Rośliny lecznicze – babka zwyczajna (babka większa)

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
3 minut czytania
Babka zwyczajna, autor: Nicholas Turland/flickr.com

Babka zwyczajna (Plantago major) to roślina znana również pod nazwą babka większa lub babka szerokolistna. Należy ona do bliskiej rodziny babki lancetowatej, która słynie ze swoich walorów terapeutycznych. Babka zwyczajna często uważana jest za pospolity chwast, jednak jej właściwości lecznicze czynią ją rośliną, która wykracza poza pojęcie chwastów porastających łąki, nieużytki czy przydroża roślin, oferując szeroki wachlarz walorów

Jej charakterystyczna budowa składająca się z przyziemnej różyczki liści z długimi ogonkami i jajowatą, szeroką blaszką, czyni ją byliną łatwą w identyfikacji. Jej kwiatostan w kształcie zbitego kłosa oraz obfite pylenie w okresie letnim sprawia, że bywa ona uciążliwa dla alergików, niemniej to tylko jedna jedyna z jej wad. 

Rośliny lecznicze - Babka zwyczajna
Rośliny lecznicze – Babka zwyczajna, autor: Joan Simon/flickr.com

Babka zwyczajna – właściwości 

Babka zwyczajna jest rośliną o bogatych walorach leczniczych, wśród których największe są właściwości przeciwbakteryjne oraz antyoksydacyjne. Bogactwo biologicznie czynnych składników czyni jej liście nieocenionym wsparciem w leczeniu wielu schorzeń. W jej składzie znajdziemy glikozydy irydoidowe oraz flawonoidy, garbniki, liczne kwasy organiczne, substancje śluzowe jak również pektyny. Dodatkowo, bylina ta oferuje cenny błonnik pokarmowy. Młode liście babki zwykłej można z powodzeniem wykorzystać zatem w kulinariach – szczególnie w sałatkach, które obfitują w witaminy. Jest ona także świetnym materiałem do naparów, a herbatki z babki bogate w antyoksydanty dostępne są w sklepach zielarskich. 

Rośliny lecznicze - Babka zwyczajna
Rośliny lecznicze – Babka zwyczajna, autor: Simon/flickr.com

Babka zwyczajna – zastosowanie

Ta niezwykła bylina to tradycyjny surowiec wielu kompozycji o właściwościach leczniczych. Jej świeże liście wykorzystywano od starożytności w wielu krajach Europy i Azji. Sok z babki zwykłej doskonale wspomaga kojenie skóry w miejscu ukąszeń owadów, ale i przy otarciach czy schorzeniach skóry. Jej walory zastosować można również w leczeniu układu naczyniowego czy układu oddechowego, a działanie terapeutyczne oferuje ona także dla układów pokarmowego i moczowego, w chorobach oczu, a nawet przy nowotworach

W postaci wodnych ekstraktów, naparów i odwarów doskonale wspiera leczenie nadciśnienia, biegunki i cukrzycy. Może być także remedium na problemy z owrzodzeniem żołądka i dwunastnicy. Rodzima medycyna od wieków wykorzystuje ją w leczeniu ran, nieżytów górnych dróg oddechowych, kaszlu, nieżytów jelit i biegunek. Stosowana w postaci napoju, najlepiej działa wypijana jeszcze ciepła. 

Fot główna: Nicholas Turland/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz