Strona Główna Materiał zewnętrzny Jaki nawóz do trawy wybrać, aby w optymalny sposób zadbać o swój trawnik?

Jaki nawóz do trawy wybrać, aby w optymalny sposób zadbać o swój trawnik?

autor Ogarnij Ogród

Dzięki regularnemu nawożeniu przydomowy trawnik może prezentować się naprawdę pięknie. Poza tym będzie odporny na różne czynniki pogodowe. Dobry nawóz do trawy chroni również murawę przed mchami i chorobami różnego typu. Jak powinno wyglądać systematyczne nawożenie trawnika? Po jaki nawóz do trawy warto sięgnąć?

Dlaczego trzeba nawozić trawnik?

Trawa ukorzenia się raczej płytko i szybko zużywa zgromadzone w górnej warstwie gleby składniki odżywcze. To oczywiście ma negatywne oddziaływanie na jej wygląd. Trawnik robi się żółty i traci na gęstości. Staje się też podatny na zachwaszczenie. Trawa wymaga więc dodatkowego nawożenia.

Po nawóz do trawy warto sięgać kilka razy w roku. Pierwsze nawożenie odbywa się na ogół wiosną, po pierwszym koszeniu trawnika. Drugie powinno mieć miejsce w czerwcu, a ostatnie w sierpniu. Potem należy zrezygnować z nawożenia, gdyż nadmierny rozrost trawy jesienią sprawia, że jest ona mniej odporna na niskie temperatury.

Są sytuacje, gdy liczbę nawożeń trawnika można zmniejszyć. Sporo zależy od rodzaju zastosowanego nawozu do trawy. Niektóre produkty działają nawet 100 dni.

Na jaki nawóz do trawy warto się zdecydować?

Przeglądając oferty sklepów internetowych np. https://novaminerals.pl/k/nawozy-mineralne/nawozy-do-trawy/, zauważyć można, że na rynku dominują nawozy wieloskładnikowe. Są to jednak nie tylko preparaty uniwersalne, ale i nawozy o specjalnym przeznaczeniu. Te drugie przeznaczone są np. do trawników pokrytych mchem. Zawierają one sporo żelaza.

Warto zwrócić uwagę na nawozy do trawy przeznaczone do nowo zakładanych trawników. Stosuje się je na samym początku. Z kolei nawozy jesienne, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na przygotowanie trawy do zimy.

Zatem na jaki nawóz do trawy warto się zdecydować? Trzeba tutaj zastanowić się nad aktualnymi potrzebami trawnika. Jeśli rośnie on bez problemów, dobrym wyborem może być preparat uniwersalny. Z kolei, gdy na murawie jest duża ilość chwastów i mchów, dobrze jest zakupić nawóz pozwalający się na ich pozbycie.

Kluczowe znaczenie ma na pewno wydajność nawozu. Stosowna informacja powinna znajdować się na opakowaniu. Nawozy do trawy sprzedawane są w opakowaniach różnej wielkości. Można więc dobrać ilość produktu do rozmiaru trawnika.

Na nawozie do trawy nie warto oszczędzać!

Trawa to roślina, której korzenie znajdują się bardzo płytko. Dlatego wymaga nawożenia produktami wysokiej jakości. Nie można w tym przypadku sięgać po kiepskie jakościowo preparaty, które mogą pogorszyć jej stan.

Przed zakupem konkretnego nawozu do trawy, trzeba oczywiście sprawdzić jego skład. Powinien on obejmować azot, fosfor czy potas. Wiele dobrych nawozów zawiera także magnez. Spore znaczenie mają jednak nie tylko makro, ale i mikroskładniki.

Największą popularnością na rynku cieszą się sypkie nawozy do trawy, które nie sprawiają większych problemów w aplikacji. Należy rozprowadzać je po murawie w sposób równomierny, najlepiej w suchy dzień.

Fot. główna: materiał Partnera

Przeczytaj także

Dodaj komentarz