Brzoskwinia z pestki – jak wyhodować?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Brzoskwinia z pestki, źródło: depositphotos.com

Uprawa roślin z pestki wymaga wytrwałości, jednak efekty cieszą podwójnie. Jak można wyhodować z pestki siewki, które będą zdatne do stworzenia drzewka brzoskwini? Jak należy pielęgnować roślinę, aby hodowla była sukcesem? By powstała brzoskwinia z pestki potrzeba troszkę wiedzy, którą znajdziecie poniżej oraz duże pokłady cierpliwości.

Co warto wiedzieć o uprawie brzoskwini z pestki?

Na wstępie warto zaopatrzyć się w odpowiednie owoce na pestkę. W większości owoce kupowane w sklepach importowane są z odległych zakątków, przez co zbierane są w bardzo wczesnych fazach dojrzewania. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest to, że nie zdążyły się one w pełni wykształcić, a co za tym idzie – taka brzoskwinia z pestki nie będzie w stanie wykiełkować. Najlepszym wyborem do hodowli brzoskwiń z pestki będą zatem odmiany rodzinnych odmian, najlepiej z owoców, które zebraliśmy w sadzie osobiście. Owoce takie powinny być przy tym już w pełni dojrzałe – nawet przejrzałe, i same opadły już z drzewka. 

Brzoskwinia z pestki
Brzoskwinia z pestki, autor: slgckgc/flickr.com

Owoce, które obrodzi wyhodowana w ten sposób roślina nie zawsze będą podobne do rośliny macierzystej, a co za tym idzie, ich smak może być mniej przyjemny. Najlepsze walory smakowe uzyskać można wyłącznie z odmian hodowlanych, mieszańcowych, które rozmnażane są przez szczepienie. Uprawa brzoskwini z pestki jest jednak satysfakcjonująca, bowiem pozwala uzyskać naprawdę duże okazy – większe aniżeli te szczepione na karłowych lub półkarłowych podkładkach, które uprawia się na działkach owocowych. Rośliny takie oferują zatem bardziej walory ozdobne, aniżeli obfite i smaczne plony, co nie zmienia faktu, że warto spróbować ich uprawy.

Dobrze także pamiętać, że hodowla brzoskwiń z pestek to długotrwały proces. Często wymaga wielu lat starań, aby uzyskać piękne, ozdobne drzewko. 

Hodowla brzoskwini z pestki krok po kroku

Dla wyhodowania drzewka brzoskwini w pierwszej kolejności musimy pobrać pestkę. Jak wspomniano powyżej, powinna pochodzić ona z dojrzałego owocu. Zanim jednak umieścimy przygotowaną pestkę w ziemi, musimy ją odpowiednio przygotować. Pestki brzoskwini po zbiorze znajdują się bowiem w fazie głębokiego spoczynku fizjologicznego, z którego należy je wybudzić. Brzoskwinia z pestki może powstać na dwa sposoby:

W warunkach domowych:

  • Po wydobyciu pestek z miąższu owoców dokładnie je myjemy pod bieżącą wodą, odrzucając te z nich, które unoszą się na powierzchni wody.
  • Osuszamy pestki i przekładamy je do papierowych torebek do przechowania w temperaturze pokojowej – do końca października.
  • Pod koniec października lub z początkiem listopada pestki brzoskwini należy przenieść do naczynia z wodą, gdzie powinny się moczyć przez dobę. 
  • Po namoczeniu przekładamy pestki do mieszaniny torfu i piasku w proporcji 3:1 – całość można umieścić w woreczkach foliowych lub skrzynkach – te pierwsze można przechowywać później np. w lodówce. Tak przygotowane należy pozostawić w chłodzie w temperaturze 2-4°C przez kolejne 3 do 4 miesięcy. 
  • W okresie chłodzenia należy zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża.
  • Gdy pojawią się pierwsze kiełki – na ogół w okolicach kwietnia, nasiona można przenieść do donicy lub gruntu, gdy chcemy uprawiać drzewko brzoskwini w ogródku. 

W ogrodzie:

  • Pestki brzoskwini po przygotowaniu można wysiać do gruntu już we wrześniu. 
  • Przed umieszczeniem ich w podłożu dobrze jest jednak zanurzyć je w wodnym roztworze z preparatem przeciwgrzybiczym do zaprawiania nasion. 
  • Po powyższym zabiegu należy je osuszyć, przenieść do podłoża, podlać i przysypać warstwą torfu. 
  • Nie trzeba w tym wypadku chłodzić pestek, gdyż ten etap przejdą w naturalnych warunkach w ogrodzie. 
  • Metoda ta może powodować późniejsze kiełkowanie – nasiona mogą nawet ponad rok nie kiełkować, co jest naturalne.

Pielęgnacja brzoskwiń hodowanych z pestki

Jeżeli nasze pestki przesadziliśmy do donic, należy umieścić je w jasnym miejscu – najlepiej z dala od źródeł ciepła. Ważne jest aby donice posiadały otwory w podłożu oraz zostały uzupełnione o warstwę drenażu, co pozwoli zadbać o optymalną wilgotność rośliny. Drenaż można wykonać z warstwy kamyków lub keramzytu na dnie doniczki. W momencie gdy ryzyko przymrozków zmaleje, rośliny warto wynieść na balkon, taras lub do ogrodu – najlepiej z południowej strony. Ważne jest zapewnienie im również zadaszenia, które uchroni młode brzoskwinie przed deszczem i wiatrem. Należy pamiętać przy tym o regularnym podlewaniu roślin.

kalendarz oprysków

Na okres zimowy, warto jesienią zabezpieczyć donicę z brzoskwinią – nie przenosimy jej jednak do domu, gdyż wymaga ona spoczynku dla prawidłowego rozwoju, czyli okresu chłodu. Najlepiej zabezpieczyć drzewko materiałem izolacyjnym np. agrowłókniną, która ochroni młode drzewko przed przemarznięciem. Uprawiane w donicy brzoskwinie z pestki należy przesadzić po roku do nowego podłoża – o minimalnej głębokości 45 cm. Warto również pamiętać, że wraz ze wzrostem drzewka, konieczne będzie przeniesienie go po jakimś czasie na stałe do gruntu. 

Jeżeli od razu zdecydowaliśmy się na uprawę brzoskwiń w gruncie, należy zadbać o regularne odchwaszczanie przestrzeni wokół kiełkującej pestki, a później drzewka. Jej okolice można przy tym wyłożyć ściółką, która zabezpieczy podłoże przed chwastami i zapewni lepszą wilgotność. Aby młode drzewka nie zostały zniszczone przez opady deszczu, warto na wiosnę skonstruować nad nimi niewielkie namioty np. z folii, które zdejmujemy z nadejściem lata. 

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz