Kiedy zbiór cebuli z dymki

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Kiedy zbiór cebuli z dymki, źródło: depositphotos.com

Uprawa dymki należy do najprostszych metod uprawy cebuli, a przy tym jest bardziej odporna na warunki glebowe i klimatyczne niż cebula uprawiana z siewu czy z rozsady. Dymka to rodzaj cebuli zwyczajnej (Allium cepa) w postaci malutkich cebulek, które sadzimy w gruncie. Dymkę możemy wyhodować sami, ale najwygodniej jest ją zwyczajnie kupić i zasadzić. A kiedy zbiór cebuli z dymki? O tym dowiecie się z naszego artykułu.

Kiedy i jak sadzić dymkę

Cebula dymka może być sadzona już w marcu, jednak termin sadzenia dymki należy dostosować do panujących warunków. Ten rodzaj cebuli wytrzymuje przymrozki, ale jeśli zapowiadają dłuższe mrozy, to z sadzeniem należy się wstrzymać nawet do kwietnia.

Kiedy zbiór cebuli z dymki
Kiedy zbiór cebuli z dymki, źródło: depositphotos.com

Cebula dymka może być również sadzona jesienią, jest to dymka ozima. Sadzi się ją, również w zależności od pogody, od końca września do połowy października. Zasada jest taka, że im później, tym cebulki powinny być większe.

Podłoże dla dymki powinno być żyzne, przepuszczalne, dobrze spulchnione i umiarkowanie wilgotne. Cebulki przed posadzeniem dobrze jest zaprawić. Zaprawianie cebul najlepiej jest przeprowadzić stosując naturalne produkty jak choćby mączka bazaltowa czy popiół z drzew liściastych. Dymkę wciska się po prostu w podłoże w taki sposób, by jej sucha końcówka wystawała delikatnie ponad ziemią.

Dymka ozima sadzona jest natomiast na głębokości 3-4 cm. I tu warto wybrać odmiany o zwiększonej odporności na choroby grzybowe i oczywiście koniecznie cebulki te zaprawić. Istnieje oczywiście ryzyko, że rośliny przemarzną, jeśli zima będzie bez śniegu a z bardzo niskimi temperaturami. Dlatego warto chronić je okrywając białą agrowłókniną.

Kupując dymkę wybierajcie jak największą – jest to gwarancja wyższych plonów!

Pielęgnacja cebuli dymki

Uprawa cebuli z dymki nie jest tak wymagająca jak tej z siewu nasion czy z rozsady, ale to nie oznacza, że można ją skazywać na długotrwałą suszę. Jeśli więc długo nie pada, należy ją systematycznie podlewać. Ponieważ cebula ma krótkie korzenie. najlepiej sprawdza się podlewanie przy pomocy linii kroplującej. Dymka lepiej też sobie radzi z zachwaszczeniem, bo już na starcie jest większa od chwastów, ale ważne jest by się ich systematycznie pozbywać. Cebulę warto też w trakcie wzrostu zasilać, można ją ściółkować kompostem, można również podlewać wodą z dodatkiem biohumusu.  Dymkę ozimą można nawozić dopiero późną wiosną, gdy już na dobre ruszy jej wegetacja.

Kiedy zbiór cebuli z dymki
Kiedy zbiór cebuli z dymki, źródło: depositphotos.com

Kiedy łamać szczypior cebuli dymki

To pytanie bardzo często pada, a odpowiedź dla wielu jest zaskakująca – SZCZYPIORU SIĘ NIE ŁAMIE – SZCZYPIOR ŁAMIE SIĘ SAM. I to załamanie się szczypioru jest właśnie sygnałem, że dymka jest gotowa do zbioru,

Kiedy zbiór cebuli z dymki sadzonej wiosną

Pierwsze zbiory dymki można czynić z początkiem lipca. Nie jest to wówczas jeszcze pełnowartościowa cebula, ale jest to tzw. zbiór cebuli ze szczypiorem na pęczki. Sam szczypior może być oczywiście pozyskiwany już znacznie wcześniej, bo wiosną.

Pełnowartościowe cebule są gotowe do zbioru wówczas, gdy szczypior w większości jest już złamany i zaschnięty (a częściowo zielone pozostają góra 3 liście). Ma to miejsce około końcówki lipca do połowy sierpnia. Ale i tu nie kierujemy się kalendarzem, a wyglądem cebul.

Kiedy zbiór cebuli z dymki
Kiedy zbiór cebuli z dymki, źródło: depositphotos.com

Kiedy zbiór dymki ozimej

Jeśli zdecydowaliśmy się na uprawę dymki ozimej, to zbiorami pełnowartościowej cebuli będziemy cieszyli się już późną wiosną. Ale i tu warunek jest taki sam jak w przypadku tej sadzonej wiosną – szczypior musi być załamany i częściowo zaschnięty.

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz