Strona Główna OgródRośliny ozdobne Tiarella sercolistna – uprawa i pielęgnacja

Tiarella sercolistna – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Tiarella sercolistna (Tiarella cordifolia)

Wysokośćdo 35 cm
KwitnienieIV, V, VI
Stanowiskopółcień, cień
Wilgotność glebystale wilgotna
Ozdobnośćliście, kwiaty
Pokrójpłożący, wzniesiony

Tiarella sercolistna (Tiarella cordifolia) jest niewielkich rozmiarów byliną należącą do rodziny skalnicowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej i Azji, gdzie spotkać ją można zarówno w lasach, gdzie jest jednym z elementów leśnego runa, jak i uprawianą w przydomowych ogrodach, gdzie sadzi się je w towarzystwie innych roślin zadarniających jak utajmy czy żurawki.

Tiarella sercolistna – jak wygląda

Tiarella sercolistna jest byliną kłączową o kępiastym pokroju. Osiąga od 25 – 50 cm wysokości, w zależności od odmiany. Jej liście są jasne i delikatne o sercowatym kształcie i delikatnie karbowanych brzegach, ale w zależności od odmiany mogą się nieco różnić budową i wielkością, osiągając od 4 do 11 cm długości. Wyrasta ich mnóstwo, tworząc nad powierzchnią ziemi zwartą kopułę, dzięki czemu idealnie sprawdza się jako roślina okrywowa. Jesienią liście przebarwiają się na kolor czerwono-brązowy, niesamowicie zdobiąc zacienione przestrzenie.

Tiarella sercowata

Tiarella sercowata, autor: Evan M. Raskin, CC BY 4.0, commons.wikimedia.org

Tiarella jest rośliną kwitnącą, a kwiaty zaczynają pojawiać się wiosną. Kwiaty są drobniutkie, mają po 5 płatków i zebrane są w groniaste, puszyste kwiatostany. Gdy przekwitną na pędach pojawiają się owoce w formie torebek, z drobniutkimi nasionkami wewnątrz. Roślina wytwarza dużo długich rozłogów, dzięki którym wciska się w każde miejsce, dokładnie okrywając podłoże. Charakterystyczne dla Tiarelli sercowatej jest bardzo szybkie tempo wzrostu. Może rosnąć w cieniu drzew, krzewów lub innych, wyższych bylin.

Uprawa i pielęgnacja tiarelli sercolistnej

Przede wszystkim Tiarella sercolistna może być z powodzeniem uprawiana w naszym klimacie, gdyż jest rośliną całkowicie mrozoodporną (wytrzymuje temperatury sięgające nawet -30oC) i nie ma potrzeby kłopotać się nią zimą. Natomiast trzeba jednak wiedzieć, że ma dość spore wymagania glebowe. Jej odczyn powinien być obojętny do lekko kwaśnego. Ziemia powinna być próchnicza, przepuszczalna i stale umiarkowanie wilgotna, jest to bowiem roślina leśna. W zbyt suchej lub zbyt mokrej, gliniastej i ciężkiej lub piaszczystej,  roślina nie będzie rosnąć. Najlepiej wybrać stanowisko półcieniste, ale dobrze poradzi sobie rosnąc w cieniu, choć będzie wówczas słabiej kwitnąć.

Tiarella sercowata

Tiarella sercowata, autor: Derek Ramsey (Ram-Man) – Self-photographed, GFDL 1.2, commons.wikimedia.org

Roślina bez problemów rozmnaża się sama, gdyż na końcach rozłogów tworzy gotowe sadzonki, które sama się ukorzeniają. Jeśli jednak chcemy przenieść rośliny w inne miejsce, to dzięki tym sadzonkom bez problemu można tiarellę przenieść, odcinając ją i od razu sadząc bez zbędnych ceregieli. Jeśli nie zależy nam na tym, by potomstwo odziedziczyło cechy rośliny matecznej, można ją również rozmnożyć przez wysiew nasion, które roślina wytwarza po opadnięciu kwiatów.

Jest to roślina odporna na choroby a także na ataki szkodników. Jeśli zostanie posadzona w lekkiej, próchniczej ziemi, takiej jak ma w lesie, to przez dłuższy czas nie ma potrzeby jej zasilania. Jeśli mocno się już rozrosła, warto jednak przynajmniej wiosną podlać ją obficie biohumusem albo podsypać obornikiem granulowanym.

Tiarella sercowata – zastosowanie

Roślina idealnie nadaje się do zadarniania terenu, zwłaszcza pod drzewami, gdzie rzadko która roślina jest w stanie rosnąć. Szybko i gęsto zadarni podłoże, tworząc jednolity kobierzec.  Można ją również uprawiać w pojemnikach na tarasach i balkonach.

Tiarella sercowata

Tiarella sercowata, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Odmiany Tiarelli

  • ’Pink Skyrocket’ – odmiana, która dorasta do ok. 305 cm wysokości, liście mocno powcinane, mają brązowe naloty na zielonym tle, a zimą przybierają barwę czekoladową, ich kwiaty mają początkową różowy kolor, który z czasem zmienia się w biały
  • ’Angel Wings’ – odmiana dorasta do ok. 30 cm wysokości, ma mocno powcinane liście barwy zielonej z szerokim pasem brązu wzdłuż nerwu głównego, kwiaty pachnące, białoróżowe
  • ’Spring Symphony’ – odmiana dorasta do 25 cm wysokości, liście mocno powcinane barwy zielono-pomarańczowej z brązowymi przebarwieniami wzdłuż nerwów, kwiatki będące w pączkach są różowe, gdy rozkwitną są białe

Fot. główna: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz