Opryski na maliny

autor Ogarnij Ogród

Opryski na maliny to zabiegi, które wykonane we właściwych terminach i z wykorzystaniem właściwych preparatów pozwalają zyskać zdrowe owoce i silne krzewy. Kiedy i czym pryskać maliny, aby uzyskać najlepsze rezultaty? 

Kiedy pryskać maliny

Pierwsze opryski krzewów malinowych należy przeprowadzać w okresie nabrzmiewania pąków, a ostatnie po zakończeniu ich kwitnienia. Maliny owocujące na dwuletnich pędach (tzw. letnie), wymagają przeprowadzenia oprysku również po zakończeniu zbiorów. 

Znakomita większość oprysków realizowana jest prewencyjnie, dzięki czemu możemy zapobiec pojawieniu się chorób oraz atakom szkodników. Dobrze zaplanowane opryski zapobiegawcze działają skuteczniej aniżeli te wykonane interwencyjnie, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy chorób i bytności szkodników. Szczególnie uciążliwe dla krzewów malin są choroby jak rdza maliny, zamieranie pędów malin oraz szara pleść, a wśród szkodników mączniak prawdziwy, pryszczarek namalinek łodygowy, kwieciak malinowiec, zwojkówka liściowa itp.

Opryski na maliny

Opryski na maliny, autor: Amy/flickr.com

Najlepszym sposobem na opryski jest wykonywanie ich w odpowiednich fazach rozwoju krzewów malinowych. Każdego roku mogą przypadać one jednak w innych terminach, gdyż są one uzależnione od warunków pogodowych w danym okresie wegetacyjnym. Poza samymi opryskami niezwykle ważne jest również wspierające ich skuteczność przycinanie, usuwanie porażonych pędów oraz zwalczanie chwastów. Staranna pielęgnacja pozwala zyskać piękne i obficie plonujące krzewy, a przy tym ogranicza ona konieczność stosowania oprysków. 

Czym wykonywać opryski na maliny

W opryskach malin możemy wykorzystać zarówno chemiczne środki ochrony roślin, jak również naturalne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych lub przygotowane przez nas gnojówki, wyciągi czy wywary. W uprawie przydomowej lub na działce najlepiej postawić na metody naturalne lub preparaty gotowe, bezpieczne dla środowiska. 

kalendarz oprysków

Warto pamiętać, że w fazie nabrzmiewania pąków, która przypada na okres od lutego do marca, można wykonać również zapobiegawczo opryski na maliny preparatami olejowymi, które skutecznie niszczą formy szkodników, które zimują na roślinach. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszyć możemy prawdopodobieństwo wystąpienia szkodników w danym sezonie wegetacyjnym. Zaletą tych oprysków jest również fakt, że stosowane w tym wczesnym okresie nie będą stanowiły zagrożenia dla owadów pożytecznych.  

Czy miedzianem można pryskać maliny

Opryski na maliny miedzianem stosowane są celem zapobiegania i zwalczania chorób grzybowych oraz bakteryjnych. Porażenie np. szarą pleśnią może prowadzić do całkowitego zamierania roślin i niszczenia plonów. Miedzian możemy wykorzystać zarówno w formach chemicznych oprysków, jak i wykonując opryski preparatami pochodzenia naturalnego (Miedzian Extra 350 SC czy 50 WP). 

Oprysk mocznikiem malin

Mocznik jest opryskiem uniwersalnym, który stosować można z powodzeniem w uprawie malin. Kluczowe w jego wykorzystaniu jest jednak przestrzeganie zalecanych dawek, które powinny być dopasowane do stopnia rozwoju rośliny, pory roku, jak i stanu gleby. Ponieważ mocznik jest nawozem azotowym, pozwala on skutecznie wspierać prawidłowy rozwój roślin. Najczęściej stosowany jest w oprysku dolistnym – rzadziej doglebowo, gdyż poprzez korzenie jego wchłanianie składników aktywnych preparatu jest długotrwałe.

Co ważne to to, że mocznik może być stosowany np. z insektycydami, jednak należy wówczas nieco zmniejszyć ich dawkę, gdyż z azotem będą działały silniej. Opryski na maliny mocznikiem należy przy tym wykonywać w pochmurne dni lub wieczorami, najlepiej wiosną, kiedy temperatury się ustabilizują i osiągają min. 10. Można zastosować go także  w przypadku starszych roślin po kwitnieniu i dwa tygodnie później. Warto pamiętać, że mocznika nie należy stosować w opryskach malin w fazie kwitnienia, a także zaraz przed i po sadzeniu. Nie będzie on również dobrym wyborem na glebach o silnej kwasowości, a stosowany w nadmiarze może powodować odwrotne efekty do tych zamierzonych.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz