Pionowy ogród w mieszkaniu – inspiracje i praktyczne wskazówki

W dobie urbanizacji i niestety coraz mniejszych przestrzeni mieszkalnych pionowe ogrody stają się popularnym rozwiązaniem dla miłośników zieleni. Te nowoczesne i wyjątkowo piękne instalacje nie tylko dodają uroku wnętrzom, ale także poprawiają jakość powietrza i wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Czy założenie ogrodu wertykalnego jest trudne? Jak zacząć i jak go pielęgnować? Zainspiruj się!

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Podstawowe zasady pielęgnacji pionowego ogrodu

Ogród wertykalny – nowoczesna forma kontaktu z naturą

Rośliny to ważny element aranżacji mieszkania, zwłaszcza jeżeli nasze cztery kąty są zlokalizowane w mieście, z daleka od parków i lasów. Są czymś więcej niż tylko modnym dodatkiem do wnętrza. Rośliny w mieszkaniu pełnią funkcję naturalnych filtrów powietrza, usuwając z niego toksyny i zwiększając poziom tlenu. Ponadto ich obecność może redukować stres, poprawiać nastrój i zwiększać produktywność.

Pionowy ogród, gdy zostanie właściwie zaprojektowany, potrafi zrobić oszałamiające wrażenie. Można kupić gotową „zieloną ścianę”, ale tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać ją samodzielnie – będzie to oczywiście wymagało nieco więcej czasu, ale pochłonie znacznie mniej pieniędzy. Fundamentem całego przedsięwzięcia jest znalezienie ściany, która ma pełen dostęp do światła słonecznego. W innym wypadku konieczne może się okazać zainstalowanie specjalistycznego oświetlenia. Jeżeli nasłonecznienie jest zbyt intensywne w przypadku konkretnej odmiany, zawsze można zaciągnąć firany czy rolety.

Podstawowe zasady pielęgnacji pionowego ogrodu

Podstawą sukcesu ogrodu wertykalnego jest wybór roślin, które poradzą sobie w tych nietypowych warunkach. Do najpopularniejszych gatunków hodowanych w pionowych ogrodach należą:

  • Paprocie – doskonale nadają się do miejsc o umiarkowanym oświetleniu i wysokiej wilgotności.
  • Bluszcze – rośliny pnące, które szybko rosną i tworzą gęste zielone ściany.
  • Sukulenty – idealne do miejsc o dużym nasłonecznieniu, wymagają mało wody.
  • Zioła – takie jak bazylia, mięta czy rozmaryn, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również są praktyczne w kuchni.

Jak pielęgnować swoją zieloną ścianę? Każdy gatunek ma własne wymagania w tym zakresie, ale ogólne zasady pozostają takie same. Przede wszystkim należy regularnie podlewać rośliny, pamiętając o tym, że nie tylko odwodnienie, ale również przewodnienie niekorzystnie odbija się na ich kondycji i może doprowadzić nawet do uschnięcia. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zainstalowanie automatycznego systemu nawadniania. Gwarantuje on najoptymalniejsze warunki dla roślin, a my mamy jeden obowiązek mniej. W przypadku kieszeni tekstylnych lub doniczek wiszących rośliny należy jednak podlewać ręcznie. Nie można oczywiście zapominać o okresowym nawożeniu, zapewniającemu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, konieczne do życia i dalszego rozwoju naszego ogrodu. Dla każdej grupy roślin zaleca się nieco inne środki, kluczowe jest również odpowiednie dawkowanie.

Pionowy ogród w mieszkaniu – inspiracje i praktyczne wskazówki
Podstawowe zasady pielęgnacji pionowego ogrodu

Atrakcyjny wygląd pionowego ogrodu – jak go utrzymać?

W przypadku ogrodów wertykalnych niezwykle istotne okazuje się także regularne przycinanie. Dzięki temu zielona ściana będzie się doskonale prezentowała, a rośliny zachowają dobrą kondycję. Należy nie tylko regularnie usuwać zwiędłe liście, lecz także skracać zbyt długie pędy. Stymuluje to wzrost, jednocześnie zapobiegając przerastaniu. Powinno się również regularnie sprawdzać instalację pod kątem oznak chorób oraz obecności szkodników, przed którymi nie ochroni ogrodu jego lokalizacja w mieszkaniu. Im szybciej wykryjemy ewentualne problemy, tym więcej czasu mamy na skuteczną reakcję. Dzięki temu można zapobiec przemieszczaniu się szkodników na resztę roślin. Przy zakupie środków owadobójczych trzeba oczywiście koniecznie zwrócić uwagę, czy nie ma przeciwwskazań do rozpylania ich w mieszkaniu.

Gdzie najlepiej zainstalować ogród wertykalny?

Najczęstszym miejscem, gdzie instaluje się ogrody pionowe, pozostaje salon. To tam przeważnie przyjmujemy gości oraz spędzamy sporo czasu na odpoczynku, dlatego warto zadbać o jego estetykę i atmosferę. Wertykalny ogród w salonie może stać się centralnym punktem dekoracyjnym. Doskonale odnajdzie się w nim większość gatunków, zwłaszcza te niewymagające intensywnego nasłonecznienia. Jeżeli jednak chcemy hodować na zielonej ścianie rośliny tropikalne, na przykład bluszcze, paprocie czy storczyki, doskonałą lokalizację stanowi łazienka. Panuje w niej bowiem spora wilgoć, stanowiąca optymalne środowisko dla ich rozwoju. Kuchnia to z kolei idealne miejsce na pionowy ogród ziołowy.

Zdjęcia: materiał Partnera

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz