Tamaryszek francuski – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Tamaryszek francuski, autor: Meneerke bloem, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Tamaryszek francuski (Tamarix gallica)

Wysokość ok. 3 m
Kwitnienie VI, VII, VIII
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój krzaczasty, luźny, wyprostowany

Tamaryszek francuski (Tamarix gallica) to bardzo dekoracyjny, delikatny krzew liściasty o luźnej, ażurowej koronie. Jego pokrój jest zazwyczaj nieregularny. Dorasta do 3 metrów wysokości, a szerokość korony to około 1,5 metra. Tamaryszek francuski kwitnie od czerwca do sierpnia. Drobne różowe kwiaty wyrastają na końcach tegorocznych pędów, są zebrane w duże wiechowate kwiatostany, złożone z licznych, wąskich, kłosowatych gron o długości 3-5 centymetrów. Tamaryszek francuski ma drobne, łuskowate, jasnozielone liście, które opadają na zimę. Owocem rośliny jest sucha torebka, pękająca po dojrzeniu, zawierająca bardzo drobne nasiona opatrzone pęczkiem włosków. Tamaryszek francuski wymaga dużo miejsca, gdyż silnie się rozrasta, dlatego najczęściej jest sadzony w parkach i dużych ogrodach, a także na miejskich skwerach.

Uprawa tamartszka francuskiego

Tamaryszek francuski lubi piaszczystą, umiarkowanie wilgotną glebę. Urośnie w zasadzie na każdej średnio żyznej ziemi ogrodowej. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje stanowiska słonecznego lub półcienistego. Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza. Tamaryszek francuski bardzo źle znosi przesadzanie i szybko obumiera. Krzew rozmnażany jest przez pobranie zdrewniałych sadzonek pędowych, zabieg ten wykonujemy wiosną. Tamaryszek francuski powinien co kilka lat przejść silne cięcia, dzięki temu krzew obficiej kwitnie i zagęszcza się. Nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego wymaga miejsc ciepłych, osłoniętych od mroźnych wiatrów.

Fot. główna: Meneerke bloem, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz