Zanokcica gniazdowa – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Zanokcica gniazdowa, autor: Forest and Kim Starr, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Zanokcica gniazdowa

Asplenium nidus

Wysokość do 70 cm
Kwitnienie
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście, rozety liściowe
Pokrój rozłożysty, wzniesiony

Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) jest paprocią tropikalną z rodziny zanokcicowatych. W warunkach naturalnym można ją spotkać w podzwrotnikowych rejonach Indii a także w Australii. Paproć ta jest epifitem, ale można ją również spotkać rosnącą w podłożu.  Ciekawostką jest fakt, że zanokcica jest rośliną jadalną i na Tajwanie jest po prostu warzywem, zwie się Wugus. U nas za to jest coraz bardziej popularną rośliną doniczkową.

Zanokcica gniazdowa
Zanokcica gniazdowa, autor: John Robert McPherson, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Jak wygląda zanokcica gwiazdowa

Paproć ta jako roślina doniczkowa może dorastać do 70 cm wysokości. Ma charakterystyczne, niezwykle ciekawe liście, które są długie, lancetowate, dość szerokie (10-15 cm) a przy tym mocno pomarszczone i potrafią się jeszcze przy końcach rozszczepić. 

Liście wyrastają ze środka rozety, tak jak to ma miejsce u wszystkich paproci. Rośliny rozmnażają się poprzez zarodniki, które rozwijają się w zarodniach na spodzie liści. Roślina jest epifitem, żyje najczęściej na innej roślinie traktując ją jako podporę (nie jest pasożytem) a składniki pokarmowe czerpie z powietrza. 

Zanokcica gniazdowa
Zanokcica gniazdowa, autor: Forest and Kim Starr, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Uprawa i pielęgnacja zanokcicy gniazdowej

Zanokcica gniazdowa potrzebuje typowej ziemi dla paproci – lekkiej, przepuszczalnej, najlepiej torfowej o odczynie lekko kwaśnym, nie ma przy tym wielkich wymagań pokarmowych.  Potrzebuje miejsca półcienistego, intensywnie operujące promienie słoneczne mogą poparzyć jej liście. Idealna temperatura to ta między 16 a 25°C, w niższej roślina może zacząć zamierać. 

Zanokcica gniazdowa
Zanokcica gniazdowa – zarodniki, autor: Chanokpat.kijkar, CC BY 4.0, commons.wikimedia.org

Paprocie powinno się podlewać raz w tygodniu (w upale nieco częściej) wodą miękką, najlepiej deszczówką lub przegotowaną, odstaną, unikając wlewania wody do środka gniazda.  Zalegająca tam woda doprowadzi do gnicia rośliny. Ale oprócz stałej, umiarkowanej wilgotności podłoża, roślina ta wymaga sporej wilgotności powietrza. Objawem zbyt niskiej jest zasychanie końcówek liści. Dlatego idealnym miejscem dla zanokcicy jest widna łazienka albo uprawa w zamkniętych naczyniach szklanych.

Jeśli z kolei podłoże jest zbyt wilgotne, liście zanokcicy stają się wiotkie i zaczynają więdnąć, korzenie paproci zaczynają bowiem gnić. Żeby ją uratować trzeba wyjąć ją z doniczki czy szklanego pojemnika i zawinąć korzenie w papierowy ręcznik, żeby odsączyć nadmiar wody. Po czym trzeba zadbać o odpowiednią warstwę drenażową (keramzyt, żwir, kamyczki) i wymienić podłoże na odpowiednie.

Zasilamy ją nawozami do paproci raz na kilka tygodni, najlepiej połową zalecanej przez producenta dawki, ale zaprzestajemy nawożenia przez i w trakcie zimy.

Zanokcica gniazdowa
Zanokcica gniazdowa, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Zanokcica gniazdowa świetnie czuje się rosnąc w kompozycjach z innymi roślinami jak choćby:  bluszcz pospolity, fitonia, wietlica czy adiantum klinowate.

Fot. główna: Forest and Kim Starr, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz