Strona Główna Dom i Balkon Strelicja królewska – uprawa i pielęgnacja

Strelicja królewska – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Strelicja królewska (Strelitzia Reginae)

Wysokość1-1,5 m
KwitnienieI, II, III, XI, XII
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty, cała roślina
Pokrójwzniesiony

Strelicja królewska (Strelitzia Reginae) to pochodząca z Afryki Północnej roślina z rodziny strelicjowatych (Strelitziaceae), do której należy zaledwie pięć gatunków. Powszechnie uważana za jedną z najpiękniej kwitnących roślin domowych. Również w Polsce jest chętnie uprawianą rośliną doniczkową. To roślina niezwykłej urody, której kwiatostany kojarzą się z rajskim ptakami. Jej rodzinnym domem jest Afryka Południowa, gdzie spotkać ją można nad brzegami rzek. W wielu krajach tropikalnych pojawia się w warunkach naturalnych jako roślina introdukowana.

Strelicja królewska w pigułce

  • Pochodzenie: Strelicja królewska, znana też jako Rajski ptak, pochodzi z Afryki Południowej i jest popularną rośliną doniczkową
  • Wygląd: Dorasta do 1-2 metrów w warunkach domowych, charakteryzuje się podłużnymi, owalnymi liśćmi i kwiatostanami przypominającymi egzotyczne ptaki
  • Uprawa: Wymaga słonecznego stanowiska, zimą preferuje temperatury 15-18°C i mniejsze podlewanie. Latem lubi rozproszone światło i regularne zraszanie
  • Rozmnażanie: Możliwe przez wysiew nasion lub podział kłączy, z kwitnieniem nasadzeń po 3-4 latach
  • Pielęgnacja: Regularne podlewanie, zwłaszcza w okresie wegetacji, i systematyczne nawożenie do końca lata

Strelicja królewska – jak wygląda

Strelicja królewska warunkach domowych dorasta do 1-2 metrów wysokości w zależności od odmiany. Natomiast w swoim naturalnym środowisku możemy spotkać strelicję królewską dorastającą nawet do 10 metrów. Choć jej pokrój może kojarzyć ją z krzewem lub nawet drzewem, to jest to bylina. A to, co wydaje się być pniem, to po prostu ogonki liściowe wyrastające z kłączy. Jej liście mają podłużny, owalny kształt.

Strelicja królewska

Strelicja królewska, autor: MathKnight, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Niesamowite u strelicji królewskiej są jej kwiatostany, które składają się z działek kielicha do złudzenia przypominającymi pióropusze o intensywniej pomarańczowo-żółtej barwie. Ze środka natomiast wyrastają zrośnięte płatki korony koloru niebieskiego. Całość kojarzy się z egzotycznym ptactwem, stąd potoczna nazwa rośliny Rajski ptak (ang. Bird of paradise)

Strelicja królewska – uprawa

Stanowisko dla strelicji królewskiej powinno być słoneczne, roślina ta bowiem kocha światło i potrzebuje słonca by zakwitnąć. Ważne to jest zwłaszcza zimą, bo wówczas zawiązują się pąki kwiatowe. Dlatego zimę roślina powinna spędzać przy południowym parapecie, ale za firanką, żeby słońce nie poparzyło delikatnych liści. Latem poradzi sobie również na balkonie lub tarasie, w rozproszonym słońcu. Na zimę powinniśmy pilnować, aby temperatura wynosiła od 15 do 18°C. Co ważne dla kwitnienia, temperatura w nocy powinna być kilka stopni niższa niż w dzień.

Rajski ptak powinien być sadzony w podłożu dość ciężkim i gliniastym, ale w dnie donicy powinny znajdować się otwory, żeby nie stała w niej woda. Roślina bowiem lubi wilgoć, ale nie nadmiar wody.  Na dnie oczywiście gruba warstwa drenażu – mogą to być kamyczki, może być keramzyt. Donica nie powinna być zbyt obszerna, korzenie strelicji bowiem lubią ciasnotę.  Ziemia powinna być przy tym żyzna, więc mieszając ciężką ziemię ogrodową z piaskiem dobrze jest dodać nieco kompostu i torfu.

Rozmnażanie strelicji królewskiej

Strelicja królewska może być rozmnażana na dwa sposoby: poprzez wysiew nasion lub podział kłączy. Nasiona rajskiego ptaka można pozyskać z roślin już posiadanych. Roślina bowiem wydaje owoce w formie kulek wielkości ziarna grochu. Mają one suchą, skórzastą skórkę i pomarańczowe wypustki. W środku znajduje się dużo drobnych nasionek.

Strelicja królewska

Strelicja królewska, autor: Roger Culos, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Owoce po zebraniu należy moczyć w ciepłej wodzie przez 24 godziny, najlepiej w termosie, żeby woda była cały czas ciepła. Napęczniałe owoce umieścić należy w przepuszczalnym, najlepiej torfowym podłożu na głębokości ich średnicy. Pojemnik musi mieć otwory w dnie, po każdym bowiem podlaniu nadmiar wody musi znaleźć się w podstawku, z którego go wylewamy.

Pojemnik najlepiej jest nakryć folią spożywczą, ale na jakimś stelażu, nie bezpośrednio nad ziemią. Pod folią bowiem powinno być możliwie dużo powietrza. Następnie pojemnik ustawić należy w jasnym i ciepły miejscu. Idealna temperatura do kiełkowania to ta oscylująca w granicach 25-30°C. Gdy pojawią się siewki należy je przepikować do osobnych pojemników. Samodzielnie wyhodowane z nasion rośliny powinny zakwitnąć po 3-4 latach. Nasiona strelicji można również bez problemu kupić.

Strelicja królewska

Strelicja królewska, autor: Sebastian Stabinger, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Strelicję królewską można również rozmnażać poprzez podział kłączy. I o ile nasiona mogą nie wzejść, to rozmnażanie z kłączy jest sposobem w zasadzie pewnym. Kłącza można dzielić choćby podczas przesadzania rośliny wiosną, ale również jesienią, gdy roślina już przekwitnie. W kolejnym sezonie wegetacyjnym nowa roślina powinna już zakwitnąć.

Pielęgnacja strelicji królewskiej

Strelicję podlewamy regularnie, bowiem roślina ta bardzo źle znosi przesuszenie i nie zakwitnie jeśli będzie odczuwała niedobory wody. Zwłaszcza od wiosny do końca sierpnia podłoże nie może przesychać. Zimą podlewanie należy nieco ograniczyć, wystarczy żeby ziemia była lekko wilgotna, a podlać wystarczy niewielką ilością wody, gdy wierzchnia warstwa podłoża nieco przyschnie. Ale podlewanie to nie wszystko. Rajski ptak lubi również wilgoć w powietrzu. Latem konieczne jest nawet codzienne zraszanie rośliny wodną mgiełką. Woda powinna być odstana, w temperaturze pokojowej.

Nawożenie wykonujemy systematycznie w okresie wegetacji (marzec-wrzesień), gdyż roślina potrzebuje dużej ilości składników pokarmowych. Co 2 tygodnie dobrze jest podlać strelicję wodą z dodatkiem biohumusu, można również stosować obornik granulowany mieszając go z wierzchnią warstwą podłoża. Można również stosować nawóz mineralny ubogi w azot, ale ze zwiększoną dawką potasu, co zapewni piękne kwitnienie.

Strelicja królewska

Strelicja królewska, autor: São José dos Campos, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Z końcem lata zaprzestajemy nawożenia, roślina bowiem jesienią powinna mieć możliwość wejścia w stan spoczynku. Należy zapewnić jej wówczas niższą temperaturę w pomieszczeniu, najlepiej kilkanaście stopni powyżej zera oraz ograniczyć podlewanie. Zapewnienie strelicji królewskiej takich optymalnych warunków sprawi, że roślina będzie kwitnąć. Inaczej pozostanie podziwianie tylko jej liści. Od lutego można zacząć ją bardziej obficie podlewać, nawozić i przenieść w jasne i cieplejsze miejsce.

Strelicja rozmnażanie z liścia?

Strelicji nie rozmnaża się z liści.

Czy strelicja królewska jest łatwa w uprawie?

Strelicja królewska, znana również jako Rajski ptak, jest rośliną, która przy odpowiednich warunkach uprawy może być stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Wymaga słonecznego stanowiska, regularnego podlewania i nawożenia w okresie wegetacyjnym. Odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza i ziemi są kluczowe dla jej kwitnienia. Z nasion roślina zakwitnie po 3-4 latach, a rozmnażanie przez podział kłączy jest bardziej niezawodne.

Strelicja królewska – Podsumowanie

Dla strelicji królewskiej kluczowe jest słoneczne stanowisko, gdyż roślina ta kocha światło i potrzebuje go do kwitnienia. Zimą powinna być umieszczona przy południowym oknie, latem zaś dobrze czuje się na balkonie czy tarasie. Temperatura zimowa powinna oscylować w granicach 15-18°C. Podłoże powinno być ciężkie, gliniaste, z dobrym drenażem, a donica niezbyt obszerna, by korzenie czuły się „ciasno”.

Bibliografia:

  1. W. Wróbel-Stermińska, Wiadomości Botaniczne, Zrastanie się liści i kwiatostanów u Strelicji królewskiej (Strelitzia reginae Banks), 2/14/1970, s.159-165
  2. M. Podymniak, Hasło Ogrodnicze, Strelicja – uprawa dla cierpliwych, 01/2010, s.137-138
  3. J. Hetman, Owoce, Warzywa, Kwiaty, Czy warto uprawiać strelicje królewską?, 11/1992, s.12

Fot. główna: Neelix at English Wikipedia, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz