Do przechowywania mebli tarasowych, kosiarki czy sprzętu ogrodniczego najczęściej wykorzystywany jest drewniany domek. To nie tylko funkcjonalna, ale również stabilna konstrukcja, która może służyć przez lata, trzeba tylko o nią dobrze zadbać. Warto dowiedzieć się, jak to zrobić.
Pielęgnacja domków ogrodowych
Drewniane domki ogrodowe, np. z Leroy Merlin są jednymi z najtrwalszych. Są odporne na uszkodzenia, a także na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Jest tylko jedno „ale” – właściciel musi o nie odpowiednio zadbać, co w głównej mierze sprowadza się do regularnej konserwacji. Niezabezpieczone drewno może wilgotnieć i próchnieć, co prowadzi do szybszego zniszczenia.
To, o czym należy pamiętać to:
- impregnacja;
- uzupełnianie ubytków, naprawa pęknięć;
- sprawdzanie elementów metalowych.

Zabiegi konserwacyjne
To, co jest najważniejsze, gdy domek ogrodowy zostanie postawiony, to pokrycie całej konstrukcji impregnatem, który będzie chronić materiał przed zawilgoceniem. Do konserwacji używa się środków dedykowanych do drewna, które mogą być:
- bezbarwne, pozwalają na wyeksponowanie słojów;
- kolorowe (np. białe, zielone czy w różnych odcieniach brązu) umożliwiają dopasowanie prostego, niewyróżniającego się modelu do aranżacji swojego ogrodu.
Jeśli domek impregnowany jest po raz pierwszy, wystarczy oczyścić powierzchnię i za pomocą zwykłego pędzla malarskiego pokryć ją wybranym środkiem konserwującym. Przed rozpoczęciem prac, warto zabezpieczyć okna taśmą malarską, aby uniknąć późniejszego czasochłonnego czyszczenia szyb. Przy okazji dobrze jest wiedzieć, że impregnat, zwłaszcza kolorowy, może być trudny w zmyciu, dlatego zaleca się założenie rękawiczek.
Najczęściej stosuje się dwie lub nawet trzy warstwy impregnatu, co zapewnia optymalne krycie. Informację o tym, ile powłok należy nałożyć, można znaleźć na opakowaniu zakupionego produktu. Trzeba pamiętać o tym, że środek musi w pełni wyschnąć, zanim powierzchnia zostanie ponownie pomalowana.
Domek ogrodowy zabezpiecza się co ok. 3 lata. Gdy jest już użytkowany, może wymagać bardziej zaawansowanych prac przygotowawczych takich jak:
- uzupełnianie ubytków;
- usuwanie tłustych plam za pomocą benzyny ekstrakcyjnej;
- szlifowanie papierem ściernym w celu wyrównania podłoża.
Można też użyć specjalnej chemii do renowacji drewna, która usuwa wszelkie zanieczyszczenia, plamy z grzybów oraz przywraca świeży wygląd.
Usuwanie pęknięć oraz ubytków
Nawet trwały, wykonany z grubego drewna domek ogrodowy z czasem zaczyna pękać lub pojawiają się w nim ubytki. Jest to normalne zjawisko wynikające z tego, że to naturalny materiał, który stale „pracuje”.
Dobra wiadomość jest taka, że usuwanie uszkodzeń nie jest ani trudnym, ani czasochłonnym zajęciem. Potrzeba do tego:
- gotowej masy szpachlowej do drewna;
- szpachelki.
Masę należy nanieść na ubytek, po czym wyrównać ją za pomocą szpachelki. Po wyschnięciu można jeszcze na wszelki wypadek pomalować poddawany renowacji obszar impregnatem.

Kontrola elementów metalowych
Każdy domek narzędziowy posiada elementy metalowe służące do mocowania danej konstrukcji – gwoździe, wkręty czy zawiasy. Trzeba sprawdzać, czy nie uległy poluzowaniu, a także, czy nie pokrywa ich rdza. W takim wypadku powinno się je od razu wymienić na nowe.
Taki całościowy przegląd może być wykonany raz w roku, np. na początku sezonu, gdy zwykle sprząta się w środku lub impregnuje całą konstrukcję. To nie zajmie wiele czasu, a znacząco wpłynie na żywotność domku, ponieważ poluzowane elementy mogą powodować przenikanie wody do środka lub, co gorsze, odpadnięcie drzwi, drewnianych ścianek itp.
Codzienna pielęgnacja
Wszystkie powyższe zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się zwykle raz w roku lub raz na kilka lat. Nie można jednak zapomnieć o regularnej, codziennej pielęgnacji, która polega na:
- usuwaniu grubej warstwy śniegu lub lodu z dachu, która mogłaby nadmiernie obciążyć konstrukcję;
- usuwaniu liści z dachu, w których gromadzi się wilgoć oraz pleśń;
- przycinaniu roślin, które pną się po ścianach lub dachu (chociaż często są one pożądane, ponieważ sprawiają, że domek „wtapia” się w otoczenie).

Jak dbać o drewniany domek ogrodowy?
Ceny drewnianych domków ogrodowych zaczynają się już od 1000 zł, a sięgają nawet do 8000 zł. Jeśli odpowiednio zadba się o nie, mogą być jednak wieloletnią inwestycją. Podstawą jest konserwacja całej powierzchni, zarówno na zewnątrz, jak i od środka. Kupując gotowy domek, należy sprawdzić, czy został już po raz pierwszy zabezpieczony, a jeśli nie, to zaraz po montażu w ogrodzie dobrze jest pokryć go impregnatem. Konserwację trzeba też powtarzać co ok. 3 lata.
Poleca się, aby w środku trzymać kit do drewna, czyli masę do usuwania ubytków i pęknięć, aby móc zająć się nimi od razu, gdy zostaną zauważone. W innym wypadku miejsca te mogą niszczeć, doprowadzając do pogorszenia stanu całej konstrukcji. Powinno się kontrolować nie tylko powierzchnię drewna, ale też elementy metalowe. Konieczne może być ich dokręcenie lub wymiana na nowe.
Jesienią warto zrzucać liście z dachu, a zimą – śnieg, pod którym może kryć się pokrywa lodu obciążająca całą konstrukcję.
Zdjęcia: materiał Partnera