Encyklopedia roślin Krzewy Złotlin japoński

Złotlin japoński

Kerria japonica

Wysokość 1,5-2 m
Kwitnienie IX, V, VI, VIII
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój rozłożysty, wzniesiony
Kategorie
Złotolin japoński

Kerria japonica, autor: Père Igor, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Złotlin japoński (Kerria japonica) to bardzo efektowny, ozdobny, wieloletni krzew liściasty. Należy on do rodziny różowatych i często nazywany jest złotą różą z Japonii.

Kerria japonica dorasta do 1,5-2 metry wysokości i podobnej rozpiętości, roczne przyrosty mogą wynosić około 15-20 centymetrów. Największą ozdobą rośliny są jej liczne, pięciopłatkowe, żółte kwiaty, które pojawiają się w maju i czerwcu. Kwiaty osadzone są na końcach bocznych pędów, i w szczytowej fazie kwitnienia uginają się wręcz pod ich ciężarem. Złotlin japoński może powtarzać kwitnienie na przełomie sierpnia i września. Liście gatunku są zielone, jajowate, zaostrzone na wierzchołku, ząbkowane na brzegach z wyraźnym zaznaczonym unerwieniem na blaszce. Jesienią pięknie wybarwiają się na żółty kolor. Pędy jego są długie, cienkie, zielone, szeroko rozgałęzione, początkowo wzniesione z czasem przewieszają się na boki.

Złotlin japoński pięknie wygląda sadzony w grupach, doskonale nadaje się do tworzenia luźnych żywopłotów lub szpalerów. Najczęściej wykorzystywany do tworzenia krzewiastych kompozycji. Dobrze prezentuje się w wydzielonym miejscu na trawniku, wzdłuż ścieżek, pasuje do różnego typu ogrodów np. wiejskich, orientalnych czy angielskich.

Uprawa złotlina japońskiego

Złotlin japoński preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, zaciszne, osłonięte od wiatrów. Gleba żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna, nie toleruje podłoży suchych, jałowych i podmokłych. Kerria japonica charakteryzuje się dość dużą odpornością na niskie temperatury, chociaż w niektórych zimnych rejonach Polski w mroźne zimy może przemarzać, dlatego warto osłonić krzew np. agrowłókniną zimową. W okresach przedłużających się susz, wymaga obfitego i regularnego podlewania. Dobrze jest ściółkować glebę przy roślinach, ograniczy to wyparowywanie wody oraz rozwój chwastów.

Złotlin japoński bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie, odporny na choroby i ataki szkodników. Jedyną jego wadą jest to że rośnie szybko i mocno, rozrasta się za pomocą długich podziemnych rozłogów, z czasem roślina może być dość ekspansywna, a nawet inwazyjna, dlatego może stanowić spory problem w małych ogrodach.

Złotlin japoński wymaga regularnego corocznego cięcia. Zabieg wykonujemy po kwitnieniu, usuwamy część pędów dwuletnich oraz pędy starsze, a także pozbywamy się chorych uszkodzonych, wątłych i wrastających do wewnątrz krzewu pędów. Roślinę rozmnażamy przez sadzonki półzdrewniałe oraz przez odrosty korzeniowe. Jeśli chodzi o nawożenie, to w sezonie wegetacyjnym możemy sporadycznie zasilić złotlina japońskiego nawozem wieloskładnikowym lub organicznym.

Do najpopularniejszych odmian złotlina japońskiego zaliczamy:

  • ‘Golden Guinea’-odmiana o dużych, żółtych, pojedynczych, licznych kwiatach, dorasta do 1,5-2 metra wysokości
  • ‘Pleniflora’– odmiana o pełnych, żółtych kwiatach, dorasta do 1,5-2 metry wysokości
  • ‘Picta’– odmiana o pojedynczych żółtych kwiatach, liście szarozielone z białym obrzeżem, dorasta do 1 metra wysokości
Skip to content