Strona Główna Materiał zewnętrzny Sprzedaż własnych roślin a opłacanie podatku dochodowego – co warto wiedzieć?

Sprzedaż własnych roślin a opłacanie podatku dochodowego – co warto wiedzieć?

autor Ogarnij Ogród

Sprzedawanie niewielkiej liczby warzyw i owoców z własnego, przydomowego ogródka to jeden ze sposobów na zwiększenie swoich dochodów w okresie wakacyjnym. Jednak skoro jest to dodatkowy zarobek, to czy przypadkiem nie należy od niego odprowadzić podatku dochodowego? Sprawdź, co aktualnie mówią o tym przepisy prawa!

Czym jest podatek dochodowy?

Podatek dochodowy dzieli się na dwa rodzaje. Jednym z nich jest PIT (Personal Income Tax), czyli od osób fizycznych, a drugim CIT (Corporate Income Tax) – od osób prawnych.

Każdy z nich ma charakter bezpośredni, co oznacza, że to podatnik jest odpowiedzialny za rozliczenie swoich dochodów. Z tą jedynie różnicą, że w przypadku PIT oraz osób zatrudnionych jedynie w zakładach pracy, to płatnik (czyli właśnie pracodawca) odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy.

Jego rozliczenie przebiega poprzez złożenie odpowiedniej deklaracji podatkowej w urzędzie skarbowym. Od pewnego czasu można to również zrobić elektronicznie, dzięki czemu zaoszczędzi się czas oraz uzyska możliwość szybszego otrzymania zwrotu z podatku. Bardziej szczegółowe informacje ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://www.pit.pl/pit/.

Co jeszcze warto wiedzieć o rozliczaniu podatku dochodowego?

 • Istnieje kilka różnych stawek w zależności od wyboru sposobu opodatkowania – przykładowo, w skali podatkowej funkcjonują obecnie dwie stawki: 12% i 32%, a w opodatkowaniu liniowym – 19%;
 • Można skorzystać z różnych ulg podatkowych – zalicza się do nich, m.in. ulgę prorodzinną, na internet, na termomodernizację, rehabilitację czy ulgę dla krwiodawców;
 • Dostępne są formy obniżenia wysokości podatku – np. poprzez rozliczanie się ze współmałżonkiem czy też jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Obowiązują przy tym jednak określone warunki;
 • Wartość kwoty wolnej od podatku – w 2024 roku wynosi ona 30 000 zł;
 • Istnieje także ulga dla młodych – mogą z niej korzystać osoby do 26. roku życia. Ich podatek dochodowy będzie wynosił 0%, chyba że w ciągu roku dochody przekroczą kwotę 85 528 zł;
 • Obowiązują terminy wysyłania deklaracji podatkowych – mogą się one różnić w zależności od dokumentu. Dla tych najpowszechniejszych, takich jak PIT-37, PIT-36, PIT-38 czy też PIT-39, ostateczny termin przesłania wypełnionych formularzy do urzędu skarbowego wypada 30 kwietnia 2024 (za dochody w roku 2023).

Czy z działalności rolniczej odprowadza się podatek dochodowy?

Sprzedawanie samodzielnie wyhodowanych warzyw i owoców, a także innych roślin ozdobnych może w określonych przypadkach podchodzić pod działalność rolniczą. Dotyczy to jednak osób, które posiadają gospodarstwo rolne, a więc „obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy” – tak wynika z ustawy o podatku rolnym.

Ta ustawa definiuje również działalność rolniczą pod względem wyrobów. Za nią uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, warzywniczą, sadowniczą, roślin ozdobnych oraz grzybów uprawnych. Jak to jednak ma się w kontekście podatków?

Osoby prowadzące działalność rolniczą nie muszą odprowadzać podatku dochodowego. Wyjątek stanowią jedynie działy specjalne produkcji rolnej, takie jak wylęgarnie drobiu, uprawy w szklarniach czy prowadzenie pasiek. Dochody z tej działalności rozlicza się w deklaracji PIT-36 lub PIT-36L.

Sprzedaż własnych owoców, warzyw i innych roślin – czy to podlega podatkowi PIT?

Prowadzenie niewielkiego ogródka przy własnym domu lub na ogródku działkowym nie podlega pod działalność rolniczą głównie ze względu na obszar. Jeżeli więc w konkretnym roku postanowi się sprzedać część swoich owoców i warzyw, to nie trzeba od tego odprowadzić ani podatku rolnego, ani dochodowego.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku roślin ozdobnych. Podatkiem PIT będą objęte jedynie dochody ze sprzedaży roślin uprawianych w szklarniach „powyżej 25 mkw lub w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 mkw”.

Dlaczego warto prowadzić własny ogródek warzywno-owocowy?

Na przydomową uprawę warzyw i owoców często decydują się osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych lub też takie, które posiadają własną działkę. Tego typu działanie przynosi wiele korzyści. W końcu ogródek warzywno-owocowy to nie tylko urokliwe miejsce, ale także praktyczne i satysfakcjonujące przedsięwzięcie. Dzięki niemu można:

 • mieć dostęp do świeżych produktów – warzywa i owoce z własnego ogródka bywają znacznie smaczniejsze i bardziej świeże niż te dostępne w sklepach. Można cieszyć się pełnią smaku i wartości odżywczych, gdy są spożywane natychmiast po zebraniu;
 • kontrolować jakość – czyli świadomie używać konkretnych chemicznych substancji (lub z nich zrezygnować) oraz unikać sztucznych pestycydów;
 • spędzać czas na świeżym powietrzu – praca w ogrodzie to też doskonała forma aktywności fizycznej. Kopanie, sadzenie, podlewanie i zbieranie owoców – to wszystko wymaga ruchu, co sprzyja zdrowemu trybowi życia. Jest to więc dobre dodatkowe zajęcie dla osób, które codziennie spędzają w biurze przy biurku 8 godzin;
 • uczyć przydatnych praktyk swoje dzieci – ogródek może stanowić fascynujące miejsce nauki dla maluchów. Pozwala im to na zrozumienie procesu wzrostu roślin, cyklu życia i rozwijanie umiejętności związanych z dbaniem o środowisko;
 • czerpać satysfakcję z własnej pracy – widok własnych plonów, z których da się przygotować pyszne posiłki, może dostarczyć ogromnej radości. To także świetny sposób na redukcję stresu i cieszenie się bliskością natury.

Sporadyczna sprzedaż własnych owoców i warzyw nie musi być rozliczana w deklaracji podatku dochodowego, o ile nie podchodzi już pod ramy działalności rolniczej. W takim przypadku będzie konieczne odprowadzenie podatku rolnego.

Fot. główna: materiał Partnera

Przeczytaj także

Dodaj komentarz