Meble ogrodowe – zainspiruj się w urządzaniu tarasu i altany

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Meble ogrodowe – zainspiruj się w urządzaniu tarasu i altany

Wraz z nadejściem cieplejszych dni marzymy, aby więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Taras i altana ogrodowa to oazą spokoju i relaksu na łonie natury. Aby je przygotować do komfortowego odpoczynku, niezbędne są meble ogrodowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie trendy panują w aranżacji tarasów i altan, oraz jak dobrać meble, aby zapewnić przestrzeń do wypoczynku.

Meble ogrodowe – rodzaje i materiały

Zastanawiasz się, jakie meble ogrodowe kupić na swój taras? Do wyboru masz:

  • komplety mebli z tworzywa sztucznego;
  • zestawy mebli drewnianych oraz drewnianych na konstrukcji stalowej;
  • meble ogrodowe z desek kompozytowych na konstrukcji z metalu, aluminium lub stali nierdzewnej;
  • meble wiklinowe;
  • meble ogrodowe z technorattanu.

Najbardziej funkcjonalne są komplety stołu z krzesłami lub fotelami, a także sofy 2 i 3 osobowe. Miłym akcentem, umożliwiającym komfortowy wypoczynek, są leżaki oraz huśtawki ogrodowe.

Meble do ogrodu – postaw na ergonomię i komfort

Najważniejszym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze mebli ogrodowych, są ergonomia i komfort. Krzesła, fotel, a także sofy i leżaki muszą być wygodne, a przy tym stabilne i miłe w dotyku. Dobrym wyborem będą te z podłokietnikami i poduszkami na siedzisku i oparciu. Leżaki powinny też mieć regulowane oparcie, aby można je było dostosować do indywidulanych potrzeb użytkownika. Niestety zdarza się, że nowe meble ogrodowe są ładne i wygodne, ale po sezonie zimowym wyglądają nieestetycznie i są odkształcone. Powodem jest niewłaściwe przechowywanie, a w przypadku tanich mebli z marketu, również kiepska jakość materiałów i wykonania.

Co warto wiedzieć o zimowaniu mebli ogrodowych?

Jeśli planujesz je przechowywać w zimie w garażu albo podpiwniczeniu, to wybierz meble lekkie, na przykład z technorattanu. W dużym pomieszczeniu zmieszczą się też meble drewniane oraz te z desek kompozytowych, jednak zajmą więcej miejsca. Może też nałożyć na nie szczelną plandekę i trzymać je na tarasie bądź w zadaszonej pergoli, zwłaszcza jeśli jej ściany to żaluzje z możliwością zamknięcia. Najodporniejsze na warunki zimowe są meble do ogrodu z desek kompozytowych oraz meble ogrodowe z technorattanu. Nie boją się opadów, a nagromadzony kurz i liście usuniesz myjąc je myjką ciśnieniową lub wężem ogrodowym.

Urządzamy taras, pergolę i altanę. Co jest ważne prócz mebli ogrodowych?

Wygodne i estetyczne meble ogrodowe to baza w urządzaniu tarasu, pergoli i altany. Aby stworzyć przytulne miejsce, w którym każdy chce odpocząć potrzebne są jeszcze inne elementy. Dużą rolę spełniają rośliny, które tworzą oazę zieleni. Przy okazji dają nieco cienia, a także osłonę od wiatru i wzroku przechodniów czy sąsiadów. Boki tarasu obsadź wysokimi iglakami. Nie tylko ładnie pachną, ale też nie gubią liści jesienią, dzięki czemu jest mniej sprzątania. Mogą to być żywotniki, cyprysy albo srebrne świerki.

Możesz też stworzyć kolorową kompozycję z zielonych, srebrnych i żółtych iglaków, a między nie posadzić czerwone berberysy i krzewuszki. Inne rozwiązanie, to kwiaty w wysokich donicach, na przykład oleandry, juki karolińskie i pacioreczniki. Na tarasach nowoczesnych, zaaranżowanych w minimalistycznym stylu, ładnie wyglądają donice z formowanymi iglakami i ozdobnymi trawami. Kolejna istotna sprawa, to nastrojowe oświetlenie tarasu w postaci taśm ledowych albo świecących kul. Miłym akcentem będzie huśtawka w postaci kosza z rattanu.

Rodzaj mebli ogrodowych dobrze jest dopasować do charakteru ogrodu. Jeśli masz naturalny i rustykalny ogród, to pasuje do niego drewniana altana i meble ogrodowe z drewna. W ogrodach nowoczesnych lepiej prezentują się meble z szarego rattanu, z metalu i desek kompozytowych.

Fot. główna: materiał Partnera

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz