Strona Główna Dom i Balkon Drzewko szczęścia – uprawa i pielęgnacja

Drzewko szczęścia – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Grubosz, zwany inaczej rubasznicą albo drzewkiem szczęścia (Crassula) jest to rodzaj rośliny z rodziny gruboszowatych, liczącej ponad 200 gatunków. W warunkach naturalnych występuje w wielu częściach świata, w większości w południowej Afryce. W Polsce dziko rosnący występuje tylko jeden gatunek grubosza a mianowicie grubosz wodny, zwany również uwrocią wodną (Crassula aquatica). Do tej licznej rodziny należą sukulenty, które gromadzą wodę w liściach i łodygach. Ale należą do niej również rośliny jednoroczne, byliny a nawet krzewy.

Wymagania drzewka szczęścia

Grubosz nazywany jest potocznie drzewkiem szczęścia. Przypomina wyglądem drzewko bonsai, pod warunkiem, że tak będziemy roślinę przycinać i formować. W doniczce dorasta do około jednego metra wysokości i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

drzewko szczęścia pielęgnacja fot. pikist.com

Nawet gdy na długi czas zapomnimy o jego podlewaniu, wilgoć będzie czerpał z liści i łodyg, gdzie magazynuje wodę. W naturze natomiast osiąga imponujące rozmiary, może dorastać nawet do 4 m wysokości. Ponieważ wywodzi się z Afryki, będzie się doskonale czuł nawet w suchym i gorącym pomieszczeniu. Natomiast nadmiar wody mu szkodzi i zbyt obficie podlewana roślina szybko zmarnieje. Wystarczy podlewać wówczas, gdy ziemia w doniczce jest już przesuszona. Gdy temperatura otoczenia przekracza 20oC będzie to co około dwa tygodnie, a gdy w pomieszczeniu jest chłodniej, to nawet raz na trzy tygodnie. Po każdym podlaniu usuwamy nadmiar wody z podstawka.

Nie powinno się stawiać drzewka szczęścia blisko kaloryferów, przestanie rosnąć a liście zaczną tracić kolor i opadać. Natomiast dobrze jest wybrać dla niego miejsce nasłonecznione, byle nie było to południowe słońce, raczej to wschodzące lub zachodzące. Wówczas zacznie pięknie przyrastać i można będzie go fantazyjnie przycinać, nadając mu kształt drzewka bonsai.

Przesadzanie i rozmnażanie grubosza

Drzewko szczęścia powinno się przesadzać co 2-3 lata, lub w miarę potrzeby, jeśli zauważymy, że bryle korzeniowej robi się już w doniczce zbyt ciasno. Podłoże dla grubosza nie musi być bardzo żyzne, natomiast ma być lekkie i przepuszczalne. Dobrze sprawdzi się to dedykowane sukulentom i kaktusom. Jeśli mamy zwykłą ziemię kwiatową, trzeba ją wymieszać z gruboziarnistym pieskiem lub dobrze rozkruszonym keramzytem (wsypać do woreczka i rozbić młotkiem).

Doniczka, którą przeznaczymy dla rośliny nie powinna być zbyt duża, drzewko szczęścia woli rosnąć w ciaśniejszych przestrzeniach. Na dnie, w którym powinien być otwór odprowadzający nadmiar wody, układamy keramzyt lub warstwę kamyczków. Jest to o tyle istotne, że roślina źle znosi przelanie i nadmiar wody zawsze należy usuwać.

Rozmnażanie grubosza jest niezwykle proste. Wystarczy przygotować pojemnik wypełniony lekką ziemią z piaskiem i uszczknąć końcówki kilku pędów wierzchołkowych albo tylko liści, zostawić tak pobrane sadzonki na kilka godzin by ranki zaschły a następnie włożyć do przygotowanej doniczki. Całość delikatnie zraszamy zaraz po posadzeniu i później, dopóki sadzonki się nie ukorzenią tylko systematycznie zraszamy.

drzewko szczęście uprawa fot. pxhere.com

Pielęgnacja drzewka szczęścia

Wiemy już, że nawet gdy przez długi czas zapomnimy o podlaniu rośliny, to nie zrobimy jej tym większej krzywdy. Gorzej, jeśli będziemy dostarczali zbyt dużo wody, wówczas zmarnieje. Jest to świetna roślina dla zapominalskich albo dla tych, którzy na długo wyjeżdżają.

By drzewko szczęścia pięknie się rozwijało, musi mieć dostęp do światła. Ale to nie wszystko. Raz w miesiącu powinna być zasilana. Najlepiej by było to nawóz dedykowany sukulentom. Powinien on zawierać zwiększoną dawkę potasu i dużo mniejszą azotu. Nawożenie powinno być wykonywane od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Wiele odmian gruboszy idealnie nadaje się do formowania i lubi cięcia. Sprawiają one, że rośliny się zagęszczają, stają się bardziej zwarte i dzięki temu dużo bardziej dekoracyjne. Cięcia wykonuje się wiosną.

Drzewko szczęścia kwitnie. Ale trzeba roślinę naprawdę umiejętnie pielęgnować by zobaczyć na niej kwiatki. Są one drobne, białe i pojawiają się powyżej pędów u co najmniej kilkuletnich okazów. Może się jednak okazać, że grubosz nie zakwitnie w ogóle, także lepiej się na to nie nastawiać. Generalnie roślina rośnie bardzo wolno i kilkucentymetrowy roczny przyrost jest normą.

fot. główne Krzysztof Golik / wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz