Strona Główna Materiał zewnętrzny Zaniedbany ogród? Jak sobie z nim poradzić

Zaniedbany ogród? Jak sobie z nim poradzić

autor Ogarnij Ogród

Zaniedbany ogród to problem, który wielu właścicieli domów i działek zapewne zna z własnego doświadczenia. Z pozoru trudno się z nim uporać, jednak przy odrobinie pracy i cierpliwości można przywrócić ogrodowi dawną świetność. Poniżej prezentujemy kilka użytecznych wskazówek, których wykorzystanie pozwoli na uporządkowanie i odnowienie Twojego „zielonego raju”. Dowiedz się, jak zaplanować przestrzeń, jak zadbać o istniejące rośliny i jak posadzić nowe, by Twój ogród ponownie stał się miejscem pełnym piękna i uroku.

Zaplanuj nową przestrzeń

Odnowienie zaniedbanego ogrodu może być trudnym wyzwaniem, które da się jednak zrealizować, jeśli tylko znajdziemy w sobie odrobinę samozaparcia i chwilę wolnego czasu. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku planowanie. Warto zacząć od dokładnej rewizji całego terenu, zrobienia zdjęć i narysowania planu ogrodu. Następnie należy zidentyfikować obszary wymagające uwagi i określić, jakie rośliny już rosną w przestrzeni, którą zamierzamy się zająć.

Niektóre z nich mogą zapewne zostać, a inne będą wymagać wymiany. Ważne jest również określenie, w jaki sposób będzie korzystać z naszego ogrodu – czy stanie się miejscem do relaksu, grillowania, czy raczej terenem dziecięcych zabaw. Na tym etapie można również zacząć myśleć o stylu i kolorystyce ogrodu, zaprojektować ścieżki, system podlewania czy oświetlenie zewnętrzne, które podkreśli wybrane obszary czy nawet wyjątkowo piękne okazy roślin. Warto pamiętać, że planowanie ogródka to proces, który wymaga cierpliwości i zaangażowania.

Zrób gruntowne porządki

Żeby poradzić sobie z zaniedbanym ogrodem, warto oczywiście przystąpić do gruntownego uporządkowania terenu. Najlepiej rozpocząć je od usunięcia chwastów, a także starych, uschniętych czy po prostu zbyt dużych roślin, które mogą zacieniać i zasłaniać te części ogrodu, które chcielibyśmy odkryć. Następnie należy oczyścić teren ze wszystkiego, co niepotrzebne, np. zniszczonych czy brzydkich elementów małej architektury oraz starych mebli. Ważne jest także usunięcie kamieni oraz opadłych gałęzi, liści, szyszek itp.

Zaniedbany ogród? Jak sobie z nim poradzić

Zaniedbany ogród? Jak sobie z nim poradzić

Warto również zadbać o glebę, żeby przygotować ją na przyszłe działania – konieczne może okazać się nawiezienie, czy poprawa pH gruntu. Kolejnym krokiem jest ocena stanu drzew i krzewów, które mają pozostać w ogrodzie oraz ich ewentualne przycięcie. Po wykonaniu tych działań przestrzeń w naszym ogrodzie zacznie nabierać harmonii i będzie można przystąpić do dalszych prac.

Uzupełnij rośliny i zadbaj o istniejące

Po porządkach w zaniedbanym ogrodzie czas zająć się istniejącymi roślinami oraz dodać nowe, by przywrócić zaniedbanej dotąd przestrzeni jej naturalne piękno. Istniejące rośliny powinny być odpowiednio pielęgnowane poprzez regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie, aby zachować ich zdrowie i urodę. Uprawa roślin wymaga także systematycznego odchwaszczania i zwalczania chorób oraz szkodników.

Żeby uzupełnić braki, warto zdecydować się na posadzenie nowych roślin. Pamiętajmy, by pasowały one do charakteru ogrodu. Ważne jest też, żeby wybierać gatunki, które dobrze rosną w danym klimacie i w danym rodzaju gleby. W przypadku małych ogrodów dobrze postawić na rośliny wieloletnie, podczas gdy duże przestrzenie warto zagospodarować zarówno roślinami wieloletnimi, jak i jednorocznymi – w ten sposób uzyska się urozmaicenie przestrzeni i ciekawy efekt – zmieniający się każdego roku. Uzupełnianie i pielęgnacja roślin to kluczowe elementy w przywróceniu zaniedbanemu ogrodowi jego piękna i uroku.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz