Arcydzięgiel litwor – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Arcydzięgiel litwor, autor: Opioła Jerzy, CC BY 2.5, commons.wikimedia.org

Arcydzięgiel litwor  vel litwor vel dzięgiel (Archangelica officinalis)

Wysokość ok. 2,5 m
Kwitnienie V, VI, VII, VIII
Stanowisko słoneczne, półcień, cień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony

Arcydzięgiel litwor  vel litwor vel dzięgiel (Archangelica officinalis) jest rośliną należącą do rodziny selerowatych. W naturze spotykany w Europie i Azji. W Polsce rośnie w Karpatach, ale również nad rzekami oraz na wybrzeżu. Litwor jest rośliną zielarską znaną od tysiącleci, objętą ochroną gatunkową. 

Jest to roślina dwuletnia dorastająca do 2,5 m wysokości. W pierwszym roku po wysianiu wytwarza rozetę pojedynczych, pierzastych liści. W kolejnym sezonie wypuszcza dodatkowo długie, rozgałęziające się łodygi z pędami zakończonymi kwiatostanami. Mają one kształt złożonego baldachu (wyglądają jak ażurowa kula) a składają się z mnóstwa drobnych, żółtawych kwiatuszków. Kwitną od maja do czerwca i zarówno kwiaty jak i cała roślina wydzielają bardzo silny aromat.  

Arcydzięgiel owocuje i tak jak u wszystkich innych selerowatych jego owocem jest rozłupnia, która składa się z dwóch płaskich rozłupek.  

Uprawa arcydzięgiela litwora

Dzięgiel wymaga żyznego podłoża, do tego przepuszczalnego i wciąż wilgotnego, ale bez zastoin wodnych. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu jak i w cieniu. Nie toleruje towarzystwa chwastów i jest rośliną podatną na choroby i ataki szkodników. Można go uprawiać wysiewając latem nasiona wprost do gruntu. Nasion się nie przykrywa tylko lekko ugniata podłoże po ich rozsypaniu.

Fot. główna: Opioła Jerzy, CC BY 2.5, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz