Strona Główna Materiał zewnętrzny Stojące, wiszące czy ścienne? Jakie kwietniki wybrać do ogrodu

Stojące, wiszące czy ścienne? Jakie kwietniki wybrać do ogrodu

autor Ogarnij Ogród

Dekorowanie ogrodu to wspaniała przygoda, która może przerodzić się w niezapomniane i satysfakcjonujące doświadczenie. Niemniej nadanie odpowiedniego nastroju i stworzenie urzekającej atmosfery na konkretnym zielonym terenie to także nie lada wyzwanie.

Prawdziwą moc przekształcania zwykłej przestrzeni w hipnotyzującą oazę kolorów, zapachów i naturalnego uroku mają rośliny, a w szczególności kwiaty. Dzięki ich starannemu doborowi i właściwemu rozmieszczeniu, nawet najmniejszy i najbardziej szary ogród może przekształcić się w prawdziwe arcydzieło.

Nie wszystkie kwiaty trzeba jednak sadzić w ziemi. Niektóre z roślin świetnie prezentują się w kwietnikach. To właśnie ten dodatek będzie tematem dzisiejszego artykułu. Przedstawimy typy kwietników dostępnych na rynku oraz opiszemy ich zalety i wady. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię do stworzenia własnej kwiatowej mozaiki, która wzbogaci Twój ogród, a wysokiej jakości kwietniki do ogrodu nadadzą mu zachwycającej atmosfery i stworzą oazę naturalnego piękna.

Typy kwietników dostępne na rynku

Niezależnie od tego, czy wolisz formalną aranżację, czy bardziej kapryśny projekt, kwietniki oferują nieskończone możliwości odzwierciedlenia osobistego stylu i gustu. Obecność tych oszałamiających ekspozycji tworzy spokojną atmosferę, która zachęca do relaksu i głębszego połączenia z naturą.

Kwietniki stojące, czyli najpopularniejszy wybór

To popularny i odpowiedni wybór do praktycznie każdego ogrodu. Najlepiej prezentują się ustawione w rogach przestrzeni. Mogą charakteryzować się jednym lub kilkoma poziomami do umieszczenia na nich kwiatów. To samo tyczy się blatu, na którym umieszcza się roślinę. Wśród zalet kwietników stojących na pewno warto wymienić wszechstronność – takie kwietniki można umieścić w dowolnym miejscu w ogrodzie, co pozwala na łatwe dostosowanie i zmianę aranżacji. Kwietniki stojące są również łatwo dostępne, a ich podwyższona wysokość ułatwia pielęgnację roślin, zmniejszając obciążenie pleców i kolan, jak również pozwala ograniczyć działanie szkodników (wysokość pomaga odstraszać szkodniki, takie jak króliki czy ślimaki, zapewniając ochronę roślinom).

Oczywiście decydując się na kwietniki stojące warto wziąć również pod uwagę ich wady – ograniczają przestrzeń, a kwiaty w nich umieszczone mogą wymagać częstszego podlewania (z uwagi na podwyższoną konstrukcję) i przede wszystkim nie są tanie.

Kwietniki wiszące – kolejna alternatywa

Tego rodzaju kwietniki mają najczęściej konstrukcję sznurkową lub wykonane są z tworzywa sztucznego. Głównym założeniem jest to, aby były one lekkie, aby nie obciążać powierzchni, do której zostaną przywieszone – jak miejsce pod dachem czy belka tarasowa.

Do głównych zalet tego rodzaju kwietników na pewno można zaliczyć fakt maksymalizacji przestrzeni ogrodu. Jest to rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdzi się w małych ogrodach. Ponadto wiszące kwietniki tworzą atrakcyjną wizualnie ekspozycję, dodając unikatowy element estetyczny do ogrodu. Co więcej w przypadku kwietników wiszących można ograniczyć działanie szkodników na kwiaty – zawieszenie sprawia, że żyjące w ziemi szkodniki nie mają możliwości dosięgnięcia roślin.

Niemniej kwietniki wiszące nie są pozbawione wad. A należą do nich m.in. ograniczona objętość gleby, przez co rośliny wiszące wymagają częstego podlewania, aby utrzymać dobre zdrowie. Nie można przejść obojętnie również obok wagi wiszących kwietników, zwłaszcza gdy są one wypełnione ziemią i roślinami. To bardzo ważny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę, aby zapewnić prawidłową instalację i wsparcie.

Ponadto ze względu na wiszącą pozycję, należy pamiętać, aby nie umieszczać kwietników nad stołem, na którym spożywamy posiłki, czy gniazdami zasilania – spływająca woda mogłaby uszkodzić nie tylko jedzenie, ale także instalację elektryczną. Należy też mieć na uwadze, aby roślinom umieszczonym w kwietniku wiszącym zapewnić odpowiednią ilość światła słonecznego.

Kwietniki ścienne to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się na ogrodzeniu

Są to kwietniki zaliczające się do grona wiszących, które przylegają bezpośrednio do ściany domu lub ogrodzenia. Można je umieszczać także na drzwiach. Stanowią ciekawą dekorację zielonej przestrzeni i pozwalają przekształcić pionowe konstrukcje w bujne zielone powierzchnie, dodając efektowny element wizualny. Niewątpliwie do ich zalet zaliczamy optymalizację przestrzeni – kwietniki ścienne pomagają zmaksymalizować wykorzystanie ograniczonej przestrzeni ogrodu, szczególnie w środowiskach miejskich lub obszarach o ograniczonej przestrzeni naziemnej. Ponadto umieszczanie roślin w kwietnikach ściennych pozwala lepiej izolować budynki (zmniejsza się absorpcja ciepła). Takie kwietniki sprawdzą się doskonale w miejscach wietrznych, wszak ściana stanowi dodatkową barierę dla wiatru.

Do minusów tego rodzaju kwietników na pewno trzeba zaliczyć kwestie montażu – prawidłowa instalacja kwietników ściennych wymaga starannego rozważenia wytrzymałości ściany. Należy upewnić się, że będzie ona w stanie utrzymać dodatkowy ciężar i wilgoć. Trzeba także pamiętać, że podlewanie, nawożenie i przycinanie roślin znajdujących się w kwietnikach ściennych może być trudniejsze ze względu na ich pionowe ustawienie, wymagające specjalistycznych narzędzi lub sprzętu. Nie można zapomnieć też o kwestii dostępności – w zależności od wysokości ściany, zadania konserwacyjne mogą wymagać użycia drabin lub narzędzi sięgających, co może być uciążliwe i czasochłonne.

Kwietniki na vidaXL

Włączając kwietniki do dekoracyjnej wizji swojego ogrodu, tworzysz wizualną ucztę dla oczu, która przynosi radość i spokój. Kalejdoskop barw, słodkie zapachy unoszące się w powietrzu i delikatny taniec płatków kwiatów na wietrze przyczyniają się do stworzenia kojącej i zachęcającej atmosfery. Niezależnie od wielkości Twojego ogrodu, kwietniki mają moc przekształcania go w oazę, w której można pielęgnować dobre samopoczucie i zapewnić sobie wytchnienie od stresów dnia codziennego.

Jeśli szukasz kwietników do swojego ogrodu, polecamy zapoznać się z ofertą holenderskiego sklepu vidaXL. Znajdziesz tam wysokiej jakości kwietniki wykonane z różnych materiałów, które doskonale sprawdzą się w Twoim ogrodzie i na tarasie. Nie czekaj – odwiedź internetowy sklep już dziś i zamów swój wymarzony kwietnik!

Fot. główna: materiał Partnera

Przeczytaj także

Dodaj komentarz