Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Liście Trzykrotka pasiasta / Pasiatka

Trzykrotka pasiasta / Pasiatka

Tradescantia zebrina syn. Zebrina pendula

Wysokość ok. 50-100 cm długości
Kwitnienie
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój zwisający
Kategorie
Trzykrotka pasiasta

Tradescantia zebrina syn. Zebrina pendula, autor:

Trzykrotka pasiasta (Tradescantia zebrina syn. Zebrina pendula) inaczej zwana trzykrotką zwisłą lub pasiatką zwisłą jest rośliną należącą do rodziny komelinowatych. W naturze występuje w wilgotnych lasach Ameryki Środkowej a także w Kolumbii i Meksyku. W ciepłych rejonach świata uprawiana jest w ogrodach, w tych chłodniejszych w doniczkach. 

Trzykrotka jest rośliną zielną, której kruche i miękkie pędy dorastają do ok. 1 m długości, zwisając poza brzegi doniczki. Liście są bezogonkowe, nieco owłosione, jajowate lub nieco wydłużone, zaostrzone na końcu. Ułożone są na pędach parami naprzeciwlegle wyrastając w miejscach zgrubień, które leżąc na ziemi mogą również w tych miejscach wypuścić korzonki, co pozwala się roślinie w naturze rozmnażać.  Listki na wierzchu zielone, ozdobione dwoma szerokimi, srebrnymi pasami, od spodu bordowo-czerwone. Czasem ten kolor z dołu zabawia brzegi od góry. Roślina czasami kwitnie drobnymi, białymi lub różowymi trzypłatkowymi kwiatuszkami, ale nie są one zbyt ozdobne. 

Uprawa trzykrotki pasiastej

Trzykrotka pasiasta to roślina dla tych, co nie mają ręki do kwiatów. Bardzo mało wymagająca i łatwa w uprawie. Podłoże powinno być dość żyzne, przepuszczalne i stale lekko wilgotne. Nie lubi być przelewana, ale też o podlewaniu nie można zbyt długo zapominać. Dobrze jest postawić ją w miejscu jasnym, ale nie w pełnym słońcu

Co kilka lat wymaga odmłodzenia, przesadza się ją w tym celu do nowej doniczki i przycina pędy. Wstawione do wody bardzo szybko wypuszczą korzenie i mogą stać się początkiem nowej trzykrotki w doniczce.

Skip to content