Strona Główna ZdrowieRośliny Lecznicze Arcydzięgiel litwor – uprawa i pielęgnacja

Arcydzięgiel litwor – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Arcydzięgiel litwor  vel litwor vel dzięgiel (Archangelica officinalis)

Wysokośćok. 2,5 m
KwitnienieV, VI, VII, VIII
Stanowiskosłoneczne, półcień, cień
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty
Pokrójwzniesiony

Arcydzięgiel litwor  vel litwor vel dzięgiel (Archangelica officinalis) jest rośliną należącą do rodziny selerowatych. W naturze spotykany w Europie i Azji. W Polsce rośnie w Karpatach, ale również nad rzekami oraz na wybrzeżu. Litwor jest rośliną zielarską znaną od tysiącleci, objętą ochroną gatunkową. 

Jest to roślina dwuletnia dorastająca do 2,5 m wysokości. W pierwszym roku po wysianiu wytwarza rozetę pojedynczych, pierzastych liści. W kolejnym sezonie wypuszcza dodatkowo długie, rozgałęziające się łodygi z pędami zakończonymi kwiatostanami. Mają one kształt złożonego baldachu (wyglądają jak ażurowa kula) a składają się z mnóstwa drobnych, żółtawych kwiatuszków. Kwitną od maja do czerwca i zarówno kwiaty jak i cała roślina wydzielają bardzo silny aromat.  

Arcydzięgiel owocuje i tak jak u wszystkich innych selerowatych jego owocem jest rozłupnia, która składa się z dwóch płaskich rozłupek.  

Uprawa arcydzięgiela litwora

Dzięgiel wymaga żyznego podłoża, do tego przepuszczalnego i wciąż wilgotnego, ale bez zastoin wodnych. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu jak i w cieniu. Nie toleruje towarzystwa chwastów i jest rośliną podatną na choroby i ataki szkodników. Można go uprawiać wysiewając latem nasiona wprost do gruntu. Nasion się nie przykrywa tylko lekko ugniata podłoże po ich rozsypaniu.

Fot. główna: Opioła Jerzy, CC BY 2.5, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz