Kiedy i czym przycinać żywopłot? – zasady i porady

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
7 minut czytania

Równo przycięty żywopłot nie tylko ładnie wygląda, ale także lepiej rośnie. Usuwanie zbędnych pędów sprawia, że rośliny szybko się zagęszczają oraz utrzymują odpowiednią wysokość czy kształt. Przedstawiamy najważniejsze zasady przycinania żywopłotu. Dowiedz się, kiedy, jak często, czym i jak poprawnie ciąć krzewy żywopłotowe.

Rodzaje żywopłotów – jakie rośliny na zieloną ścianę?

Żywopłot, jak sama nazwa wskazuje, spełnia funkcję żywego ogrodzenia. Gęste i wysokie krzewy zapewniają prywatność oraz chronią przed wiatrem, kurzem i hałasem z ulicy. Pozwalają zamaskować nieestetyczne miejsca, np. kompostownik czy betonowy płot. Żywopłot może również służyć jako zielona przegroda, oddzielając poszczególne strefy w ogrodzie, np. część użytkową od rekreacyjnej. Co więcej, stanowi element dekoracyjny oraz tło dla innych roślin.

W centrach ogrodniczych znajdziemy wiele różnych roślin, które nadają się na zielone ogrodzenie. W zależności od potrzeb czy upodobań możemy zdecydować się na żywopłot liściasty, iglasty, zimozielony, sezonowy, formowany, rosnący swobodnie, wysoki lub niski. Wszystko zależy od gatunku posadzonych roślin. Na żywopłot możemy wybrać np. bukszpany, ostrokrzewy, berberysy, derenie, ligustry, cisy, świerki, tuje, buki, graby. Rośliny te różnią się wyglądem, ale wszystkie wymagają odpowiedniej pielęgnacji i przycinania.

Czytaj także: Jak podlewać tuje?

Kiedy i jak często przycinać żywopłot?

Przycinanie to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Systematycznie i poprawnie cięty żywopłot w odpowiednim czasie ładnie się zagęszcza oraz zachowuje pożądane rozmiary. Dzięki temu zdrowo rośnie i estetycznie się prezentuje. Częstotliwość i termin cięcia żywopłotu zależą głównie od jego rodzaju.

Żywopłoty liściaste skracamy o ok. ⅓ wysokości 2–3 razy w roku: w marcu przed pojawieniem się liści, na przełomie czerwca i lipca oraz ewentualnie w sierpniu. Częstego skracania (3 razy w roku) wymagają żywopłoty z roślin szybko rosnących, np. z ligustru lub bukszpanu. Warto też wiedzieć, że krzewy posadzone wiosną przycinamy od razu. Te sadzone jesienią skracamy dopiero wiosną następnego roku.

Żywopłoty iglaste natomiast przycinamy 2 razy w roku. Na przełomie marca i kwietnia usuwamy czubki i połowę zeszłorocznych przyrostów. Z kolei w czerwcu lub lipcu skracamy krzew o ok. ⅓ tegorocznego przyrostu. Warto też wiedzieć, że żywopłoty iglaste przycinamy w drugim roku po posadzeniu.

Bez względu na rodzaj żywopłotu należy pamiętać, że krzewy przycinamy wczesną wiosną, gdy nie występują już duże przymrozki. W tym czasie warto także usunąć przemarznięte i uschnięte gałązki. Z kolei ostatnie cięcie najlepiej wykonać najpóźniej w sierpniu, aby rany zdążyły się zabliźnić, co minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Ponadto nowe przyrosty muszą zdrewnieć przed zimą, aby nie przemarzły.

Pamiętajmy także, że mocne cięcie młodych roślin powoduje ich silne zagęszczenie, dzięki czemu zyskują zwarty pokrój. Pędy skracamy niezależnie od tego, czy żywopłot jest formowany, czy rosnący swobodnie. Krzewów nie przycinamy w czasie deszczu, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, a patogeny chorobotwórcze łatwiej przenikają wtedy przez miejsce cięcia.

Czym przycinać żywopłot?

Jednym z warunków poprawnego cięcia żywopłotu jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Trzeba mieć świadomość, że złej jakości nożyce mogą zaszkodzić roślinom, a nawet doprowadzić do obumarcia pędów oraz zahamowania wzrostu. Ważne jest przede wszystkim ostre ostrze, które pozwala na szybkie i precyzyjne usuwanie pędów bez szarpania roślin. Gładkie rany szybko się goją i ograniczają ryzyko rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Do przycinania żywopłotu można wykorzystać różne rodzaje nożyc. Wybór zależy od różnych czynników, w tym od wielkości i kondycji żywopłotu. Najprostsze są nożyce ręczne, które sprawdzają się podczas cięcia niskich i niewielkich żywopłotów. Wymagają jednak użycia siły, a usuwanie grubych, zdrewniałych gałęzi może być trudne.

Dobrym wyborem są nożyce elektryczne, a zwłaszcza akumulatorowe. Są niezastąpione przy cięciu dużych i wysokich żywopłotów. Pozwalają uzyskać idealnie równe powierzchnie. Co więcej, nożyce do żywopłotu akumulatorowe są komfortowe w użytkowaniu. Zapewniają nieograniczony zasięg pracy i swobodne manewrowanie. Przy tym przycinanie przebiega szybko, bezwysiłkowo i sprawnie. Trzeba też podkreślić, że nożyce akumulatorowe są przyjazne dla środowiska – nie generują spalin i emitują niski poziom hałasu.

Uśmiechnięta kobieta przycina żywopłot nożycami Karcher w ogrodzie pod białym domem Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na akumulatorowe nożyce do żywopłotu marki Kärcher z serii HGE. Wyposażone są w ostrza szlifowane diamentowo, które gwarantują łatwe cięcie oraz różne udogodnienia, m.in. zgarniacz do ścinek, funkcję piły do grubszych pędów czy obrotowy tylny uchwyt dla wygodnej pozycji roboczej. Zaletą jest także wymienna bateria, która jest kompatybilna z platformą bateryjną Kärcher i pasuje do innych urządzeń marki.

Dowiedz się więcej: Jakie nożyce do żywopłotu wybrać?

Jak przycinać żywopłot? Prawidłowa technika cięcia

Podstawowe zasady przycinania żywopłotu są takie same dla wszystkich gatunków roślin, które go tworzą. Przy tym na zakres prac wpływa głównie efekt, jaki chcemy uzyskać.

Swobodnie rosnący żywopłot wymaga w zasadzie lekkiego przycinania. Co kilka lat można przeprowadzić cięcie odmładzające, usuwając najstarsze pędy.

Zdecydowanie więcej pracy wymagają żywopłoty formowane. Przycinanie w tym przypadku ma na celu pobudzenie roślin do intensywnego krzewienia się także w dolnej części, aby uzyskać zwartą i gęstą zieloną ścianę. Każde cięcie należy przeprowadzać nie wyżej niż 10–15 cm nad miejscem poprzedniego skracania pędów. W przeciwnym razie dolna część żywopłotu będzie zdrewniała, a silnie zagęszczona tylko górna.

Cięcie żywopłotu zawsze rozpoczynamy od boków. Wyznaczanie prostych linii ułatwia poprowadzenie sznurka przy górnej krawędzi oraz mniej więcej w połowie wysokości krzewów. Przy użyciu nożyc mechanicznych najpierw wykonujemy ruch w dół, usuwając w ten sposób przerośnięte pędy, a następnie w górę, wyrównując powierzchnię. W kolejnym etapie prac przycinamy wierzchołek żywopłotu. Czynność tę wykonujemy, trzymając nożyce poziomo.

Regularne i właściwe przycinanie żywopłotu przy pomocy odpowiednich narzędzi jest łatwiejsze, niż się może wydawać, a na pewno przynosi oczekiwane rezultaty.

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz