Jaki powinien być taras?
Taras jest swego rodzaju otwarciem salonu na ogród. Przestrzeń ta, w zależności od potrzeb, może służyć jako miejsce wypoczynku, rekreacji lub gastronomii. Odpowiednio zaaranżowane otoczenie domu może być także efektowną wizytówką miejsca zamieszkania.
W celu stworzenia tarasu konieczne jest utwardzenie powierzchni bezpośrednio przystającej do budynku. Niektórzy inwestorzy decydują się również na zadaszenie miejsca wypoczynku, a czasami także osłonięcie części stref bocznych. Takie rozwiązania sprawiają, że taras może być użytkowany właściwie w każdych warunkach pogodowych, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostawić tę przestrzeń w pełni wyeksponowaną.
Bez względu na wymienione cechy charakterystyczne taras powinien być funkcjonalny i gwarantować bezpieczeństwo użytkowania. Trzeba również pamiętać, że efektywność każdego tarasu zależy przede wszystkim od materiału wykończeniowego służącego jako nawierzchnia do poruszania się.
Wykończenie tarasu, które gwarantuje komfort użytkowania zewnętrznej powierzchni, to kostka tarasowa. Materiał ten zapewnia gustowny efekt, a przy tym tworzy naturalny efekt wizualny i świetnie komponuje się z ogrodową zielenią.
Kostka tarasowa – różnorodność form przy maksymalnej funkcjonalności
Kostka tarasowa to materiał wytwarzany na bazie mieszanki betonowej. Zaawansowane technologie produkcji tego drobnowymiarowego wykończenia sprawiają, że nawierzchnia stworzona z jego użyciem charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami użytkowymi. Każda kostka tarasowa jest odporna na działanie wody i wilgoci, a przy tym nie ma mają na nią wpływu skrajnie niskie temperatury zewnętrzne. Nawierzchnia stworzona z użyciem tego typu elementów wykazuje się znaczną sztywnością nawet w przypadku intensywnego obciążenia ruchem lub innego rodzaju nacisku.
Co bardzo ważne, kostki tarasowe wcale nie muszą być utrzymane w kolorystyce nawiązującej do barwy naturalnego cementu. Elementy te mogą z powodzeniem imitować inne rodzaje surowców i materiałów stosowanych w sektorze budowlanym. Dzięki temu można je z łatwością dopasować do wymagań architektonicznych.
Miłośnicy stonowanych barw zapewniających elegancki efekt z pewnością docenią płyty o chłodnych, szarych barwach. Fani ciepłych odcieni na pewno zainteresują się płytami przypominającymi drewno.
Warto pamiętać, że w szerokiej gamie betonowych wykończeń na taras, oprócz kostek, można znaleźć większe płyty tarasowe, które obok klasycznych form są dostępne także jako modele imitujące beton architektoniczny (mające specjalną fakturę szarej powierzchni) lub wyglądające zupełnie jak stare drewno, które ma ślady wielosezonowego oddziaływania wiatru, słońca i wody. Elementy tego typu mogą także mieć uszlachetnioną powierzchnię wzbogaconą dodatkiem szlachetnych kruszyw albo imitować strukturę naturalnych skał.
Fot. główna: materiał Partnera