Z życia kiepskiej ogrodniczki cz. XXIII

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Pędy borówki zamierają

22 lipca 2022 (piątek)

Co drugi dzień zbieram ogórki. Wychodzi 1-2 słoiki do ukiszenia i coś na mizerię do obiadu, którą uwielbiamy. Szału nie ma. Marzyły mi się korniszony, ogórki w curry i lipa. Zbiory wszystkiego są po prostu średnie. Ale trzeba się cieszyć tym co jest 🙂

Prezentują się pięknie, ale to tylko pozory na potrzeby tego chwaliwpisu 😉

29 lipca 2022 (piątek)

Tak jak pisałam wcześniej ilość ogórków nie powala. Dlatego wszystko co się nadaje to kiszę, bo kiszonki to najzdrowsze zimowe przetwory. Rok temu poczytałam, że dodają do słoików liście dębu i porzeczek i też dodałam.  I już wiem, że nigdy więcej. Tylko klasyka:

korzeń chrzanu, czosnek, koper i liść chrzanu żeby przykryć. I 1 łyżka z lekkim czubkiem soli na 1 l wody

I tyle. Daję wszystkiego raz więcej, raz mniej, jak mi się uda. Oprócz proporcji wody i soli rzecz jasna, to się nie zmienia. Na zdjęciu pół łyżki (rozsypała się i wygląda jak cała, ale jest pół) i pół litra wody . Używam zawsze soli kamiennej, niejodowanej.

Niektóre słoiki zalewam wrzątkiem – te są mniej ukiszone, inne zimną wodą, wtedy są mocniej ukiszone.

Pamiętać należy, że ogórki muszą być ułożone maksymalnie ciasno. Zapomniałam zrobić zdjęcia zakręconych, ale gwarantuję, że mają denka 😉

01 sierpnia 2022 (poniedziałek)

Pomidory pod folią pięknie dojrzewają. Uwielbiam pomidory, a te są naprawdę pomidorowe. Chleb z masłem, na to grubo pokrojony pomidor a na to cieniutkie piórka cebuli i posypać solą. Taki smak dzieciństwa.  Cieszę się z tych pomidorów jak durna 🙂 Papryka obrodziła, cukinia. Zrobię trochę leczo do słoików. Trochę przecierów. Ten dom, ten ogród, dają mi tyle radości. Czasem chciałabym już być na emeryturze, żeby mieć czas na ten warzywnik, żeby go dopieszczać.

Jako, że moje ogórki rosną jakby chciały a nie mogły, postanowiłam zasiać pod folią kolejne. Żałuję, że nie wpadłam na to 2 tygodnie temu, bo teraz to już marne szanse. Ale co mi szkodzi? Pod folią będzie dłużej ciepło, podlewa się i tak, całość jest dobrze wyściółkowana. Najwyżej nie urosną. Straszny czuję niedosyt w ogórkowej kwestii 🙂

Zrobiłam płyciutki rowek, nasypałam nasion i przykryłam sianem. No i oczywiście obficie podlałam. Uprawa ogórków w sierpniu? Ciekawe czy będą z tego owoce….

02 sierpnia 2022 (wtorek)

Pierwszy poważny zbiór pomidorów
Pierwszy poważny zbiór pomidorów

Kosz wygląda na duży, ale to średni koszyk, więc tych pomidorów znów tak za dużo nie ma. Pomidory pękają, przeczytałam, że to dlatego, że mają sucho i nagle dostają dużą ilość wody. To prawda, że mocno podlewamy, ale codziennie, więc nie mają aż tam bardzo sucho. Ale faktem jest, że upały są u nas okrutne.

W zeszłym roku gałęzie się łamały pod pomidorkami koktajlowymi, w tym roku jest ich niewiele. Generalnie dzięki temu, że zasadziliśmy jakieś 30 krzaków pomidorów to trochę ich będzie.

03 sierpnia 2022 (środa)

Na 2 słoiki i mizerię do obiadu
Na 2 słoiki i mizerię do obiadu

I tak ciułam te słoiki 🙂 Ogórków mało, ale generalnie ładne, a słoików z ogórkami kiszonymi przybywa. M. sprzątał piwnicę i okazało się, że jest jeszcze sporo różnych słoików z zeszłego roku. Ja tak strasznie boję się pająków i brzydzę pajęczyn, że tam nie wchodzę. Problem polega na tym, że zapominam, że mam piwnicę a niej przetwory. A M. pojęcia nie ma co jest w słoikach. Naukłada a potem nie wie co tam jest. W tym roku tych przetworów będzie znacznie więcej, więc myślę, że będę pamiętała 😉 A może uda mi się opanować fobie i tam włazić? Na przykład ze szczotką….Pomyślę 🙂

Myślałam, że moja zeszłoroczna budleja Dawida zmarzła na amen. Długo nic nie wypuszczała. A tu jednak. Kupiłam w Biedronce, miała mieć 3 różne kolory, ale są tylko różowe i fioletowe. Piękne. Po prawej ta kupiona u producenta, gołe badylki były. A jednak wypuściły listki i kiwną. Czego nie można powiedzieć o czereśniach, bo w takim upale, mimo, że codziennie podlewane po prostu usychają.

<— Poprzedni wpis                                                                                                                               Następny wpis —>

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz