Encyklopedia roślin Krzewy Berberys Thunberga „Atropurpurea”

Berberys Thunberga „Atropurpurea”

Berberis thunbergii „Atropurpurea”

Wysokość od 1,5 do 2 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście, owoce
Pokrój krzaczasty, kulisty
Kategorie
Berberys Thunberga „Atropurpurea”

Berberis thunbergii „Atropurpurea”, autor: Krzysztof Ziarnek, commons.wikimedia.org

Berberis thunbergii to najczęściej uprawiany w Polsce gatunek berberysu. Do Europy roślina przywędrowała z Japonii. Krzew silnie rozgałęzia się już u nasady, tworząc dzięki temu gęste i zwarte krzewy o kulistym pokroju, gdyż jego pędy wyginają się łukowato. Dorasta do 2 metrów wysokości. Listki są drobne, wybarwione na czerwono. Zanim je krzew zgubi jesienią, zmieniają odcień czerwieni oraz przebierają barwy w odcieniach żółci i pomarańczy.

Kwiaty na krzewach pojawiają się na przełomie maja i czerwca, są koloru żółtego. Po ich po zapyleniu przez owady lub samopylnie tworzą są eliptyczne, zielone owoce, które z czasem stają się jaskrawoczerwone. Do wiosny pozostają na krzewach, chyba że zostaną zjedzone przez ptaki. 

Uprawa berberysu Thunberga „Atropurpurea”

Odmiana Berberys Thunberga „Atropurpurea” jest bardzo odporna zarówno na mróz jak i na suszę oraz zanieczyszczenie powietrza. Ma niewielkie wymagania glebowe, każdy rodzaj gleby będzie na niego odpowiedni. Preferuje lekko kwaśne podłoże i gorzej rośnie na glebie podmokłej i ciężkiej. Liście tej odmiany najpiękniej wybarwiają się rosnąc w słońcu, ale krzew można posadzić wszędzie. Jest to odmiana rosnąca najwolniej ze wszystkich berberysów.

Atropurpurea jest odporna na choroby, ale przy ciągłej dużej wilgotności powietrza zdarza się, że atakują ją choroby grzybowe: plamistość liści berberysu albo mączniak berberysu. 

Krzew bez problemu znosi cięcia, dlatego jest idealnym materiałem do formowania. Systematyczne wiosenne cięcia mocno go zagęszczą. Trzeba pamiętać o kolcach i zabiegi pielęgnacyjne wykonywać w rękawicach. 

Berberys może być rozmnażany poprzez nasiona (pojawiają się co roku) lub sadzonki pędowe. 

Dobrze prezentuje się rosnąc pojedynczo, na skalniakach, w formie żywopłotów oraz ciernistych szpalerów.

Skip to content