„Ogórek, ogórek, ogórek…..zielony ma garniturek…” Któż nie zna pioseneczki, którą tak wdzięcznie śpiewają „Fasolki”? I nie ma się co dziwić, że pieśni o nim powstają 😉 Letni obiad bez mizerii? Sałatka warzywna bez ogórka kiszonego? Nie może być! Ogórek jest w Polsce równie popularny jak pomidor i równie często goszczony na stołach. I choć jego smak jest mało wyrazisty i w zasadzie składa się z wody, to wątpliwym jest by miał z tych stołów zniknąć.
- Ogórek należy do rodziny dyniowatych, tak samo jak tykwa, dynia, melon, arbuz, cukinia.
- Wywodzi się prawdopodobnie z gatunku Cucumis hardwickii dziko rosnącego u podnóża Himalajów.
- Ogórek jest jedną z najstarszych roślin uprawnych.
- Uprawiać zaczęto go w Indiach ponad 3 tys. lat temu.
- Do Ameryki ogórka sprowadził Krzysztof Kolumb.
- Ludwik XIV (Król Słońce) zapoczątkował uprawę ogórka w szklarni.
- Świeże warzywo – w przeciwieństwie do ogórka kiszonego i małosolnego – może być ciężkostrawne dla osób z wrażliwym żołądkiem.
- Kukurbitacyny to substancje odpowiedzialne za gorycz w ogórkach. Występują we wszystkich ogórkach, ale najczęściej ich stężenie jest tak niskie, że goryczka nie jest wyczuwalna. Poziom kukurbitacyn zwiększa się, gdy podczas uprawy ogórka występują susze lub duże wahania temperatury oraz gdy w glebie jest zbyt mało azotu.
- Miąższ ogórka może być aż o 6oC chłodniejszy od temperatury panującej w otoczeniu.
- Największy ogórek wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa ma 170 cm długości i wagę 69 kg. Pochodzi z Chin i ponoć został wyhodowany na naturalnych nawozach.
- Mizeria – to nie tylko najpopularniejsze danie z ogórków, ale również synonim ubóstwa.
- „Sezon ogórkowy” to określenie okresu wakacyjnego, gdy życie polityczne i kulturalne znacząco zwalnia a ulice pustoszeją i w zasadzie nic się nie dzieje.
- W Polsce okresu średniowiecza wierzono, że ogórek jest najlepszym lekarstwem na gorączkę. Dlatego wkładano warzywo do łóżka np. gorączkującego dziecka (zielone warzywo miało wyciągnąć gorączkę).
- Ogórki w 90 proc. składają się z wody, poza nią zawiera witaminy: C, A, B i E, a także kwasy organiczne, sole mineralne i cukry.
- Ogórki zawierają askorbinazę – enzym neutralizujący witaminę C. Dlatego nie powinno się ich łączyć z warzywami zawierającymi duże ilości wit. C, np. z pomidorami.
- Ogórki odkwaszają i odtruwają organizm, mają też działanie moczopędne. Są niskokaloryczne, dlatego polecane są osobom na diecie redukcyjnej.
- Ogórki mają właściwości kojące i chłodzące. Wyciągi z nich to częsty składnik mleczek, kremów czy toników. Sok ze świeżego ogórka oczyszcza skórę, a jednocześnie ją wzmacnia i wybiela. Opryszczkę lub miejsce po ukąszeniu owadów dobrze jest posmarować sokiem z ogórka, co złagodzi nieprzyjemne odczucia.
- Kiszone ogórki, są bardzo wartościowym źródłem kwasu mlekowego, który jest naturalnym probiotykiem. Powstająca w czasie fermentacji substancja oczyszcza organizm i wzmacnia jego system odpornościowy.W procesie kiszenia cenne składniki przenikają do soku, jest więc on równie cenny, co ukiszone ogórki.
- Świeże ogórki dobrze przechowują się w lodówce, ale góra 5 dni. Po tym czasie zaczynają więdnąć i się marszczyć.
- Do połowy 2009 roku unijne przepisy określały…, tak, tak – dopuszczalny kąt zakrzywienia ogórka. Rozporządzenie z 1988 roku, dopuszczało maksymalną wielkość łuku ogórków kategorii „ekstra” na maksymalnie 10 mm na każde 10 cm długości warzywa.
- W 100 gramach ogórka jest tylko około 14 kalorii.
Jeśli jesteś pewien, że wiesz wszystko o ogórkach, rozwiąż nasz Quiz o ogórkach!
[ays_quiz id=”4″]
Spodobał Ci się nasz Quiz? Koniecznie sprawdź inne Quizy Ogrodnicze.
Fot. główna: viarami, Pixabay