Budleja Dawida Buddleja Davidii |
|
Wysokość | 2-3 m |
Kwitnienie | VI, VII, VIII, IX, X, XI |
Stanowisko | słoneczne |
Wilgotność gleby | umiarkowanie wilgotna |
Ozdobność | kwiaty, liście |
Pokrój | rozłożysty, wzniesiony |
Budleja Dawida (Buddleja Davidii), to okazały, wieloletni, solnie rozkrzewiający się, szybko rosnący krzew liściasty z rodziny trędownikowatych. Znany jest też pod nazwą ‘motyli krzew’ bowiem jego kwiaty chętnie odwiedza mnóstwo motyli, w tym również Fruczak gołąbek, polski koliberek :-). Pochodzi z Chin i Japonii. I ze względu na swoją niebanalną urodę i ponadprzeciętne przyciąganie owadów jest często spotykany w ogrodach.
Jak wygląda Budleja Dawida
W naturze krzew może osiągnąć nawet 5 metrów wysokości, jednak w uprawie ogrodowej dorasta do 2 – 2,5 metra wysokości. Pokrój jego jest rozłożysty, a końce pędów zwisają pod ciężarem kwiatostanów.
Budleja Dawida kwitnie od czerwca do października. Jej pachnące kwiaty zebrane są w długie, wąskie, wiechowate kwiatostany, znajdujące się na wierzchołkach tegorocznych pędów. Kwiaty rozwijają się stopniowo, najpierw na pędach głównych, później na bocznych. W zależności od odmiany mogą mieć barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową. Liście budlei są jajowato-lancetowate, ciemnozielone, od spodu biało owłosione, jesienią opadają.
Uprawa Budlei Dawida
Krzew ten musi mieć stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, żyznych, gliniasto-piaszczystych, lekko wilgotnych, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Bardzo źle rośnie na podłożach ciężkich, zbitych i zbyt mokrych. Jest bardzo wrażliwa na upały i suszę, w tym czasie wymaga regularnego i obfitego podlewania.
Roślina niezbyt dobrze radzi sobie z mrozem, w związku z tym należy okryć roślinę na czas zimowy. Najlepszym sposobem jest usypanie kopczyka z ziemi, możemy również zastosować korę, trociny lub liście. Sprawdza się również agrowłóknina. W związku z koniecznością utrzymania wysokiego poziomu wilgotności w trakcie suchego, upalnego lata oraz ochroną korzeni przed przemarznięciem zimą, warto roślinę ściółkować grubą warstwą kory lub zrębków drzew liściastych.
Budleję Dawida można również uprawiać w donicach. Pamiętać należy o przepuszczalnym, żyznym podłożu oraz grubej warstwie drenażowej i otworze w dnie. Korzenie stojące bowiem w wodzie szybko zaczną gnić. Donice przed zimą powinny zostać przeniesione do chłodnego pomieszczenia.
Budleja Dawida – pielęgnacja
Późną jesienią, gdy już przyjdą pierwsze przymrozki budleję należy silnie przyciąć na wysokości około 20 centymetrów nad ziemią. Całość koniecznie powinna zostać przykryta kopczykiem z ziemi, kompostu lub agrowłókniny. Cięte w ten sposób rośliny dobrze się rozkrzewiają i obficiej kwitną. Z cięciem rośliny można również zaczekać do wczesnej wiosny, ale wówczas oprócz kopczyka, trzeba ją również dobrze okryć agrowłókniną. Tak czy siak, kwitnąć będzie tylko na tegorocznych pędach.
Roślina lubi podłoże zasobne w składniki pokarmowe, dlatego w sezonie wegetacyjnym krzewy zasilamy co 2-3 tygodnie nawozami wieloskładnikowymi. Po cięciu, czyli wczesną wiosną dobrze jest zasilić budleję nawozem azotowym, aby mogła wytworzyć młode pędy. Latem dostarczamy roślinie potas i fosfor dla jej zagęszczenia i obfitego kwitnienia.
Budleja Dawida – rozmnazanie
Budleja Dawida rozmnażana jest przez sadzonki półzdrewniałe, pobierane w drugiej połowie lata, lub przez sadzonki zdrewniałe pobierane od połowy jesieni do wczesnej wiosny. Roślinę sadzimy jesienią lub wiosną, w żyznym, zdrenowanym podłożu. Nie należy przesadzać starszych osobników, bowiem krzew ten posiada długie i mięsiste korzenie, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu.
Budleja Dawida – zastosowanie
Budleja Dawida sprawdzi się w niewielkim ogrodzie przydomowym, można ją uprawiać w dużych donicach na tarasach i balkonach. Chętnie wykorzystywana do nasadzeń miejskich, przydrożnych. Pięknie wygląda sadzona pojedynczo, jak i w grupach na ciepłych, słonecznych rabatach z bylinami i letnimi, kwitnącymi roślinami.
Roślina znana jest dobrze medycynie naturalnej na całym świecie. Stosowało się ją do leczenia biegunki, krwotoków, reumatyzmu czy schorzeń wątroby. Była również wykorzystywana wspomagająco do leczenia wrzodów i przy gojeniu się ran.
Do najpopularniejszych odmian budlei Dawida należą:
- ‘Royal Red’ – odmiana o intensywnie wybarwionych na purpurowo kwiatach
- ‘Pink Delight’ – odmiana o różowych, ogromnych kwiatostanach, dorasta do 3 metrów wysokości
- ’Harlequin’ – odmiana o czerwonawopurpurowych kwiatostanach, dorasta do 1,5-2 m wysokości
- ’White Profusion’ – odmiana o białych kwiatach, dorasta do 3 m wysokości
Budleja Dawida ‘Purple Chip’
Budleja Dawida ‘Purple Chip’ (Buddleja Davidii ‘Purple Chip’) to niski, gęsty wolno rosnący krzew, o zwartym pokroju i rozłożystych, łukowato przewieszających się pędach. ‘Purple Chip’ jest karłowa odmianą, obficie kwitnącą, o purpurowo fioletowych kwiatach, wabiących motyle. Dorasta do około 80 centymetrów wysokości i 1,2 metra rozpiętości.
Budleja Dawida ‘Purple Chip’ obfite kwitnienie rozpoczyna w lipcu i trwa do pierwszych przymrozków. Kwiaty purpurowo-fioletowe zebrane są w długie, wiechowate kwiatostany na szczytach młodych pędów. Kwiatostany na pędach drugiego rzędu są stosunkowo krótsze. Liście lancetowate, na górze ciemnozielone, od spodu szarozielone pokryte białym kutnerem.
Odmiana budleja ‘Purple Chip’ polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, na terenach zieleni miejskiej, na rabaty, skarpy, a także w pojemnikach. Odmiana nie zawiązuje nasion.
Budleja Dawida ‘Purple Chip’ – Uprawa
Budleja Dawida ‘Purple Chip’ preferuje gleby próchnicze, żyzne, przepuszczalne, gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowisko powinno być słoneczne, osłonięte od wiatru i ciepłe. Roślina jest dość odporna na choroby i ataki szkodników. Odmiana rozmnażana wegetatywnie.
Budleja Dawida ‘Purple CHip’ najlepiej sadzić od marca do kwietnia lub od sierpnia do listopada. Na zimę, zwłaszcza młode egzemplarze, na wypadek surowych zim należy roślinę zabezpieczyć, przykrywając dolne pędy liśćmi lub kopczykiem z kompostu, dodatkowo możemy osłonić gałązkami iglastymi.
‘Purple Chip’ zasilamy od marca do maja, używając nawozu wieloskładnikowego dla roślin kwitnących, które stosuje się w okresie wegetacji.
Budleja Dawida ‘Purple Chip’ wczesną wiosną wymaga silnego cięcia wszystkich pędów. Tniemy wszystkie zeszłoroczne pędy do 1-2 pary dobrze wykształconych i zdrowych oczek, przy okazji pozbywamy się chorych, uszkodzonych i krzyżujących się gałązek nadmiernie zagęszczających krzew. Budleja bardzo szybko się regeneruje.
Budleja Dawida ’Butterfly Tower’
Budleja Dawida ’Butterfly Tower’ (Buddleja Davidii ‘Butterfly Tower’) to wyjątkowo interesująca odmiana, o zwartym, wyprostowany , kolumnowym pokroju. Charakteryzuje się dość powolnym wzrostem, gdyż w przeciągu 10 lat osiąga 2 metry wysokości i 1 metr rozpiętości. Kwitnie bardzo obficie na tegorocznych pędach od czerwca do października. Pędy wzniesione, sztywne, wyprostowane, zakończone wydłużonymi, stożkowatymi kwiatostanami. Są one duże, pachnące o purpurowo fioletowej barwie. Liście wąskie, lancetowate, ciemnozielone z wierzchu, a pod spodem srebrzyste lekko owłosione, o gładkich brzegach.
Budleja Dawida zwana ‘Motylim krzewem’ chętnie odwiedzana przez motyle i inne owady zapylające. Odmiana ‘Butterfly Tower’ idealnie sprawdzi się w ogrodach przydomowych, parkach, na rabatach, może być sadzona pojedynczo lub w grupie. Można ją uprawiać w dużych donicach na tarasach i balkonach.
Budleja Dawida ‘Butterfly Tower’ – uprawa
Budleja Dawida ‘Butterfly Tower’ preferuje stanowiska słoneczne, półcieniste, osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Budleja Dawida ‘Butterfly Tower’ wykazuje się dużą odpornością na niskie temperatury, jednak , na zimę wymaga okrycia nasady pędów np. gałązkami iglaków lub korą.
Odmiana ‘Butterfly Tower’ wymaga corocznego wczesnowiosennego mocnego cięcia. Pędy przycinamy na wysokość 20 centymetrów nad ziemią, a rośliny zasilamy nawozami wieloskładnikowymi, co pozwala uzyskać atrakcyjny pokrój, zagęszczenie krzewu i zwiększenie kwitnienia. Należy również pamiętać o systematycznym obcinaniu przekwitłych kwiatostanów. W czasie przedłużających się susz, należy zadbać o regularne podlewanie.
Budleja Dawida ‘Butterfly Tower’ rozmnażana jest z sadzonek półzdrewniałych, jak i z sadzonek zdrewniałych, do gruntu sadzimy jesienią lub wczesną wiosną.
Budleja Dawida ‘Peacock’
Budleja Dawida ‘Peacock’ (Buddleja Davidii ‘Peacock’) to niewielki, ozdobny, liściasty krzew z rodziny trędownikowatych. Dorasta do 1-1,5 metra wysokości i podobnej rozpiętości. Odmiana posiada zwarty, rozłożysty pokrój ze zwieszającymi się gałązkami. Budleja Dawida ‘Peacock’ kwitnie obficie na tegorocznych pędach od lipca do września. Kwiaty różowo-fioletowe z pomarańczowym oczkiem, tworzą długie wiechowate kwiatostany do 25 centymetrów.
Odmiana ze względu na silny zapach wabi mnóstwo motyli, stąd wzięła się jej potoczna nazwa “motyli krzew”. Roślina obdarzona jest długimi, lancetowatymi liśćmi, z wierzchu ciemnozielone, od spodu pokryte białym kutnerem. Budleja Dawida ‘Peacock’ idealnie sprawdzi się w ogrodach przydomowych i parkach. Można ją sadzić pojedynczo lub w grupie, nadaje się na rabaty, na tarasy w donicach.
Budleja Dawida ‘Peacock’ – uprawa
Budleja Dawida ‘Peacock’ wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego, osłoniętego od wiatru, oraz żyznej, przepuszczalnej gleby o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Roślina nie jest w pełni odporna na niskie temperatury, więc na okres zimowy należy okryć nasadę krzewu kopczykiem z kory sosnowej lub ziemi. Budleja Dawida ‘Peacock’ kwitnie długo i obficie, dlatego w okresie wegetacji należy krzew przynajmniej 2-3 razy dokarmić, możemy wykorzystać do tego celu nawóz wieloskładnikowy.
Aby uzyskać ładny kształt i obfite kwitnienie, powinniśmy wiosną po ustaniu przymrozków silnie przyciąć krzew, a także usunąć przemarznięte, słabe, chore, połamane pędy. Latem wycinamy przekwitłe kwiatostany, aby zapewnić roślinie dłuższe kwitnienie. Budleja Dawida ‘Peacock’ w suchych okresach wiosny i lata, wymaga regularnego podlewania. Roślinę rozmnaża się poprzez sadzonki półzdrewniałe i zdrewniałe. Najlepszym okresem na sadzenie budlei to wiosna (kwiecień-maj). Odmiana odporna na choroby i ataki szkodników.
Budleja Dawida ‘Adonis Blue’
Budleja Dawida ‘Adonis Blue’ (Buddleja Davidii ‘Adonis Blue’) to liściasty krzew o sztywnych pędach i zwartym, kulistym pokroju, dorasta do 1,5 metra wysokości. Cechą charakterystyczną odmiany są przepiękne ciemnoniebieskie prawie granatowe, pachnące kwiaty. Zebrane w podłużne wiechy o długości dochodzącej nawet do 35 centymetrów, zwabiające licznie pszczoły i motyle.
Budleja Dawida ‘Adonis Blue’ kwitnie na tegorocznych pędach nieprzerwanie od lipca aż do września. Wyjątkowo efektowna w czasie kwitnienia. Liście jej są lancetowate, ciemnozielone, pokryte od spodu srebrzysto-szarym kutnerem, jesienią zmieniają barwę na żółto, opadają na zimę. Odmiana polecana do nasadzeń pojedynczych i grupowych w ogrodach przydomowych w parkach, na rabatach, lub w barwnych zestawieniach z innymi roślinami.
Budleja Dawida ‘Adonis Blue’ – uprawa
’Adonis Blue’ preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne, najlepiej osłonięte od wiatru, gleba powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, na zimę należy okryć nasadę krzewu kopczykiem z ziemi lub kory. Wiosną po ustaniu przymrozków należy ‘motyli krzew’ mocno przyciąć w celu obfitszego rozkrzewienia, a przy okazji pozbywamy się martwych, przemarzniętych i słabych pędów. Latem wycinamy przekwitłe kwiatostany, aby zapewnić roślinie dłuższe kwitnienie.
’Adonis Blue’ musi być regularnie podlewana, a zwłaszcza w okresach suszy, czynność tę należy wykonać rano lub wieczorem, bo w porze silnego nasłonecznienia możemy doprowadzić do oparzeń liści. Odmiana kwitnie bardzo długo i obficie, toteż w sezonie wegetacyjnym wymaga kilkukrotnego zasilania nawozami wieloskładnikowymi.
Fot. główna: depositphotos.com