Strona Główna Materiał zewnętrzny Dlaczego nie można oszczędzać na projekcie ogrodu?

Dlaczego nie można oszczędzać na projekcie ogrodu?

autor Ogarnij Ogród

Wymarzony ogród do dopełnienie każdej posiadłości. Dobrze zaplanowany i utrzymany świadczy o guście i zamożności właściciela, stanowi centrum rodzinnych aktywności, daje schronienie i zapewnia poczucie prywatności. Starannie utrzymany kawałek własnej ziemi to oaza spokoju, do której domownicy wracają z uśmiechem na ustach. Ogród to wizytówka domu, dlatego należy mu poświęcić należytą uwagę, a nawet oddać w pod opiekę specjalistów.

O czym wiedzieć, planując ogród?

Właściciel posesji powinien zdawać sobie przede wszystkim sprawę, że ogród jest inwestycją na lata i nabierze pełni blasku dopiero po pewnym czasie. Jednak do tej pory także powinien cieszyć oko, dlatego jego rozwój powinien odbywać się w etapach. Zacząć należy od układu powierzchni – ile podwórka wyłączyć na rabaty, gdzie posadzić krzewy, gdzie drzewa, a w którym miejscu powinny rosnąć iglaki. Opcji jest wiele, bowiem oczka wodne zawsze są w modzie, a pod uwagę należy wziąć jeszcze budowę ładnie wkomponowanej w całość szopki na narzędzia. Poza tym do rozważenia pozostaje jeszcze kwestia stylistyki ogrodu. Orientalny, rustykalny, angielski, francuski? To tylko kilka głównych nurtów, które są od siebie diametralnie różne. To, co dla zwykłego Kowalskiego jest czarną magią, stanowi chleb powszechni dla fachowców. Specjaliści od projektowania ogrodów służą pomocą w opracowaniu wymarzonego zakątka na posesji.

Dlaczego nie można oszczędzać na projekcie ogrodu?

Dlaczego nie można oszczędzać na projekcie ogrodu?

Jakie usługi oferują projektanci ogrodów?

Obecnie projektanci ogrodów to specjaliści od kompleksowego zagospodarowania przestrzeni na działkach prywatnych i publicznych. Często są to architekci krajobrazu, a nie tylko ogrodnicy, więc potrafią spojrzeć na przestrzeń użytkową w szerokim ujęciu.

Jak sama nazwa zawodu wskazuje, listę usług otwiera stworzenie projektu. Nie jest to wcale takie proste i poza wyobraźnią przestrzenną wymaga pomiarów, poznania potrzeb klienta zarówno bieżących, jak i przyszłych. Inaczej bowiem będzie wyglądał ogród wokół budynku biurowego, a inaczej na podwórku młodej pary, która planuje powiększyć rodzinę. Jeszcze inaczej należy rozważyć oczekiwania emerytów, których odwiedzają wnuki, a jednocześnie może im nie starczyć sił na utrzymanie w ryzach zbyt ekspansywnej roślinności. Dobry projektant ogrodów ma więc w sobie coś z psychologa.

Każdy projekt może zostać zaprezentowany w formie wizualizacji. Dzięki temu właściciel posesji jest w stanie odnieść się do wizji artysty i wprowadzić do niej uwagi. Po osiągnięciu konsensusu w tej kwestii współcześni projektanci oferują kompleksowe usługi realizacji inwestycji od A do Z. Można im więc powierzyć nie tylko plan, ale też jego wykonanie, łącznie z kosztorysem, zakupem materiałów i na sadzeniu drzew kończąc.

Dlaczego nie można oszczędzać na projekcie ogrodu?

Dlaczego nie można oszczędzać na projekcie ogrodu?

Czy da się stworzyć bezobsługowy ogród?

Niestety, takie coś nie istnieje. Nawet najlepiej zaprojektowany ogród będzie wymagał uwagi właściciela. Naturalną cechą roślin jest bowiem to, że rosną. Czasem zmienią stanowisko, niektóre mogą umrzeć i będzie je trzeba zastąpić innymi. To właśnie dlatego ogród jest inwestycją na lata, a wszelkie pomyłki w jego projekcie mogą wyjść po czasie. Dlatego też warto zwrócić się po pomoc specjalisty z tej dziedziny.

Fot. główna: materiał Partnera

Przeczytaj także

Dodaj komentarz