Strona Główna Materiał zewnętrzny Jak konserwować swoje drabiny przed zimą tak, aby służyły jak najdłużej?

Jak konserwować swoje drabiny przed zimą tak, aby służyły jak najdłużej?

autor Ogarnij Ogród

Zima to okres trudny nie tylko dla nas, ale też dla używanych przez nas narzędzi i sprzętów, w tym drabin. O tej porze roku są one szczególnie narażone na uszkodzenia i szybsze zużycie. Ryzyko to można zminimalizować, stosując odpowiednią konserwację.

Niskie – niekiedy bardzo – temperatury, śnieg, wysoki poziom wilgotności, smog i inne zanieczyszczenia… to tylko niektóre z zimowych czynników, jakie są szkodliwe dla naszych drabin, zwłaszcza oczywiście zewnętrznych. Powodują one rozwój korozji oraz przyspieszone zużycie tych narzędzi. Z kolei drabiny wewnętrzne na czas zimy są najczęściej składane i wyłączane z użytkowania, co jednakże może negatywnie odbijać się na ich stanie technicznym. Na szczęście, można zadbać o drabinę, wydłużając jej żywotność. Służy temu konserwacja.

Jakość i dbałość

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na żywotność drabiny jest jej jakość, czyli materiały, z których powstała. Bardzo dobre i trwałe drabiny wytwarzane są z aluminium. Metal ten jest lekki, lecz nader wytrzymały i odporny na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych oraz na korozję, dzięki czemu wykonane z niego narzędzie sprawdzi się przez cały rok. Szeroki wybór drabin aluminiowych różnych typów znaleźć można tutaj: https://www.drabiny-krause.dmn.pl.

Kiedy już mamy drabinę, powinniśmy należycie o nią zadbać. Tę zewnętrzną na zimę warto zabezpieczyć przed mrozem i wilgocią, jeśli tylko mamy taką możliwość. Z kolei wewnętrzną powinno się przechowywać w pomieszczeniach, gdzie będzie ona zabezpieczona przed wilgocią oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Ograniczy to ryzyko wystąpienia korozji czy uszkodzeń, przekładając się na możliwość dłuższego bezproblemowego użytkowania drabiny.

Konserwacja – zasady ogólne

Pamiętajmy, że konserwować drabinę należy zarówno przed zimą, jak i na wiosnę. Zabiegi każdorazowo zaczynamy od sprawdzenia stanu naszej drabiny, zwłaszcza tego, czy nie ma na niej rdzy, pęknięć, odkształceń lub innych widocznych gołym okiem uszkodzeń. Niezbędne jest również skontrolowanie kompletności wyposażenia. Musimy dokładnie określić, czy stabilizatory, stopki, łańcuchy i pasy zapobiegające samoczynnemu złożeniu się drabiny znajdują się na swoich miejscach, i czy działają prawidłowo. Jest to przecież kwestia nie tylko wygody użytkowania sprzętu, ale też bezpieczeństwa użytkownika.

Warto także upewnić się, w jakiej kondycji są np. przeguby, oczywiście jeśli nasza drabina jest w nie wyposażona. Jeżeli wykryjemy usterki, niektóre z nich usunąć możemy samodzielnie, poprzez wykonanie czynności takich jak nasmarowanie poszczególnych elementów bądź wymiana stopek. Jednak w przypadku zaobserwowania poważnych problemów, w tym poluzowanych nitów czy nienaturalnych wygięć szczebli lub podłużnic, należy zwrócić się do specjalistów.

Jeśli posiadamy drabinę zewnętrzną, nie zapominajmy o jej sezonowej konserwacji. Należyta dbałość o jej kondycję na pewno pozytywnie wpłynie na żywotność całej konstrukcji. Podstawowym zabiegiem jest regularne czyszczenie przy pomocy denaturatu lub wody ze środkami myjącymi. Jeżeli nasza drabina ubrudziła się farbami, smarami czy tłuszczami, do usunięcia tych zabrudzeń koniecznie użyć trzeba rozpuszczalnika, który MUSI być nieagresywny, gdyż w przeciwnym wypadku mógłby zniszczyć zewnętrzną powłokę.

W drabinach przegubowych należy regularnie czyścić przeguby, usuwać z nich kurz, piasek oraz innego rodzaju zabrudzenia. Do ich konserwacji powinno się używać smaru, który wydłuży żywotność przegubów. Warto je dokładnie nasmarować zarówno przed zimą, jak i na wiosnę.

Dobrze konserwowana i zadbana drabina będzie nam długo i bezpiecznie służyła.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz