winogrona, autor: pAUliFE/pixabay.com

Okres zimowy wymaga z kolei przeprowadzenia kopczykowania, co pozwoli uchronić rośliny przed mrozem. Kopczyk można wykonać z kory, torfu, jak i trocin. Pędy winogron można także przygiąć do podłoża, zasypując je warstwą kopczykową. Pozostałą część rośliny warto również okryć agrowłókniną. 

Kiedy przesadzać winogrona?

Przesadzanie winogron możemy przeprowadzić np. wówczas, gdy konieczna jest zmiana stanowiska rośliny na bardziej przyjazne. Do przesadzenia warto wybierać przede wszystkim najmłodsze winorośle, gdyż te starsze mają grube pnie. Co więcej im młodsze krzewy, tym lepiej przyjmą się na nowym miejscu. Dobrze jest przy tym przesadzać je po kilka sztuk. 

Podczas przesadzania należy przygotować pędy przycinając je sekatorem. Przygotowując rośliny, należy odciąć pędy, liście i owoce, a także skrócić pień do 100-200 cm. Powstałe w wyniku przycinania rany warto zabezpieczyć maścią ogrodniczą, która uchroni rośliny przed chorobami i nadmierną utratą soków. Ucięte, młode pędy z korą można wykorzystać jako dodatkowe sadzonki, bądź rezerwę, w razie gdy stare rośliny się nie przyjmą. Dobrze przygotowana sadzonka powinna mieć przy tym po 2-3 pąki, które sadzimy pionowo w półcieniu. Jeżeli mamy taką możliwość, warto wybrać więcej sadzonek, gdyż nie wszystkie z tych, które przygotujemy puszczą przez zimę korzenie. Najlepiej przyjmują się sadzonki posadzone na wiosnę

Przed przesadzaniem roślin na nowe miejsce należy je podlać, dzięki czemu bryła korzeniowa będzie łatwiejsza do przeniesienia. Należy przy tym uważać, aby jej nie uszkodzić, a podczas transportu, całość warto otulić płótnem. Sadzenie winogron na nowym stanowisku, powinno poprzedzić również jego przygotowanie – ziemia powinna być nawieziona np. kompostem. Po posadzeniu rośliny powinniśmy zadbać o jej umiarkowane podlewanie, przyda się również usypanie kopczyka wokół nasady winorośli oraz ściółkowanie czy owinięcie winorośli słomą. 

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz