Strona Główna Dom i BalkonRośliny Doniczkowe Trzykrotka pasiasta, Pasiatka – uprawa i pielęgnacja

Trzykrotka pasiasta, Pasiatka – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Trzykrotka pasiasta vel Pasiatka (Tradescantia zebrina syn. Zebrina pendula)

Wysokośćok. 20-100 cm
Kwitnienie
Stanowiskosłoneczne, półcień
Wilgotność glebystale wilgotna
Ozdobnośćliście
Pokrójzwisający

Trzykrotka pasiasta vel Pasiatka (Tradescantia zebrina syn. Zebrina pendula) inaczej zwana trzykrotką zwisłą lub pasiatką zwisłą jest rośliną należącą do rodziny komelinowatych. W naturze występuje w wilgotnych lasach Ameryki Środkowej, a także w Kolumbii i Meksyku, na Wyspach Kanaryjskich, naturalizowana w niektórych częściach Australii, Afryki czy Azji. Często traktowana jest tam jako roślina inwazyjna, chwast po prostu, nad którym ciężko zapanować. W ciepłych rejonach świata uprawiana jest w ogrodach, w tych chłodniejszych w doniczkach. 

Trzykrotka pasiasta

Trzykrotka pasiasta, autor: Ruestz, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Trzykrotka pasiasta – jak wygląda

Trzykrotka jest rośliną zielną, której kruche i miękkie pędy dorastają do ok. 1 m długości, zwisając poza brzegi doniczki. Liście są bezogonkowe, owłosione, jajowate lub nieco wydłużone, zaostrzone na końcach. Ułożone są na pędach parami naprzeciwlegle wyrastając w miejscach zgrubień, które leżąc na ziemi mogą również w tych miejscach wypuścić korzonki, co pozwala się roślinie w naturze rozmnażać.  Listki na wierzchu zielone, ozdobione dwoma szerokimi, srebrnymi pasami, od spodu bordowo-czerwone. Czasem ten kolor z dołu zabawia brzegi od góry. Roślina kwitnie drobnymi, białymi lub różowymi trzypłatkowymi kwiatuszkami, ale nie są one zbyt ozdobne.

Trzykrotka pasiasta

Trzykrotka pasiasta, źródło: depositphotos.com

W ciepłych zakątkach świata pełni funkcję rośliny okrywowej. Ale często staje się tak inwazyjna, że są zakątki świata, jak choćby Afryka Południowa, gdzie jej uprawa czy obród nasionami są zakazane prawem.

Pasiatka – uprawa i pielęgnacja

Trzykrotka pasiasta to roślina dla tych, co nie mają ręki do kwiatów. Naprawdę trzeba się bardzo postarać, żeby zmarniała. Jest po prostu bardzo mało wymagająca i łatwa w uprawie. Podłoże powinno być dość żyzne, przepuszczalne i stale lekko wilgotne. Nie lubi być przelewana, ale też o podlewaniu nie można zbyt długo zapominać. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Lubi by ją od czasu do czasu zraszać, zwłaszcza zimą, gdy powietrze w pomieszczeniach jest suche. Jeśli brakuje na to czasu można rośliną postawić w głębokim podstawku wypełnionym kamieniami i wodą w taki sposób, by doniczka nie była zanurzona w wodzie. Jeśli pasiatka będzie stała w wodzie, bardzo szybko jej korzenie zaczną gnić.

Trzykrotka pasiasta

Trzykrotka pasiasta, autor: ignartonosbg/pixabay.com

Dobrze jest postawić ją w miejscu jasnym, ale nie w pełnym słońcu, brak światła szybko sprawi, że roślina zmarnieje, pędy będą się wydłużały a liści będzie niewiele. Stanowisko dla pasiatki powinno być ciepłe. Zimą może być chłodniej, ale nie mniej niż kilkanaście stopni na plusie. Latem trzykrotka może zdobić balkon albo taras, trzeba ją jednak powiesić w miejscu, gdzie słońce bezpośrednio nie operuje. Pasiatka jest również idealną rośliną do uprawy hydroponicznej, doskonale również uzupełni każdy ogród wertykalny.  Pięknie prezentuje się zadarniając powierzchnie dużych donic, w których rosną wysokie rośliny.

Wszystko o ogrodach wertykalnych znajdziecie tutaj:

Sadzenie i przesadzanie i rozmnażanie trzykrotki pasiastej

Przesadzając trzykrotkę pasiastą (najlepiej czynić to wiosną) czy to z świeżo zakupioną czy też kilkuletnią pamiętać należy by nowa doniczka była większa od poprzedniej i to ze dwa rozmiary. Jeśli wciąż zapominamy o podlewaniu kwiatów wystarczy wymieszać z podłożem hydrożel. Pozwoli to na dłużej zachować wilgoć w doniczce, a ten wydłużony czas między jednym a drugim podlewaniem pozwoli nam przypomnieć sobie o roślinie ;-)

Trzykrotka pasiasta

Trzykrotka pasiasta, źródło: depositphotos.com

Gdybyśmy chcieli rozmnożyć trzykrotkę pasiastą, nic prostszego. Wystarczy ściąć kilka pędów wierzchołkowych (10-15 cm) i wstawić je do wody. Roślina dość szybko wypuści korzenie. Takie ukorzenione sadzonki można już zasadzić w doniczce. Najlepiej jeśli jest ich kilka, wówczas roślina szybko i ładnie się zagęszcza. Jeśli wystarczy nam jeden egzemplarz, a ma być maksymalnie zagęszczony, wówczas wystarczy co jakiś czas obcinać końcówki pędów.

Co kilka lat pasiatka wymaga odmłodzenia, przesadza się ją w tym celu do nowej doniczki i przycina pędy pozostawiając maksymalnie 10 centymetrowe. Te obcięte, wstawione do wody bardzo szybko wypuszczą korzenie i mogą stać się początkiem nowej trzykrotki w doniczce.

Trzykrotka pasiasta – odmiany

Dostępnych jest sporo ciekawych odmian pasiatki. Bez większych problemów zniosą nawet trudną podróż w kartonie, więc można ją kupować bez obaw przez internet. Do najciekawszych odmian trzykrotki pasiastej należą:

  • ’Zebra’ – jak u innych odmian liście są pasiaste, ostro zakończone ze srebrzystym nalotem. Na górze blaszki liściowej widoczny jest fioletowy nerw na tle limonkowym. Spód liścia jest intensywnie purpurowy a brzegi mają odcień bordowy.
  • ’Pink Joy’ – pędy osiągają 30-60 cm długości, roślina utrzymana w zielono-purpurowej kolorystyce, wierzch blaszki liściowej to kremowo-srebrzyste pasy, spód bordowy, mocno się zagęszcza i ma zwarty pokrój.
  • 'Nanouk’ – barwa liści tej pasiatki jest wyjątkowa, bo są to odcienie zieleni i różu, góra blaszki to naprzemienne zielone i różowe paski, spód jest intensywnie różowo-fioletowy i owłosiony. Roślina ma rozłożysty i zwarty pokrój. Kwitnie białymi kwiatuszkami późną zimą i wiosną.
  • ’Tricolor’ – odmiana ta dorasta do 20-30 cm długości, ale jeśli doniczka będzie wisiała, wtedy pędy ładnie przewieszając się przez brzegi doniczki dorosnąć mogą do nawet 100 cm długości. Liście tej odmiany mają trzy kolory: zielony, różowy i kremowy w różnych konfiguracjach, dzięki czemu każdy listek jest inny. Listeczki są drobne, lancetowate i połyskujące.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz